Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
«Герніка» повернулась до Іспанії
10 вересня 1981 року після більше 40 років перебування за кордоном монументальне полотно «Герніка» іспанського художника Пабло Пікассо передано Іспанії в знак визнання перемоги демократії в країні.
На обкладинці: Герніка (фрагмент картини Пабло Пікассо)
8018
Культура і мистецтво
Одна з кращих робіт художника була написана ним під впливом трагедії баскського містечка Герніка, зруйнованого в результаті німецького бомбардування під час Громадянської війни в Іспанії. В 1939 році Пікассо передав "Герніку" на зберігання Музею сучасного мистецтва у Нью-Йорку і умовою повернення його на батьківщину поставив відновлення в Іспанії демократичних свобод.
У квітні 1937 року на початку Громадянської війни в Іспанії без всякого попередження німецькі літаки з "Легіону Кондор", надісланого Адольфом Гітлером на допомогу Франсиско Франко, провели тригодинне бомбардування баскського міста Герніка (Північна Іспанія). Хоча формальною ціллю атаки був міст недалеко від міста, у Герніці загинуло 1600-1650 жителів і близько 900 були поранені. За словами очевидців, тих, хто намагався втекти з-під бомб, обстрілювалися кулеметним вогнем з літаків.
Вражений цим брутальним актом насилля, Пікассо всього за три тижні створив велике в прямому (3.5х8.5 метрів) і переносному полотно, в котрому передав жах війни і негуманного ставлення людини до собі подібної.
У 1937 році картина була виставлена в іспанському павільйоні на Паризькій міднародній виставці, а потім надіслана до Нью-Йорка для експонування в рамках акції по зібранню коштів для Іспанського комітету опору. З початком 2-ї Світової війни Пікассо розпорядився, щоб "Герніка" та інші його роботи були прийняті на збереження нью-йоркським Музеєм сучасного мистецтва. Після війни більшість його робіт були повернуті в Європу, а "Герніку" Пікассо попросив зберігати і надалі до "відновлення в Іспанії громадянських свобод".
Франсиско Франко залишався диктатором Іспанії аж до самої смерті Пікассо в 1973 році, і за цей час художник ні разу не відвідав свою батьківщину, не дивлячись на деяке послаблення режиму в 1967 році і офіційні спроби в 1968 році повернути "Герніку". Франко помер в 1975 році, через два роки по смерті Пікассо, і в країні була відновлена монархія. Король Хуан Карлос I зразу ж започаткував демократичні перетворення, придушив спробу військового заколоту, і восени 1981 року колишній адвокат Пікассо дав дозвіл на перевезення картини на бітьківщину. Її було передано музею "Прадо" в Мадриді, де вона експонувалася на виставці, присвяченій 100-річчю художника.
Сьогодні числені баскські організації виступають проти перебування «Герніки» у Мадриді, особливо після передачі картини в новий Центр мистецтв; ці вимоги особливо активізувалися після відкриття в Більбао відділення нью-йоркського Музея Гуггенхейма.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Культура і мистецтво
Європа
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 10 вересня

#ЦейДень
Все про 10 вересня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left9 вересня
11 вересняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward