Саладін — султан Єгипту
18 вересня 1171 року, через п'ять днів після смерті багдадського халіфа Аль-Адіда, візир Єгипту Салах ад-Дін проголосив себе султаном, формально підкоряючись владі нового халіфа Нур ад-Діна. По його смерті в 1174 році Саладін став султаном Єгиту і Сирії.
30837
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Салах ад-Дін (або Саладін на європейський манер) народився в 1137 році в Тікріті (нині — Ірак) в родині військового, курда за походженням. У дитинстві переїхав до Дамаску, яким його батько управляв з 1154 року. Салах ад-Дін отримав хорошу освіту — вивчав релігію, математику та історію, але під впливом батька розпочав військову кар'єру. У 1169 році разом з дядьком Асадом ад-Дін Шіркухом брав участь у захопленні Єгипту і того ж року халіф аль-Адід призначив його візиром провінції. Того ж року Салах ад-Дін разом з еміром Дамаска Нур ад-Діном провів успішні бойові дії проти хрестоносців в Палестині, завоював міста Дарум та Ейлат.

Зміцнивши свою владу в Єгипті шляхом висунення на важливі посади членів своєї сім'ї і придушенням заколотів невдоволених, Саладін почав проводити власну, незалежну від Багдаду, політику і після смерті багдадського халіфа Аль-Адіда, 18 вересня 1171 року проголосив себе султаном Єгипту. Перебуваючи у постійному конфлікті із еміром Дамаска, в 1174 році він, скориставшись його смертю і під приводом захисту Сирії від хрестоносців, захопив спочатку місто Алеппо, а 23 листопада — Дамаск. Наступного року Саладін отримав формальне визнання нового багдадського халіфа як султан Сирії.

Найвідомішим етапом життя Саладіна, який увійшов в літературу та мистецтво, стали війни з хрестоносцями. 4 липня 1187 року з двадцятитисячним військом він переміг армію Єрусалимського королівства у битві біля Хаттіна, завоював більшу частину Палестини, міста Акра, Аскелон та Єрусалим.

Для відвоювання Святої землі папою Григорієм VIII був організований Третій хрестовий похід, в якому взяли участь троє наймогутніших європейських монархів — німецький імператор Фрідріх I Барбаросса, французький король Філіп II Август, англійський король Річард I Левове Серце і австрійський герцог Леопольд V. Наслідком походу стало завоювання Кіпру, але в 1192 році, після ряду невеликих боїв, Саладін уклав з хрестоносцями мирну угоду, за якою купці та паломники з Європи отримали можливість вільно відвідувати Єрусалим протягом трьох років.

Помер Салах ад-Дін Юсуф ібн Айюб 4 березня 1193 року в Дамаску від лихоманки під час підготовки походу на Багдад. Він був там же й похований з почестями як захисник ісламу, який зупинив вторгнення християн. Заснована ним династія Айюбідів поширила свою владу на Кіренаїку, Триполітанію, Ємен і верхню Месопотамію, де првила понад століття, доки не втратила владу після перевороту мамлюків, які в 1250 році вбили останнього султана з династії Аюбідів.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 6
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 18 вересня

Тиберій — другий принцепс Риму

14
#ЦейДень

Все про 18 вересня

Події, факти, персоналії

Нерва — перший «хороший імператор»

96

Королівство Саудівська Аравія

1932

Арешт Патті Херст

1975