сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Битва під Тигранакертом
Незважаючи на багатократну перевагу, 6 жовтня 69 року до н. е. армія Тиграна II Великого була розбита військами римського консула Луція Ліцинія Лукулла, які захопили і рограбували столицю Великої Вірменії. Поразка під Тигранакертом мала вирішальне значення для долі Вірменії, яка втратила практично всі свої завоювання останніх десятиліть і була змушена підписати з Римом мирний договір.
На обкладинці: Прапор Великої Вірменії
8014
Політика
Володимир Лук'янюк
Після поразки у 105 році до н. е. Тигран, 21-літній внук засновника династії Арташесидів, став заручником при дворі царя Парфії Мітрідата II. По смерті батька у 95 році до н. е. Тигран викупив у парфян свою свободу ціною "70 родючих долин" на території сучасного північно-східного Ірану і за їх підтримки став царем Вірменії.
Вже наступного року Тигран II захопив вірменське царство Софена, яке перебувало у васальній залежності від селевкідськиї Сирії і управлялась вірменською династією Єрвандідів. За підтримки понтійського царя Митрідата VI Великого, з дочкою якого Тигран одружився, в 93 році до н. е. він завоював Кападокію і розпочав війну з Парфією, яка завершилась через 5 років поверненням "70 родючих долин", завоюванням Атропатени та розоренням столиці Парфії міста Ектабан, що дало привід Тиграну проголосити себе "царем царів".
На завойованих територіях Тигран почав зведення нових міст, включаючи і нову столицю держави Тигранакерт, куди для протидії іранському впливу було звезено кількасот тисяч греків з розорених вірменами окраїн, а у 83 році до н. е. Тигран розпочав війну проти Сирії - завоювання її столиці Антіохії привело до припинення існування імперії Селевкідів і до кінця 80-х років до н. е. Вірменія стала найбільшою державою на Близькому Сході, простягаючись від Середземного моря на Заході до Каспійського на Сході, а Тигранакерт - центром елліністичної культури регіону.
Вірменія за Тиграна II
Вірменія за Тиграна II
У 72 році до н. е. Понтійське царство зазнало поразки від Римської республіки і тесть Тиграна Мітрідат VI був змушений рятуватись втечею до Вірменії. Відмовившись видати його римлянам, Тигран спровокував початок війни, яка завершилась для поразкою вірмен, - війська консула Луція Ліцинія Лукулла захопили Кападокію і, переправившись через Єфрат, 6 жовтня 69 року до н. е. підійшло до Тигранакерта. Незважаючи на п'ятикрату перевагу в чисельності, війська Тиграна були повністю розбиті завдяки вдалим обманним маневрам римлян і їх залишки були змушені тікати з поля поля бою.
Саме місто римляни взяти штурмом не змогли і воно впало після тривалої облоги лише коли його жителі, звезені звідусюд, підняли бунт і відкрили ворота - Тигранакерт був розграбований, царська казна викрадена - лише золота було вивезено 8 тисяч талантів (близько 140 тонн), - що дало можливість Лукуллу стати одним з найбагатших громадян Римської республіки.
Незважаючи на те, що наступного року римляни не змогли взяти історичну столицю Вірменії Арташат, поразка під Тигранакертом стала вирішальною для долі країни - скориставшись її ослабленням, проти неї знову виступла Парфія і в 66 році до н. е. Тигран II, який втратив практично всі свої завоювання, був змушений підписати з римлянами мирний договір. Виплативши значну контрибуцію і задовільнившись титулом «друга і союзника римського народу», що забезпечувало Вірменії захист від Парфії, Тигран II мирно правив залишками імперії до своєї смерті в 55 році до н. е.
Через два роки його спадкоємець на престолі молодший син Артавазд II спробував у союзі з Парфією повернути втрачені вірменські володіння: після успіхів на першому етапі, коли були відвойовані Софена і Мала Вірменія, в 34 році до н. е. він був розбитий римським консулом Марком Антонієм, взятий в полон і після трьох років ув'язнення страчений в Єгипті.
31 серпня 2016 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Битва при Ніневії
Сьогодні
Битва при Ніневії
Політика
Війни
Битви
Азія
Античні часи
Золотий вік

Головні події 6 жовтня

#ЦейДень
Все про 6 жовтня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left5 жовтня
7 жовтняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward