сьогодні
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Голодування активістів ІРА
3 жовтня 1981 року в північно-ірландському місті Белфаст в тюрмі Мейз закінчилась безпрецедентна акція протесту - голодування ірландських патріотів, що тривало сім місяців і забрало життя 10 людей. Першим помер Боббі Сендз, один з лідерів Ірландської Республіканської Армії (ІРА), котрий ініціював голодування 1 березня 1981 року, в день п'ятої річниці початку британської політики "криміналізації" ірландських політичних в'язнів.
7247
Політика
Боббі Сендз був уперше заарештований в 1972 році і засуджений на чотирирічний термін ув'язненя за ряд пограбувань, вчинених ІРА, котрий він відбув у колонії з досить м'яким режимом - вільна форма одягу, свобода пересування в межах колонії. Менш, ніж через рік він був знову заарештований за участь у терористичному акті. З 1976 року британський уряд змінив юридичне трактування тероризму і терористів, прирівнявши їх до небезпечних кримінальних злочинців, і Сендз відбував своє нове, 14-річне, покарання у тюремній камері. Практично зразу він підключився до актів протесту інших в'язнів з числа бійців ІРА, котрі вимагали відміни свого кримінального статусу. Основною формою протесту було обране голодування. В 1980 році після смерті одного із протестуючих чергове голодування було припинене в обмін на обіцянку британських властей послабити тюремний режим політичних в'язнів. Сам Сендз участі в голодуванні не брав, але став неформальним лідером ув'язнених бійців ІРА на переговорах з тюремною адміністрацією.
Частина вимог протестуючих, попри обіцянки, виконані не були, і 1-го березня 1981 року Боббі Сендз почав власне голодування, перейшовши на споживання лише води і солі. Через два тижні його підтримав інший в'язень, а ще через шість днів - двоє інших. 9 квітня Сендз був обраний на вакантне місце до британського парламенту від північноірландських округів Фермана і Південний Тайрон, але згідно з британським законодавством, членом парламенту не може бути особа, котра відбуває тюремне покарання, і протест Боббі Сенза привернув увагу світової громадськості. 5 травня, похудівши з 70 до 45 кілограмів, він помер від виснаження у тюремній лікарні.
На його похорони прийшло більше 100 тисяч чоловік.
Після смерті Сендза голодний страйк продовжувася і померло ще дев'ять в'язнів, допоки 3 жовтня 1981 року голодовку було припинено після численних звертань сімей протестуючих і католицької церкви. Адміністрація Маргарет Тетчер частково задовільнила вимоги протестуючих, дозволивши їм носити власний одяг, листуватися, приймати відвідувачів і відмовлятись від виконання примусових робіт. Однак офіційно політичний статус їх перебування за гратами визнаний не був.
Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Політика
Європа
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 3 жовтня

#ЦейДень
Все про 3 жовтня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left2 жовтня
4 жовтняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward