Взяття
Москви Наполеоном
14 вересня 1812 року, через тиждень після кривавої перемоги над росіянами у битві біля Бородіно, армія Наполеона увійшла в Москву, котра виявилася безлюдною і залишеною військами. А після опівночі місто, підпалене росіянами, охопила пожежа, котра позбавила французів шансів пережити у Москві близьку зиму. На обкладинці: Адам Альбрехт «Наполеон в палаючій Москві», 1841 рік
31145
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

У 1812 році Наполеон був на вершині успіху — завойована майже вся Європа, близькою була перемога над Іспанією, а для підкорення Британії необхідна була її економічна ізоляція, в здійсненні котрої Наполеон розраховував на свого союзника російського царя Олександра I. Але несподівано для французького імператора, у вирішальний момент Олександр I відмовися оголошувати блокаду Британії, котра була для Росії економічно вкрай невигідна. З метою тиску на царя весною 1812 року Наполеон почав концентрувати свої війська в Польщі, але Олександр I відмовився змінити своє рішення.

24 червня найбільша європейська армія чисельністю понад 500 тисяч чоловік, котру підтримували військові контингенти з Прусії, Польщі та Австрії, перетнула річку Німан і вступила на територію Росії. В перші місяці війни, французи практично не зустрічали опору з боку російських військ, котрі, намагаючись уникнути прямої конфронтації з краще організованою силою супротивника, відступали в глиб країни, спалюючи залишені ними населені пункти.

7 вересня відбулась битва під Бородіном, в котрій обидві сторони зазнали величезних втрат, а 14 вересня 1812 року Наполеон без бою увійшов у Москву. Але замість продовольства і матеріальної підтримки, його зустріло практично спустіле місто, майже всі 275 тисяч жителів котрого були евакуйовані. В Москві, головній меті військового походу Великої Армії, не виявилось ні царських урядовців, з котрими Наполеон планував обговорити умови миру, ні провіанту для військових.

У дві години після півночі в Москві сплахнула пожежа, котру вдалося загасити лише через три дні — за цей час згоріло майже дві третини міста і французи залишились без достатньої кількості провіанту і будівель для розкварттирування армії. Незважаючи на це, Наполеон сподівався на підписання миру з Олександром I, але крім приватного листа не отримав від нього ніяких інших заяв.

Після місячного очікування повідомлення про капітуляцію, котре так і не надійшло, і побоюючись перспективи зустріти зиму в Росії, 19 жовтня французькі війська, почали свій відступ з Москви. Відхід армії Наполеона був тяжким і хаотичним із-за несприятливих погодних умов, поганого матеріального забезпечення і неочікуваної агресивності росіян під час їх хаотичних набігів на відступаючу французьку армію.

Коли 24 грудня 1812 року французи залишили Росію, Велика Армія налічувала менше 100 тисяч чоловік.

Радянська Соціалістична Республіка Тавриди
Політика
Радянська Соціалістична Республіка Тавриди
Друк 1
«Цей день в історії» © 2001-22. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 14 вересня

Помер Данте Аліг'єрі

1321
#ЦейДень

Все про 14 вересня

Події, факти, персоналії

Битва при Гомільдон-Гілл

1402

Замах на Петра Столипіна

1911

Російська республіка

1917