Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Тиберій — другий імператор Риму
17 вересня 14 року сенат проголосив великого понтифіка, багаторазового консула, трибуна і імператора Тиберія Клавдія Нерона принцепсом Риму. Він отримав ім'я Тиберій Цезар Юлій Август і став другим правителем наймогутнішої держави світу.
На обкладинці: Тиберій Клавдій Нерон. Нова гліптотека Карлсберга, Копенгаген
12686
Особистості
Володимир Лук'янюк
Трирічний Тиберій Клавдій Нерон став пасинком Октавіана Августа у 39 році до нашої ери, коли імператор одружився з його розлученою матір'ю. Через рік вона народила Децима Клавдія Друза, ще одного сина від свого колишнього чоловіка, котрого Октавіан змусив розлучитися. Після того, як у 27 році до н. е. імператор Август серйозно захворів, Тиберій став потенційними спадкоємцем престолу — у віці 18 років він був призначений квестором, а згодом претором і консулом.
В 11 році до н. е. Тиберій всупереч своїй волі одружився з дочкою Октавіана Юлією-старшою, діти якої від попереднього шлюбу — Гай і Луцій — також були усиновлені шість років перед тим їхнім дідом імператором Августом. Шлюб Тиберія виявився вкрай невдалим і у 6 році до н. е. він, розуміючи, що його державна і військова кар'єра буде успішною лише допоки внуки-сини Августа не досягнуть повноліття, несподівано відмовився від усіх посад, залишив Рим і поселився на острові Родос.
Тиберій повернувся у Рим лише через десять років, після смерті Гая (Луцій помер від несподіваної хвороби два роки перед ним) під час військового походу у Вірменію і після того, як Октавіан від його імені розлучився з Юлією-старшою і вислав її на острів Вентотене в Тіренському морі. Тиберій був усиновлений імператором Августом, отримавши ім'я Тиберий Юлій Цезар, і відновив свою владу в якості повноправного спадкоємця — йому була знову надана посада трибуна, а також рівну з імератором владу в цивільній та військовій сфері. У 13 році він став співправителем Августа, отримавши рівну з ним владу в Римській імперії.
Згідно із заповітом Октавіана Августа, який помер 19 серпня 14 року, Тиберій був оголошений єдиним спадкоємцем і 17 липня 14 року сенат проголосив його новим принцепсом Риму — Тиберію, що прийняв ім'я Тиберій Цезар Юлій Август, присягнули на вірність всі вищі посадові особи країни, знать, плебс і війська за межами країни.
Тиберій правив наступні 13 років до своєї смерті 16 березня 37 року. Будучи прихильником республіканських традицій, він підняв роль сенату, зумівши при цьому зміцнити і свою владу, відмовившись від численних будівництв за державний кошт і прийнявши ряд законів проти розкошів і лихварства, зміцнив фінансову систему. Завдяки відмові від нових територіальних завоювань Тиберію вдалось зміцнити кордони країни, дисциплінувати армію, навести лад у віддалених провінціях і укласти мир із римським споконвічним ворогом Парфією.
В 25 році, після смерті свого єдиного сина Друза і конфлікту з матір'ю, 64-річний Тиберій виїхав на острів Капрі, мало втручаючись у державні справи. Тим неменш, навіть з поза меж Риму він зумів розкрити змову командувача преторіанською гвардією Сеяна і своєї невістки Лівілли, приборкати повстання легіонів у Німеччині.
Незадовго до своєї смерті 16 березня 37 року Тиберій призначив своїми спадкоємцеми Гая Калігулу, сина консула Германіка, якому імператор завдячував успіхами у війні проти німецьких племен, і свого внука Тиберія Гемелла. Однак Калігула, який заручився підтримкою командувача преторіанською гвардією Макрона, 28 березня 37 року був проголошений імператором і своїм першим же розпорядженням, оголосив заповіт Тиберія недійсним; того ж року внук Тиберія за наказом Калігули був убитий.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 06 липня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Онлайн-тест ЗНО з історії України
Онлайн-тест ЗНО з історії України
Особистості
Європа
Античні часи
Золотий вік

Головні події 17 вересня

#ЦейДень
Все про 17 вересня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left16 вересня
18 вересняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward