Аугсбурзький
релігійний мир
25 вересня 1555 року між римським королем Фердинандом I і лютеранськими та католицькими суб'єктами Священної Римської імперії підписано Аугсбурзький релігійний мир, який визнавав лютеранство офіційною релігією і встановив право імперських станів на вибір віросповідання. Договір мав статус імперського закону і став основою політичної єдності та стабільності Німеччини кінця XVI століття. У той же час Аугсбурзький мир не визнавав свободи віросповідання підданих, що стало однією з причин Тридцятилітньої війни. На обкладинці: Карл V укладає мир з протестантськими князями в Аугсбурзі, 1530 р.
29162
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Реформація, яка почалася в Німеччині з виступу Мартіна Лютера в 1517 році, призвела до релігійного розколу Священної Римської імперії і системної кризи її державної організації. Протистояння католицьких і лютеранських князів, що посилювалося спробами Карла V створити світову імперію з сильною універсальної центральною владою, вилилося в Шмалькальденську війну 1546-7 років, яка продемонструвала неефективність функціонування великих релігійно-політичних об'єднань, створених ворогуючими таборами. Загроза колапсу імперії, реальність якої стала очевидною в ході війни, змусила лідерів обох угруповань почати рух на досягнення компромісу з політичних і конфесійних питань. Цьому також сприяли охолодження відносин імператора з папою римським і небезпека передачі імперського престолу представнику іспанської лінії Габсбургів.

На переговорах в Пассау в 1552 році, які завершили чергове повстання лютеранських князів проти імператора, вперше склалася політична група нейтральних князів, готова бути посередником при досягненні угоди між ворогуючими угрупованнями, на чолі якої стояв римський король, молодший брат імператора, Фердинанд I. На відміну від Карла V Фердинанд був готовий піти на визнання лютеранства і реформу державного устрою імперії на основі компромісу з князями обох конфесій.

5 лютого 1555 року в Аугсбурзі офіційно відкрився рейхстаг Священної Римської імперії. На ньому головував римський король Фердинанд I, який діяв від імені імператора Карла V, що все більше відходив від ведення справ в імперії. Протестантські князі виступили з вимогою укладення всеосяжної угоди, яка б надало гарантії вільного сповідання лютеранства і санкціонувала секуляризацію церковних володінь в протестантських державах. Католицька партія була більш слабкою, багато в чому через пасивність папи римського і імператора, і була готова легітимізувати лютеранську конфесію в рамках імперії за умови збереження статус-кво в церковних князівствах.

21 вересня 1555 року текст угоди був затверджений рейхстагом, а 25 вересня — підписаний Фердинандом I. Незадовго до цього, 19 вересня 1555 імператор Карл V підписав зречення від престолу, однією з причин якого була незгода з текстом Аугсбурзької угоди. Тому офіційно вона набула чинності лише в 1556 році, після завершення процедури зречення Карла V і передачі престолу Фердинанду I.

В імперії була визнана лютеранська віра, князі отримали право визначати віросповідання підлеглих — всі незгідні з ним повинні були залишити територію князя ("чия країна, того і віра"). Міста отримали особливий статус: на їх території могли існувати обидві конфесії. Князі, котрі переходили в протестанство, втрачали свої права на території, що залишались у володінні католицької церкви. Договір не поширювався на вихрестків і прихильників учення Ульріха Цвінглі, котрих продовжували жорстоко переслідувати.

Аугсбурзький релігійний мир поклав край політичному розколу Священної Римської імперії, відновив її єдність і мир в Центральній Європі. Визнавши лютеранство як конфесію, рівноправну з католицизмом, Аугсбурзька угода вперше в Європі виробила спосіб мирного співіснування кількох віросповідань в рамках одного державного утворення. Завдяки цьому була відновлена дієвість державних інститутів імперії, в тому числі рейхстагу, імперського суду і самого поста імператора, і зроблено важливий крок на шляху трансформації Священної Римської імперії відповідно до вимог часу.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 3
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Стаття «Аугсбурзький релігійний мир» торкається події, що стала визначальною в історії людства.

Коментарі

Головні події 25 вересня

Битва під Нікополем

1396
#ЦейДень

Все про 25 вересня

Події, факти, персоналії

Відкриття Тихого океану

1513

Захоплення «Фаїни»

2008