Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Відкриття
Тихого океану
Подорожі і відкриттяВолодимир Лук'янюк
У пошуках таємничої країни Перу іспанський конкістадор Васко Нуньєс де Бальбоа перетнув Панамський перешийок і 25 вересня 1513 року першим з європейців досягнув океану, згодом названого Тихим. На обкладинці: Портрет Васко Нуньєса де Бальбоа невідомого автора XIX століття © Військово-морський музей в Мадриді, Іспанія
22740
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Васко Нуньєс народився близько 1475 року і був третім з чотирьох синів у родині збіднілого шляхтича з містечка Херес-де-лос-Кабальєрос на кордоні з Португалією. 25-літнім він найнявся моряком до експедиції конкістадора Родріго де Бастідаса, яка вивчила близько тисячі кілометрів північного узбережжя відкритої два роки перед тим Південної Америки. Бастідас першим з європейців побував у затоках Дарьєн та Ураба, першим ступив на територію сучасної Панами, але у 1502 році через поганий стан кораблів був змушений повернутись на острів Еспаньйола (нині — Гаїті), де був заарештований за незаконну торгівлю золотом.

Вимушено опинившись на Еспаньйолі, Бальбоа зайнявся вирощування цукрової тростини і розведенням свиней, але розорився, заліз у борги і, ховаючись від кредиторів, "зайцем" попав на одне із суден експедиції Алонсо де Охеда, яка в 1509 році відправилась на освоєння колонії Нова Андалузія на території сучасних Колумбії і Венесуели. Разом з Бальбоа у цьому плаванні звичайними моряками брали участь майбутній завойовник Перу Франсіско Пісарро і підкорювач Мексики Ернан Кортес.

Досвід його попереднього плавання врятував Бальбоа життя, коли він був виявлений екіпажем, і Бальбоа став одним із засновників першої іспанської фортеці на південноамериканському континенті Сан-Себастіан-де-Ураба, на тому місці, де згодом виникло місто Картахена. Місцина виявилась мало придатною для життя, оточена войовничими племенами і Бальбоа запропонував вирушити на родючі землі західного узбережжя затоки Дарьєн. Піссаро, який очолив експедицію після повернення Охеди на Еспаньйолу, відмовився залишати Сан-Себастіан, і на початку 1510 року Бальбоа з кількома десятками іспанців заснували селище Санта-Марія-ла-Антігуа, а наступного року Фердинандом II Арагонським він був призначений генерал-капітаном провінції Дарьєн.
Маршрут експедиції Васко Нуньєса де Бальбоа
Маршрут експедиції Васко Нуньєса де Бальбоа

За розпорядженням Бальбоа були засіяні кукурудзяні поля, що дало можливість ліквідувати загрозу голоду, налагоджені хороші стосунки із вождями місцевих племен, з якими іспанці обмінювали побутовий дріб'язок на золоті вироби і від яких вони почули про таємничу країну Перу, що омивається морем і де люди їдять із золотого посуду. Так і не отримавши відповіді на лист в Іспанію з проханням прислати військо і кораблі для завоювання невідомої країни, 1 вересня 1513 року Васко Нуньєс де Бальбоа самостійно вирушив на її пошуки на чолі загону зі 190 іспанців і 600 провідників-туземців. Подолавши за три тижні близько 110 кілометрів, 25 вересня з вершини гірського хребта він побачив побачив безкрайні води Тихого океану, який назвав Південним морем.

29 вересня 1513 року експедиція досягла затоки на його узбережжі, яку було названо Сан-Мігель в честь свята Архангела Михайла. Пограбувавши місцеві племена, іспанці захопили багато золота, після чого на кількох каное, незважаючи на погану погоду, допливли до острова, що виднівся з берега, де у туземців забрали великі скарби перлів (за що дали назву архіпелагу, яку він носить і сьогодні, — Перлинні острови). В кінці листопада Бальбоа вирушив назад, але вже іншим маршрутом, продовжуючи завойовувати території та грабуючи індіанців, і 19 січня 1514 року прибув до Санта-Марія-ла-Антігуа. Надіслані Бальбоа до Іспанії 20% здобутого багатства і звістка про відкриття нового моря спонукали короля спорядити експедицію під керівництвом конкістадора Педро Аріаса де Авілу, який у липні 1514 року прибув в Дарьєн з найбільшим на той час флотом із 17 кораблів і з 1500 солдатами.

За розпорядженням Фердинанда II 23 вересня 1514 року де Авіла став новим губернатором Дарьєна, в Бальбоа отримав титул аделантадо (завойовник) Південного моря. Покірно прийнявши пониження в посаді, в 1516 році Бальбоа одружився з дочкою де Авіли, збудував верф, де звів чотири кораблі, на яких почав досліджувати тихоокеанське узбережжя. У 1518 році він потай від губернатора спорядив експедицію з 50 довірених людей на пошуки легендарної країни Перу. Але його задум розкрився, Бальбоа був заарештований загоном Франсиско Піссаро і 15 січня 1519 року його обезголовили за вироком суду.

Після перенесення столиці колонії у Панаму, засноване Бальбоа місто Санта-Марія-ла-Антігуа занепало і в 1524 році року було розграбоване і спалене індіанцями. Того ж року на пошуки легендарного Перу де Авіла спорядив експедицію на чолі з Франсиско Піссаро, який через вісім років знайшов імперію інків і завоював її в 1533 році.

Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 18 вересня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Заснування Карфагену
Архітектура і будівництво
Заснування Карфагену

Головні події 25 вересня

#ЦейДень
Все про 25 вересня
Події, факти, персоналії