Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Кінець Казанського ханства
2 жовтня 1552 року після тривалої облоги війська московського царя Івана Грозного захопили Казань, столицю Казанського ханства, стратили більшість її захисників, а саме місто спалили.
На обкладинці: Прапор Казанського ханства
24775
Політика
Казанське ханство утворилось в 1438 році після розпаду Золотої Орди на території Казанського улуса (колишньої Волзької Булгарії). Засновником династії казанських ханів був Улу-Мухаммед, прямий нащадок Чингізхана. Територія Казанського царства представляла для Московського князівства стратегічний інтерес, оскільки казанські татари контролювали волзький торговий шлях. Крім того, Казанське ханство в союзі з Кримським та Астраханським ханствами і Ногайською ордою здійснювало часті набіги на Московію.
Спроби завоювати Казань московитами почалися ще в кінці XV століття і значно активізувались в середині XVI-го. Походи 1487, 1524, 1530 і 1550 років були невдалими. В 1551 році під час т. зв. третього походу неподалік від Казані московити заклали фортецю Свіяжськ, котра стала базою для їхніх наступних завойовницьких походів.
16 квітня 1552 року військо Івана IV Грозного вийшло з Москви, 13 серпня підійшло до Свіяжська, а з 23 серпня почало облогу Казані. Кількість захисників Казані складала 33 тисячі, а московського війська — понад 150 тисяч чоловік; їх також підтримували польські, італійські та німецькі найманці, донські козаки і татарські війська хана Шигалея.
30 вересня було підірвано підкоп під фортечні мури, підпалено міську стіну, ворота і мости. В неділю, 2 жовтня, почався загальний штурм і до вечора місто було захоплене московитами. Наступні кілька днів тривав грабунок міста і розбій — живими не залишили жодного захисника Казані, а жінки й діти були взяті в полон.
З падінням столиці Казанське ханство припинило своє існування, а Среднє Поволжя було приєднано до Московії — для московитів відкрились перспективи територіальної експансії в Сибір і підкорення Астрахані.
Після взяття Казані Іван ІV прийняв титул «Цар Казанський», а в Москві на Красній площі за його наказом в 1555—1561 роках був збудований собор Василя Блаженного.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Політика
Європа
Нова історія

Головні події 2 жовтня

#ЦейДень
Все про 2 жовтня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left1 жовтня
3 жовтняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward