сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Корейська Народно-Демократична Республіка
9 вересня 1948 року на Півночі Корейського півострова проголошено створення Корейської Народно-Демократичної Республіки, прем'єр-міністром якої став 36-річний комуніст Кім Ір Сен.
На обкладинці: Прапор КНДР
4925
Політика
Володимир Лук'янюк
Після перемоги Японії у війні з Китаєм у 1895 році і з Росією у 1905-у, вона змогла поширити свій вплив на Корею, яка 17 листопада 1910 року стала протекторатом Японії, а 22 серпня 1910 року була нею анексована. У відповідь в Китаї був сформований Тимчасовий уряд Кореї у вигнанні, який силами створеної ним Корейської Армії Визволення брав участь у війні проти Японії в роки Другої Світової війни. Проте, після капітуляції Японії на Корейському півострові 6 вересня 1945 року була проголошена Корейська Народна Республіка під проводом лідера прояпонського руху «Братство за відновлення Кореї» Йо Ун Хьона. Однак, ні США, ні СРСР, котрі окупували Корею згідно з рішенням Потсдамської конференції, не визнали ні Корейську Народну Республіку, ні Тимчасовий уряд Кореї у вигнанні, і здійснювали управління підконтрольних їм територій, розділених по 38-й паралелі силами власних воєнних адміністрацій.
На території радянської окупаційної зони у лютому 1946 року із різноманітних прокомуністичних партій та організацій був створений Тимчасовий Народний Комітет Північної Кореї на чолі із заступником радянського коменданта Пхеньяну комуністом Кім Ір Сеном, який з 1942 року воював у складі Червоної Армії і був командиром 88-ї окремої стрілецької бригади. Проведена Комітетом націоналізація підприємств і передача селянам землі привели до швидкого росту популярності Компартії Кореї і 29 липня 1946 року на її основі була створена Трудова партія Північної Кореї. У червні 1949 року об'єдналась з аналогічною партією Південної Кореї, що перебувала у підпіллі через переслідування американською адміністрацією, у єдину Трудову партію Кореї на чолі з Кім Ір Сеном.
У листопаді 1947 року резолюцією Генеральної Асамблеї ООН була створена міжнародна група з підготовки проведення загальних демократичних виборів на території усього Корейського півострова. Однак, Радянська окупаційна адміністрація не допустила цю групу на підконрольну їй територію, і в лютому 1948 року ООН прийняла рішення проводити вибори вибори на тій частині Кореї, де це зробити можливо, що привело до створення 15 серпня 1948 року Республіки Корея зі столицею у Сеулі, котра була проголошена спадкоємницею і Корейської Народної Республіки і Тимчасового уряду Кореї у вигнанні.
Кім Ір Сен, 1948 рік
Кім Ір Сен, 1948 рік
У відповідь на це через у Пхеньяні відбулась нарада політичних партій та громадських організацій Північної і Південної Кореї, на якій було прийнято рішення про проведення 25 серпня 1948 року загальних виборів на півночі і півдні Корейського півострова до єдиних Верховних народних зборів і утворення єдиного корейського уряду. На Півночі вибори відбулись шляхом прямих, рівних і таємних виборів, а на Півдні - нелегально і непрямими виборами. За їх підсумками 8 вересня 1948 року на першій сесії Верховних народних зборів у Пхеньяні була прийнята конституція, якою 9 вересня 1948 року була проголошена Корейська Народно-Демократична Республіка (КНДР) на чолі з прем'єр-мінстром котрої став 36-річний комуніст Кім Ір Сен.
Обидві держави оголошували Сеул своєю столицею і власний режим єдино законним на всьому півострові. Конфронтація між ними посилилась після виведення радянських та американських військ і в 1950 році Кім Ір Сену вдалось переконати Мао Цзедуна і Йосифа Сталіна в тому, що уряд Південної Кореї не користується популярністю і буде повалений народним повстанням, яке почнеться після наступу військ Корейської Народної Армії, - 25 червня 1950 року без попередження 90-тисячна північно-корейська армія перетнула 38-у паралель і почала швидке просування на південь.
У відповідь 28 червня Рада безпеки ООН прийняла резолюцію про використання сили проти КНДР, на виконання якої до Кореї були направлені міжнародні війська під егідою ООН і загальним керівництвом США. Це стало початком трирічної війни, в ході якої було зруйновано більше 80 % промислової та транспортної інфраструктури обох держав, загинуло близько 2,2 мільйона чоловік, проте Корея й далі залишилась розділеною по 38-й паралелі на дві частини.
У 1991 році, попри відсутність мирної угоди між ними, Корейська Народно-Демократична Республіка і Республіка Корея були прийняті в Організації Об'єднаних Націй.
9 вересня 1997 року в КНДР набув чинності т. зв. «Календар чучхе», у якому за перший рік літочислення взято 1912 рік - рік народження Кім Ір Сена; решта дат (протягом календарного року і до 1-го року Чучхе) повністю відповідають Григоріанському календарю.
22 червня 2016 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Останнє папське благословення римським імператорам
Сьогодні
Останнє папське благословення римським імператорам
Політика
Азія
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 9 вересня

#ЦейДень
Все про 9 вересня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left8 вересня
10 вересняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward