Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Незалежність Мексики
27 вересня 1821 року, після одинадцяти років війни була проголошена Декларація незалежності Мексики від Іспанії. Імператором під іменем Авґустин I став генерал Аґустин де Ітурбіде. На обкладинці: Генерал Аґустин Ітурбіде
11101
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Підкорення Мексики розпочалось в 1518 році з експедиції іспанського конкістадора Ернана Кортеса, який за два роки підкорив імперію ацтеків у долині Мехіко і швидко встановив контроль над захід і південь від Теночтитлана. У 1522 р. іспанський імператор Карл V затвердив Кортеса генерал-капітаном і губернатором завойованих земель

Падіння імперії ацтеків знаменував період 300-річного іспанського панування, відомий як Нова Іспанія. До її складу входили сучасні території Мексики, південно-західні штати США, територія всієї Центральної Америки (до сучасної Панами), а також Куба, Флорида, Філіппіни і ряд островів у Тихому океані та Карибському морі. У 1535 р. Мексика увійшла до складу новоствореного віце-королівства Нова Іспанія. Першим віце-королем, особистим представником іспанського монарха у Новій Іспанії став Антоніо де Мендоса.

Захоплення Іспанії Наполеоном у 1807 році сприяло поширенню думок про незалежність серед мексиканців. 16 вересня 1810 році католицький священник Мігель Ідальго-і-Костія проголосив у маленькому місті Долорес незалежність Мексики, що призвело до одинадцятирічної війни за незалежність.

Переломний момент у війні наступив у лютому 1821 роки, коли на бік антиіспанських сил перейшов генерал Аґустин Ітурбіде, приєднавшись до «Плану Ігуала», що вимагав для мексиканців «трьох гарантій» — незалежність Мексики у формі конституційної монархії, рівність креолів та іспанців, збереження привілеїв католицької церкви.

Після поразки іспанських військ у бою за Мехіко, 27 вересня 1821 року армія Ітурбіде увійшла в столицю, де була проголошена «Декларація незалежності Мексиканської імперії». Новостворений парламент країни бажав встановити тісні зв'язки з колишньою метрополією, припускаючи, що іспанський король Фердинанд VII стане імператором Мексики, але обидві держави будуть незалежними одна від одної. Але Фердинанд незалежності колонії не визнав, і у травні 1822 року Конгрес Мексики проголосив генерала Аґустин де Ітурбіде імператором під іменем Авґустин I.

Після розпуску парламенту в жовтні цього ж року в країні почалось повстання і 1 грудня 1821 року керівник повстанців генерал Санта-Анна проголосив Мексику республікою. За два місяці проти імператора виступили практично всі штати Мексики за виключенням самого Мехіко, що змусило Авґустина I 19 березня 1823 року зректися престолу і залишити країну.

1 липня 1823 року було проголошено створення республіки Сполучених провінцій Центральної Америки. Це була сьома за розміром держава світу (після Британії, Россії, Китаю, США, Бразилії та Туреччини). Іспанія визнала незалежність Мексики лише в 1836 році.

Друк 3
«Цей день в історії» © 2001-20. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження