У 386 році до н. е. коаліція грецьких полісів на чолі з Афінами та Фівами з одного боку та Спартою, яку підтримувала Персія, підписали мирний договір, за яким грецькі міста втратили свої завоювання періоду Греко-перських війн 500 — 449 років до н. е., а під владу персів переходили грецькі міста Малої Азії, острів Кіпр та Клазомени. У порушення цього договору в 334 році до н. е. 22-літній цар Македонії Олександр, який був визнаний гегемоном Коринфського союзу, розпочав свій похід в Малу Азію — переправившись на галерах через протоку Геллеспонт (Дарданелли), в травні він отимав свою першу перемогу в битві біля ріки Граник, що дало можливість грекам захопити практично всю Малу Азію.
Через два роки Олександр повів македонську армію в центр Перської імперії — він без боїв переправився через Єфрат, Тигр і зустрівся з військом Дарія на рівнині за 75 км на північний захід від містечка Арбели (сучасне місто Ербіль в Іракському Курдистані). 1 жовтня 331 року до н. е. у битві зійшлись 47 тисяч македонського війська з вдесятеро більшим перським. Атаку почала перська кіннота, проте, незважаючи на чисельну перевагу, перси були знову вщент розбиті — македонці втратили близько 300 убитими, в той час як у персів загинуло від 30 до 90 тисяч чоловік.
Дарій з рештками війська був знову змушений рятуватись втечею, після чого Олександр без бою захопив Вавилон та інші міста Перської імперії, причому перські вельможі присягли Олександру як новому володарю Азії. Дарій III безуспішно намагався зібрати нове військо і був убитий в липні 330 року до н. е. власним сатрапом Бактрії Бессом. За наказом Олександра Македонського тіло Дарія було доставлене в столицю імперії Персеполіс, де було поховане з королівським почестями.
Через шість років, повернувшись з походу в Індію, Македонський одружився в Сузах зі старшою дочкою Дарія 21-літньою Статірою, а також з Парисатідою, молодшою дочкою іншого персидського царя Артаксеркса III. Одночасно з Олександром весілля зіграли близько ста його наближених і Македонський прийняв остаточне рішення залишитись в Персії, прийнявши місцеві традиції і спосіб життя.
По смерті Дарія його вбивця сатрап Бесс оголосив себе царем Бактрії під іменем Артаксеркс V і зібрав військо для війни з Македонським. Проте Олександр атакував його першим і, захопив у полон. В 329 році до н. е. Бесс після публічних тортур був розіп'ятий у місті Ектабани. Сам Македонський помер 13 червня 323 року до н. е. у Вавилоні, не доживши місяць до свого 33-річчя. Його дружина Статіра стала першою жертвою в довгій низці вбивств і страт, які повністю винищили всю македонську династію Аргеадів, — з відома діадоха Пердикки, друга та сподвижника Македонського і регента по його смерті, вона була вбита першою дружиною Олександра Роксаною, яка народила спадкоємця престолу.
За два роки, після смерті Пердикки, регента при малолітньому Олександрі IV, імперія Олександра Великого розпалася на частини і еліністичний світ вступив у смугу воєн діадохів, яка закінчилася в 281 році до н. е. зі смертю останніх членів сім'ї Александра. Сама Роксана і її 14-літній син були вбиті в 309 році до н. е. за наказом Касандра, сина ще одного друга Олександра, якого той лишив намісником Македонії, коли відправився на завоювання Персії.
Коментарі
Дивіться також
• Смерть Олександра Македонського, 323 до н. е.
• Розділ імперії Олександра Македонського, 332 до н. е.
• Третя Македонська війна, 171 до н. е.
• Битва при Каннах, 216 до н. е.
• Битва під Аустерліцем, 1805