Кінець
Казанського ханства
2 жовтня 1552 року після тривалої облоги війська московського царя Івана Грозного захопили Казань, столицю Казанського ханства, стратили більшість її захисників, а саме місто спалили. На обкладинці: Прапор Казанського ханства
31710
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Казанське ханство утворилось в 1438 році після розпаду Золотої Орди на території Казанського улуса (колишньої Волзької Булгарії). Засновником династії казанських ханів був Улу-Мухаммед, прямий нащадок Чингізхана. Територія Казанського царства представляла для Московського князівства стратегічний інтерес, оскільки казанські татари контролювали волзький торговий шлях. Крім того, Казанське ханство в союзі з Кримським та Астраханським ханствами і Ногайською ордою здійснювало часті набіги на Московію.

Спроби завоювати Казань московитами почалися ще в кінці XV століття і значно активізувались в середині XVI-го. Походи 1487, 1524, 1530 і 1550 років були невдалими. В 1551 році під час т. зв. третього походу неподалік від Казані московити заклали фортецю Свіяжськ, котра стала базою для їхніх наступних завойовницьких походів.

16 квітня 1552 року військо Івана IV Грозного вийшло з Москви, 13 серпня підійшло до Свіяжська, а з 23 серпня почало облогу Казані. Кількість захисників Казані складала 33 тисячі, а московського війська — понад 150 тисяч чоловік; їх також підтримували польські, італійські та німецькі найманці, донські козаки і татарські війська хана Шигалея.

30 вересня було підірвано підкоп під фортечні мури, підпалено міську стіну, ворота і мости. В неділю, 2 жовтня, почався загальний штурм і до вечора місто було захоплене московитами. Наступні кілька днів тривав грабунок міста і розбій — живими не залишили жодного захисника Казані, а жінки й діти були взяті в полон.

З падінням столиці Казанське ханство припинило своє існування, а Среднє Поволжя було приєднано до Московії — для московитів відкрились перспективи територіальної експансії в Сибір і підкорення Астрахані.

Після взяття Казані Іван ІV прийняв титул «Цар Казанський», а в Москві на Красній площі за його наказом в 1555—1561 роках був збудований собор Василя Блаженного.

Друк 3
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 2 жовтня

Помер гетьман Іван Мазепа

1709
#ЦейДень

Все про 2 жовтня

Події, факти, персоналії

Поразка Варшавського повстання

1944

Студентська революція на граніті

1990