Відкриття
Тихого океану
location_on
Панама
Подорожі і відкриттяВолодимир Лук'янюк
У пошуках таємничої країни Перу іспанський конкістадор Васко Нуньєс де Бальбоа перетнув Панамський перешийок і 25 вересня 1513 року першим з європейців досягнув океану, згодом названого Тихим. На обкладинці: Портрет Васко Нуньєса де Бальбоа невідомого автора XIX століття © Військово-морський музей в Мадриді, Іспанія
57892
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Васко Нуньєс народився близько 1475 року і був третім з чотирьох синів у родині збіднілого шляхтича з містечка Херес-де-лос-Кабальєрос на кордоні з Португалією. 25-літнім він найнявся моряком до експедиції конкістадора Родріго де Бастідаса, яка вивчила близько тисячі кілометрів карибського узбережжя щойно відкритої Південної Америки. Бастідас першим з європейців побував у затоках Дарьєн та Ураба, першим ступив на територію сучасної Панами, але у 1502 році через поганий стан кораблів був змушений повернутись на Еспаньйолу (нині острів Гаїті), де був заарештований за незаконну торгівлю золотом.

Вимушено опинившись на Еспаньйолі, Бальбоа зайнявся вирощування цукрової тростини і розведенням свиней, але розорився, заліз у борги і, ховаючись від кредиторів, «зайцем» попав на одне із суден експедиції Алонсо де Охеда, яка в 1509 році відправилась на освоєння колонії Нова Андалузія на території сучасних Колумбії і Венесуели. Разом з Бальбоа у цьому плаванні звичайними моряками брали участь майбутній завойовник Перу Франсіско Пісарро і підкорювач Мексики Ернан Кортес.

Досвід попереднього плавання врятував Бальбоа життя, коли його виявив екіпаж, і він був серед засновників першої іспанської фортеці на південноамериканському континенті Сан-Себастіан-де-Ураба, на тому місці, де згодом виникло місто Картахена.

Місцина виявилась мало придатною для життя, оточена войовничими племенами і Бальбоа запропонував вирушити на родючі землі західного узбережжя затоки Дарьєн. Але Піссаро, який очолив експедицію після повернення Охеди на Еспаньйолу, залишати Сан-Себастіан відмовився, й Бальбоа рушив вздовж узбережжя із невеликим загоном у кілька десятків чоловік. На початку 1510 року вони заснували селище Санта-Марія-ла-Антігуа, що стало центром провінції Дарьєн, генерал-капітаном якої наступного року волею короля Фердинанда II Арагонського був призначений Бальбоа.
Маршрут експедиції Васко Нуньєса де Бальбоа
Маршрут експедиції Васко Нуньєса де Бальбоа

За розпорядженням Бальбоа були засіяні кукурудзяні поля, що дало можливість ліквідувати загрозу голоду, налагоджені хороші стосунки із вождями місцевих племен, з якими іспанці обмінювали побутовий дріб'язок на коштовні прикраси і від яких вони почули про таємничу країну Перу, що омивається морем і де люди їдять із золотого посуду. Так і не отримавши відповіді на лист в Іспанію з проханням прислати військо і кораблі для пошуку невідомої країни, 1 вересня 1513 року Васко Нуньєс де Бальбоа самостійно вирушив на її пошуки на чолі загону зі 190 іспанців і 600 провідників-туземців. Подолавши за три тижні близько 110 кілометрів, 25 вересня з вершини гірського хребта він побачив побачив безкрайні води Тихого океану, названого ним Південним морем.

29 вересня 1513 року експедиція досягла затоки на його узбережжі, яку було названо Сан-Мігель в честь свята Архангела Михайла. Пограбувавши місцеві племена, іспанці захопили багато золота, після чого на кількох каное, незважаючи на погану погоду, допливли до острова, що виднівся з берега, де у туземців забрали великі скарби перлів (за що дали назву архіпелагу, яку він носить і сьогодні, — Перлинні острови).

В кінці листопада Бальбоа вирушив назад, але вже іншим маршрутом, продовжуючи завойовувати території та грабуючи індіанців, і 19 січня 1514 року прибув до Санта-Марія-ла-Антігуа. Надіслані ним до Іспанії 20% здобутого багатства і звістка про відкриття нового моря спонукали короля спорядити експедицію під керівництвом конкістадора Педро Аріаса де Авіли, який у липні 1514 року прибув в Дарьєн з найбільшим на той час флотом із 17 кораблів і з 1500 солдатами.

За розпорядженням Фердинанда II 23 вересня 1514 року де Авіла став новим губернатором Дарьєна, в Бальбоа отримав титул аделантадо (завойовник) Південного моря. Покірно прийнявши пониження в посаді, в 1516 році він одружився з донькою де Авіли, збудував верф, на якій звів чотири кораблі й взявся самостійно досліджувати тихоокеанське узбережжя.

У 1518 році потай від тестя-губернатора Бальбоа спорядив експедицію з 50 довірених людей на пошуки легендарної країни Перу. Але задум розкрився, Бальбоа був заарештований загоном Франсиско Піссаро і 15 січня 1519 року обезголовили за вироком суду.

Після перенесення столиці провінції у Панаму, засноване Бальбоа місто Санта-Марія-ла-Антігуа занепало і в 1524 році року було розграбоване й спалене індіанцями. Того ж року на пошуки легендарного Перу де Авіла спорядив експедицію на чолі з Франсиско Піссаро, який через вісім років знайшов імперію інків і завоював її в 1533 році.

Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 18 вересня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 25 вересня

Битва під Нікополем

1396
#ЦейДень

Все про 25 вересня

Події, факти, персоналії

Аугсбурзький релігійний мир

1555

Захоплення «Фаїни»

2008