Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Убивство князя Вацлава
28 вересня 935 року група змовників на чолі з рідним братом убила богемського князя Вацлава з роду Пржемисловичів. Йому наслідував Болеслав Грізний, за правління якого Чехія розширила свої володіння, зупинила угорську навалу і поширився культ Вацлава Святого як заступника Чеської держави.
На обкладинці: Герб роду Пржемисловичів
8317
Політика
Володимир Лук'янюк
Венцеслав (Вацлав) народився у Празі близько 907 року і був внуком першого історично достовірного князя Богемії Боривоя з роду Пржемисловичів, який між 882 і 885 роком хрестився разом зі своєю дружиною Людмилою під впливом князя Великої Моравії Святополка Моймировича. Вацлав зійшов на престол у 13-літньому віці після загибелі батька Вратислава у битві з мадярами і перший рік правив при регентстві своєї бабусі Людмили, ревної християнки, задушеної 15 вересня 921 року у містечку Тетін (за 40 кілометрів від Праги) за наказом її невістки Драгомири.
По досягненню повноліття Вацлава у 925 році за його першим задокументованим наказом останки Людмили були перевезені в Прагу і перепоховані в базиліці Святого Георгія. Того ж року він придушив заколот князя Радіслава з міста Коуржим, усунув від правління матір-язичницю Драгомиру, яка мала велику підтримку у загалом нехристиянській країні, і збудував третю у Празі церкву — ротонду Святого Віта, на місці якої сьогодні знаходиться однойменний собор.
Численні спустошливі набіги мадяр і загроза нападу Арнульфа Баварського змусили Вацлава в 929 році відновити розірваний свого часу Драгомирою васальний договір з саксонським герцогом Генріхом I Птахоловом, що викликало невдоволення в Богемії, — у 935 році група шляхтичів на чолі з його молодшим братом Болеславом вчинили проти Вацлава змову і 28 вересня 935 року під час свята на честь святих Косми і Даміана у місті Брандіс-над-Лабем на нього напали три шляхтичі і після того, як він впав від ударів кинжалами, Болеслав заколов Вацлава списом. 4 березня 938 року його останки були перепоховані у церкві Святого Віта в Празі.
Священник виносить череп Святого Вацлава під час урочистостей у місті Стара-Болеслав (колишній Брандіс-над-Лабем), 28 вересня 2013 року
Священник виносить череп Святого Вацлава під час урочистостей у місті Стара-Болеслав (колишній Брандіс-над-Лабем), 28 вересня 2013 року
По смерті брата Болеслав розірвав договір із Саксонією, що привело до тривалого конфлікту, — у 936 році він здобув дві перемоги над військами Оттона Великого, після чого війна набула форми прикордонних спустошливих набігів, у результаті яких в 950 році Болеслав був змушений підписати мирну угоду. Непереможений, він погодився виплачувати данину і 10 серпня 955 року разом з військами Оттона розгромив угорців у битві на річці Лех біля Аугсбурга, назавжди зупиниши їх набіги на християнські країни, і приєднавши до Богемії значну частину угорських земель.
Болеслав помер близько 972 року і, незважаючи на язичництво, за життя жодним чином не перешкоджав зростанню християнства в Богемії. За його правління поширився культ вбитого ним брата, який був проголошений святим і небесним заступником країни. Чотири біографії Вацлава, написані ще у X столітті, лягли в основу середньовічної концепції «праведного царя», чия влада виникає з його великого благочестя. Написаний у XII столітті церковний гімн «Святовацлавский хорал» є однією із найстаріших чеських пісень і в 1918 році під час проголошення Першої Чехословацької республіки розглядалась як можливий варіант національного гімну.
Каплиця Святого Вацлава в соборі святого Віта. Прага, 2010 рік
Каплиця Святого Вацлава в соборі святого Віта. Прага, 2010 рік
З 2000 року день памяті Святого Вацлава 28 вересня став державним святом і відзначається як День чеської державності.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 18 вересня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Миколи Хвильового
Правила життя
Правила життя Миколи Хвильового
Політика
Європа
Середньовіччя

Головні події 28 вересня

#ЦейДень
Все про 28 вересня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left27 вересня
29 вересняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward