Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Куликовська битва
21 вересня 1380 року у середній течії Дону відбулась битва між васалом золотординського хана Дмитрієм Донським і претендентом на ханський престол Мамаєм. Фактична перемога московського князя сприйла утвердженню влади його сузерена хана Тохтамиша і припиненню двадцятилітньої міжусобиці в монгольській державі.
35524
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Із вбивством хана Бердібека в 1359 році в Золотій Орді перервалась династія законних спадкоємців і за двадцять наступних років на золотоординському престолі змінилось 25 ханів, допоки до весни 1380 року чингізід Тохтамиш з допомогою еміра Середньоазіатського Заріччя Тимура (Тамерлана) не захопив спочатку улуси на Сирдар'ї, а потім і столицю Сарай. За рік він навів у Золотій Орді жорсткий порядок і віддав наказ князю Московському і Володимирському Дмитрію Івановичу надати йому допомогу у боротьбі зі ще одним претендентом на престол Мамаєм, який уклав договір із литовським князем Ягайлом, що після битви на Синіх Водах захопив значну частину причорноморської території Золотої Орди, включаючи Київ.

Військо московського князя, до складу якого входили й васали Ягайла, перейшли Дон і розмістилося на Куликовому полі (при впадінні ріки Непрядва в Дон) в очікуванні супротивника. Вранці наступного дня, 21 вересня 1380 року, битва розпочалась поєдинком між богатирями з обох боків, які обоє загинули, пронизавши один одного списами. Після трьох годин бою несподівана атака кіноти серпуховського князя Володимира Хороброго із засідки призвела до поразки Мамая. Нажаль нема точних відомостей ні про місце Куликовської битви, ні про кількість її учасників. Достовірно лише відомо, що Ягайло, дізнавшись про поразку Мамая, не приєднався до битви, а його війська разом із військом рязанського князя атакували обоз Дмитрія Івановича, що повертався у Москву.

Існує також версія, що битви на Куликовому полі як такої взагалі не було — після ряду сутичок Мамай, дізнавшись про наближення військ Тохтамиша, залишив поле бою, щоб не опинитися в оточенні, і зустрівся з ним через кілька тижнів на ріці Калка, приблизно на тому ж місці, де в 1223 році монголи розбили союзні війська руських князів. Але і на цей раз битви не відбулось — більшість війська Мамая перейшло на бік Тохтамиша, а він сам був змушений рятувався втечею в Крим, де був невдовзі убитий.

Перемога Тохтамиша зміцнила його владу у Золотій Орді і сприяла припиненню міжусобиць. Через два роки він здійснив похід на Москву, спалив її і ряд інших московських міст, чим змусив Дмитра Івановича (який після Куликовської битви отримав прізвисько Донський) виплатити його данний борг за два роки і визнати васальну залежність. Це стало приводом для литовського князя Ягайла відмовитись від династичного шлюбу з дочкою Дмитрія Донського Софією і у 1385 році він уклав династичний союз між Великим князівством Литовським і Польщею, за яким став польським королем.

По смерті Мамая його старший син Мансур-Кият, нащадок Чингізхана по матері, виїхав до Великого Князівства Литовського, де прийняв православ'я і отримав землі на межі із Золотою Ордою, зокрема міста Полтаву і Глинськ (сучасне село Глинськ Сумської області), ставши першим із українсько-литовського княжого роду Глинських, який з часом зайняв значне положення у Литві. Його нащадок Михайло Левович Глинський у 1508 році очолив інспіроване Москвою повстання проти короля Сигізмунда I, після поразки якого разом з братами втік до Московського царства, де отримав великі земельні маєтності і значний вплив при дворі, а його племінниця Олена Глинська стала дружиною великого московського князя Василія III Івановича і матір'ю майбутнього московського царя Івана Грозного. Серед нащадків Мамая також роди Острозьких, Вишневецьких, Ружинських, Дашкевичів і перших козацьких отаманів Запорозької Січі.

Друк 1
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 5 червня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Війна за польську спадщину
Особистості
Війна за польську спадщину

Головні події 21 вересня

#ЦейДень
Все про 21 вересня
Події, факти, персоналії