Теракти
11 вересня
Авіація і космонавтикаВолодимир Лук'янюк
11 вересня 2001 року в Нью-Йорку близько 9-00 за місцевим часом два літаки з інтервалом у 17 хвилин врізалися у хмарочоси Всесвітнього центру торгівлі у Нью-Йорку. Від вибухів протягом кількох годин обидві башти обвалилася. Невдовзі після катастрофи у Нью-Йорку ще один літак врізався в західне крило американського міністерства оборони у Вашингтоні — Пентагон, а один літак упав неподалік міста Піттсбург, не долетівши до Вашингтону. На обкладинці: Північна вежа Всесвітнього торгового центру, 11 вересня 2001 року
49947
Читати 5 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Перший теракт у Всесвітньому Торговому Центрі стався 26 лютого 1993 року, коли в його підземному гаражі вибухнула вантажівка, начинена вибухівкою. Тоді загинуло шість чоловік і більше тисячі дістало поранення. Бомбу підклала і підірвала група з 15 мусульманських терористів на чолі з д-ром Шейком Омаром Рахманом. Він був схоплений у 1995 році в Пакистані і засуджений на довічне ув'язнення і ще 240 років тюрми; по 240 років тюрми кожен отримали і троє інших найактивніших учасників теракту.

11 вересня 2001 року група терористів захопила літак компанії American Airlines і направила його на Північну вежу Всесвітнього Торгового Центру між 93 і 99 поверхами. Через сімнадцять хвилин друга група терористів на ще одному викраденому літаку рейсу компанії United Airlines врізалася в Південну башту між 77 і 85 поверхами. Внаслідок руйнувань були повністю перекриті всі виходи в Північній вежі вище місця зіткнення, в результаті чого у пастці опинилися 1344 людини. Удар другого літака припав ближче до кута хмарочоса, один сходовий колодязь залишився неушкодженим, але заблокованими між поверхами Південної вежі або загиблили відразу виявилось близько 700 осіб.

Південна вежа упала о 9:59 (17-59 за київським), Північна — о 10:28 ранку, після пожежі, що тривала 102 хвилини, викликавши руйнування сусідніх будівель — готелю «Марріотт», 40-поверхового офісу «Дойче Банка» і ще трьох будівель, які вже згодом були визнані аварійними і знесені.

В результаті теракту того дня у Всесвітньому Центрі Торгівлі загинуло 2752 людини. З усіх, хто перебував у вежах в момент їх обвалу, з-під уламків були врятовані лише 20 чоловік.

Одночасно з Нью-Йорком о 9:37 була атакована і будівля міністерства оборони у Вашингтоні — Пентагону (поблизу Вашингтону), в західне крило якого врізався третій із захоплених терористами літаків.

Пасажири і команда четвертого авіалайнера (компанія United Airlines) здійснили спробу перехопити у терористів керування літаком, завдяки чому його вдалось відвести від Вашингтону і о 10:03 він упав у штаті Пенсильванія, за 250 кілометрів від Білого дому чи Капітолію, які були ціллю атаки.

З метою безпеки було терміново евакуйовано Білий Дім, Держдепартамент, державну скарбницю та усі федеральні установи США. У Нью-Йорку поліція евакуювала працівників ООН, закрила фінансовий центр на Волл-стріт, припинила авіапольоти на всій території США.

Згідно з висновками урядової комісії близько 16 тисяч людей знаходилось в баштах Всесвітнього Торгового Центру нижче зони попадання літаків і більшість із них вижило. Всього, крім 19 терористів, в результаті терактів 11 вересня загинули 2977 чоловік — 246 пасажирів літаків, 2606 у Нью-Йорку, 125 в Пентагоні; принаймні 200 людей загинуло, викинувшись із верхніх, заблокованих, поверхів Торгового Центру. Ще 24 людини пропали без вісті. Серед загиблих були громадяни США і ще 91 країни (11 вихідців з України).

Розслідування ФБР атак 11 вересня стало найбільшим за всю історію існування агентства — в операцію під кодовою назвою PENTTBOM було залучено більше семи тисяч його співробітників. Як результат, в 27 вересня ФБР оприлюднило імена і фотографії 19 терористів, супроводивши інформацією про їх походження, вік і псевдоніми — п'ятнадцять з них були родом з Саудівської Аравії, двоє — з Об'єднаних Арабських Еміратів, один — з Єгипту, ще один — з Лівану. ФБР також заявило, що за теракти несе відповідальність ісламістська організація «Аль-Каїда», очолювана її засновником саудівським шейхом Усамою бен Ладеном.

Усама бен Ладен
Усама бен Ладен

Незадовго до президентських виборів в США 2004 року бен Ладен, що переховувався на території Афганістану під заступництвом руху «Талібан», публічно підтвердив підтвердив участь «Аль-Каїди» в організації терористичних атак 2001 року, а також заявив, що мав до цього пряме відношення. На плівці, що надійшла в розпорядження телеканалу «Аль-Джазіра» 30 жовтня 2004 року, бен Ладен стверджував, що він особисто здійснював безпосереднє керівництво усіма дев'ятнадцятьма викрадачами літаків, а керівником теракту назвав кувейтця Халіда Шейха Мохаммеда.

Халід Шейх Мохаммед, липень 2009 року
Халід Шейх Мохаммед, липень 2009 року

Мохаммед виявився затриманим ще 27 лютого 2003 року в ході спільної операції американських спецслужб і поліції Пакистану в місті Равалпінді за підозрою в участі в убивстві в 2002 році в Пакистані американського журналіста Деніела Перла, а також за звинуваченням в підготовці теракту на Філіппінах в 1996 році. У травні 2012 року на базі Гуантанамо над Халідом Шейхом Мохаммедом і його чотирма спільниками розпочався судовий процес, який станом на вересень 2020 року ще не завершився.

Усама бен Ладен був убитий 2 травня 2011 року в своєму будинку в місті Абботтабад (Пакистан) спецпідрозділом військово-морських сил США в результаті 4-годинної таємної спецоперації. Його тіло було доставлене в Афганістан для ідентифікації і того ж дня з дотриманням мусульманських звичаїв поховане в Аравійському морі.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 3 вересня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Стаття «Теракти 11 вересня» торкається події, що стала визначальною в історії людства.

Коментарі

Головні події 11 вересня

Битва в Тевтобурзькому лісі

9
#ЦейДень

Все про 11 вересня

Події, факти, персоналії

Битва біля Зенти

1697

Смерть Микити Хрущова

1971

Загибель Сальвадора Альєнде

1973

Знищення башт-близнюків у Нью-Йорку

2001