Конституційний конвент
17 вересня 1787 року Конституційний конвент у Філадельфії переглянув Статті конфедерації і затвердив нову редакцію конституції США, згідно з котрою союз незалежних штатів перетворювався у федеративну країну, її главою і головнокомандуючим збройними силами ставав президент, що обирався на чотири роки, законодавча влада належала конгресу, а судова — верховному суду. На обкладинці: Філадельфійський конвент
19763
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після отримання незалежності 13 американських штатів в якості основного закону використовували Статті Конфедерації, прийняті ще під час війни на Другому континентальному конгресі (1777 р.). Однак федеральний уряд, що діяв у рамках Статей, виявився занадто слабким і не володів достатніми повноваженнями для вирішення конфліктів, що виникали між штатами, для збору податків і у фінансовому відношенні повністю залежав від штатів.

У вересні 1786 року в місті Аннаполіс (штат Меріленд) пройшла конференція, на яку прибули делегати 5 штатів (Нью-Джерсі, Пенсільванія, Нью-Йорк, Делавер і Віргінія), метою якої було виправлення недоліків, властивих Статтями Конфедерації. Однак учасники визнали, що штатів, представлених на конференції, недостатньо для прийняття рішення, тому на травень 1787 був призначений Конвент у Філадельфії.

Для участі у Конвенті було обрано 74 делегати від 12 штатів. Єдиним штатом, який відмовився прислати своїх представників, став Род-Айленд. Через те, що подорожі на великі відстані в ті часи були непевні, багато делегатів не змогли приїхати вчасно, тому, незважаючи на початок, призначений на 14 травня, кворум з 7 штатів був зібраний лише 25 травня, а максимальна кількість учасників, присутніх на Конвенті, склало 55 чоловік. У Конвенті взяли участь більшість батьків-засновників, за винятком Томаса Джефферсона і Джона Адамса. Головою Конвенту було обрано Джорджа Вашингтона.

Головною темою дебатів на конветі було питання представництва в конгресі — більш населені штати виступали за пропорційне представництво, а менш заселені — за рівне. В результаті було досягнуто т.зв. Коннектикутського компромісу — конгрес став двопалатним з пропорційним представництвом в нижній палаті (представників) і рівним представництвом у верхній палаті (сенаті). За цей варіант конституції проголосувало 38 з 41 делегата, присутніх на засіданні.

Конституція набувала чинності після її ратифікації 9-а з 13-и штатів. Першими документ ратифікували штати Делавер, Пеннсільванія, Нью-Джерсі, Джорджия і Коннектикут, а інші штати, зокрема Массачусетс, відмовився це зробити, оскільки в конституції не були захищені основні політичні свободи — свобода слова, віросповіданя і преси.

В лютому 1788 року було досягнуто компромісу у вигляді обіцянки на першому ж засіданні конгресу прийняти відповідні поправки до конституції. В результаті, в червні 1788 року нову редакцію конституції було ратифіковано 9-а штатами, а у вересні 1789 року конгес США затвердив 12 поправок до неї (Білль про права). Останнім штатом, котрий ратифікував і конституцію і поправки, був Род-Айленд — 29 травня 1790 року він став 13-ю колонією, що увійшла до складу США. Сьогодні конституція США — найстаріша з діючих конституцій світу.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 2
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 17 вересня

Перша повітряна перемога «Червоного барона»

1916
#ЦейДень

Все про 17 вересня

Події, факти, персоналії

Радянська окупація Польщі

1939

Створення польської незалежної профспілки «Солідарність»

1980