Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Загибель Сальвадора Альєнде
11 вересня 1973 року в Чилі в ході військового перевороту, вчиненого групою військових на чолі з генералом Аугусто Піночетом загинув 65-річний президент Сальвадор Альєнде, перший в Латинській Америці демократично обраний марксистський лідер країни.
На обкладинці: Сальвадор Альєнде
8971
Особистості
Сальвадор Альєнде народився в 1908 році в досить заможній сім'ї. Отримавши медичну освіту, працював лікарем. Рано захопившись марксистськими ідеями, він у 1933 році став одним із співзасновників Чилійської соціалістичної партії, в 1937 році був обраний депутатом, а в 1945 — став сенатором. В 1950-х і 60-х роках Альєнде декілька разів безуспішно болотувався у президенти, допоки в 1970 році не переміг з невеликою перевагою голосів.
За три роки свого пезидентства Альєнде працював над реструктуризацією чилійського суспільства в межах соціалістичного бачення устрою держави, дотримуючись при цьому демократичних принципів управління і громадянських свобод. Незважаючи на це, ЦРУ фінасувало антипрезиденські кампанії, опозиційні групи, страйки, дестабілізувати роботу найважливіших галузей промисловості, на що за три роки було затрачено 8 мільйонів доларів. Уряд Альєнде, у свою чергу, отримував фінансову і економічну підтримку від СРСР і Куби.
Однак все це виявилось малоефективним і справжня причина путчу 1973 року була в тому, що економічні реформи Альєнде привели до кризи в економіці із-за непродуманої політики націоналізації іноземних підприємств, зокрема в комунікційній і міднодобувній промисловості, де були втрачені міжнародні кредити та інвестиції. Це дало поштовх до відтоку іноземних капіталів з країни і в інших галузях, де також реальною була загроза націоналізації.
Чилі 1973 року — це гіганська інфляція, страйки, дефіцит продовольства, майже щоденні теракти лівих і правих угрупувань, втрата Альєнде підтримки середнього класу країни. Можливість військового перевороту обговорювалась майже відкрито, і змовники звернулись до ЦРУ по допомогу. Про це 10 вересня був поінформований президент США Ніксон.
Наступного дня, 11 вересня 1973 року, військові на чолі з генералом Аугусто Піночетом, адміралом Хосе Торібіо Меріно, генералом авіації Густаво Лейтом і керівником поліції генералом Сезаром Мендозою виступили проти демократичного уряду країни. Альєндене з прихильниками забарикадувались в урядовому палаці Ла Монеда і почали підготовку до оборони. Близько полудня два літаки провели першу атаку по палацу, а потягом наступних 20 хвилин було здійснено ще шість авіанальотів. Розуміючи безнадійність свого становища, о 14-й годині, коли палаючий палац почали штурмувати, Альєнде застрілив себе із автомата АК-47, подарованого йому свого часу кубинським диктатором Фіделем Кастро.
Через декілька тижнів, виступаючи в Гавані, Кастро розповів, що Альєнде загинув у бою і десятки куль пронизали його тіло. Цей міф був підхоплений прокомуністичною пропагандою і в різних формах живий і досі. Однак і особистий лікар президента і аутопсія рештків тіла, проведена в 1990 році підтвердили, що Альєнде загинув від однієї кулі, пущеної обличчя.
Після перевороту диктатором Чилі став генерал Аугусто Піночет Угарте. Він з допомогою ЦРУ заарештував сотні опонентів, котрі були піддані жорстоким тортурам і знищені. Всього, за 17 років правління хунти зигинуло або пропало безвісти більше трьох тисяч противників режиму.
У 1988 році в Чилі був поведений рефередум, на котрому більшість громадян країни висловились проти підтримки диктатури і в 1990 році, після того як було демократично обрано нового президента, Піночет подав у відставку. Цього ж року рештки Сальвадора Альєнде були ексгумовані і офіційно перепоховані.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Суд Лінча
Фотоархів
Суд Лінча
Особистості
Америка
Латинська Америка
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 11 вересня

#ЦейДень
Все про 11 вересня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left10 вересня
12 вересняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward