сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Помер Мао Цзедун
9 вересня 1976 року в Пекіні на 83-у році життя помер Мао Цзедун, засновник Китайської Народної Республіки і голова Комуністичної партії Китаю, "великий керманич", як називали його фанатичні послідовники, "старий Будда", як називав він себе сам.
На обкладинці: Мао Цзедун
11509
Особистості
Мао Цзедун народився в 1893 році в Шаошані (провінція Хунань) в сім'ї багато поміщика. Після закінчення школи і педагогічного училища він у 1918-19 роках працював у бібіліотеці Пекінського університету, де познайомився з ідеями марксизму. В 1921 році Мао Цзедун був одним із співзасновників Компартії Китаю і дотримувався ідеї союзу комуністів з Гоміньданом заради возз'єднання країни. В 1927 році, після розриву комуністів з Гоміньданом, Мао очолив селянське повстання в провінції Хунань, котре зазнало поразки.
В 1934 році Мао Цзедун очолював партизанський рух на півдні Китаю і організував "Великий похід" у північну провінцію Шансі, де створив опорний комуністичний центр і Червону Армію, що воювала проти японських інтервентів. В 1935 році, шляхом інтриг та репресій розправившись зі своїми супротивниками в партії, Мао фактично очолив нове керівництво компартії.
У 1941 році, в самому розпалі антияпонської боротьби Мао Цзе-дун ініціює так званий «Рух за впорядкування стилю», який включає, в числі іншого, вивчення класиків марксизму-ленінізму, праць самого Мао, придушення вільнодумства серед комуністичної інтелігенції і кампанії з «самокритики», що особливо торкнулися головного суперника Мао — Ван Міна. Це дало змогу Мао повністю зконцентрувати владу у своїх руках і в 1943 році він обирається головою політбюро КПК. Тоді ж починає виникати культ особи Мао.
У цей же час Мао створює і теоретично обгрунтовує новий напрям марксизму — «маоїзм», як гнучкішу і прагматичнішу форма марксизму, яка була б краще пристосована до китайських реалій того часу. Головними його особливостями були однозначне орієнтування на селянство (а не на пролетаріат), а також значна частка націоналізму.
Після поразки Японії в Другій світовій війні китайським комуністам за допомогою Радянського Союзу, що закріпився на той час у Маньчжурії, вдається за 2,5 роки взяти під контроль всю територію континентального Китаю, не зважаючи на багатократну чисельну перевагу військ Гоміньдана і активне протистояння США. 1 жовтня 1949 року з воріт Тяньаньмень Мао Цзедун проголошує утворення Китайської Народної Республіки із столицею в Пекіні. Сам Мао стає головою уряду нової республіки.
В 1958 році Мао виступив ініціатором "великого стрибка", а в 1966-у - "великої пролетарської культурної революції", реформ котрі закінчились економічним і соціальним провалом, коштували китайцям десятки мільйонів життів. Однак, маючи величезну кількість фанатичних послідовників по всій країні, вдало протиставляючи внутріпартійні фракції одна одній і переслідуючи своїх опонентів, Мао зберіг владу в країні і з початку 1970-х знову міняє курс країни - на тлі крайніх напружених відносин з Радянським Союзом (особливо після озброєного конфлікту на острові Даманський) Мао раптово зважується на зближення із Сполученими Штатами Америки.
З 1975 року Мао, серйозно хворий на хворобу Паркінсона, вже був не в змозі активно втручатися в політику країни. Після двох важких інфарктів він помер 9 вересня 1976 року на 83-му році життя. На похорони «Великого керманича» прийшло більше мільйона чоловік. Тіло покійного забальзамували і виставили для огляду рік після смерті в спорудженому на площі Тяньаньмень величезному мавзолеї. На початок 2007 року усипальню Мао відвідало близько 158 млн чоловік.
Смерть Мао Цзедуна спричинила у Китаї дворічну боротьбу за владу на тлі глибокої і всеосяжної кризи, котра завершилась ув'язненям "банди чотирьох", головних ініціаторів Культурної революції на чолі з вдовою Мао, і приходом до влади Ден Сяопіна, реформи котрого, започатковані в 1979 році, де-факто зробили економіку Китаю капіталістичною, з відповідними наслідками для внутрішньої і зовнішньої політики, яка далеко відійшла від ідей Мао Цзедуна і комуністичної ідеології взагалі.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Йосифа Сталіна
Правила життя
Правила життя Йосифа Сталіна
Особистості
Азія
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 9 вересня

#ЦейДень
Все про 9 вересня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left8 вересня
10 вересняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward