Помер
Сулейман Пишний
6 вересня 1566 року під час облоги угорського міста Сігетвар на 72-у році життя помер один з найвидатніших монархів XVI століття султан Османської імперії Сулейман I, за 46 років правління якого Туреччина досягла вершини своєї військової, політичної та економічної могутності. Наступного дня османський престол зайняв його третій син Селім II, єдиний живий із його десяти можливих спадкоємців.
51804
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

26-річний Сулейман став султаном Османської імперії 22 вересня 1520 року по смерті свого батька Селіма Грізного. Продовжуючи його політику завоювань, він вже за перше десятиліття свого правління підкорив острів Родос, Боснію, Герцеговину, Славонію, спустошив Угорщину, яка як і Алжир, Валахія, Молдова та Трансільванія визнали васальну залежність. Загроза війни з Австрією змусила її виплачувати щорічну данину Османській імперії, котра уклала таємний союз із Францією і силами алжирських піратів контролювала Середземне море та північне узбережжя Африки.

Успішна війна з перською державою Сефевідів дала змогу Османській імперії підкорити Близький Схід та взяти під контроль Персидську протоку і Червоне море, південь Аравії, територію сучасного Сомалі та вести успішну війну із Португалією в Індійському океані. Як правитель гігантської держави з населенням близько 50 мільйонів чоловік Сулейман особисто провів великі законодавчі зміни, що стосувались суспільного життя, освіти, оподаткування і кримінального права, які залишались чинними протягом наступних кількох століть. Він особисто писав вірші (під псевдонімом Мухіббі), був ювеліром і покровителем мистецтв та архітектури, завдяки чому період його 46-літнього правління увійшов в історію як «золотий вік» Османської імперії, а сам імператор в Європі отримав епітет «Пишний» (хоча на Сході Сулеймана величали як «Справедливого»).

В супереч османській традиції у 1530 році Сулейман одружився зі своєю наложницею, відомомю як Роксолана або Хюррем, яка 9 років перед тим народила сина Мехмеда, і першою отримала другий за важливістю для жінок титул «хасекі» («мати спадкоємця»). Їй було дозволено народити більше одного сина, що також суперечило османським традиціям і привело до конфліктів між спадкоємцями Сулеймана ще за його життя: у 1553 році був страчений його старший син Мустафа (від третьої наложниці Махідевран) та внук Мехмед, а в 1561 році — наймолодший син (третій від Роксолани) Баязід і усі його п'ятеро дітей.
Антон Хікель «Роксолана і султан», 1780 рік © Земельний музей Майнца
Антон Хікель «Роксолана і султан», 1780 рік © Земельний музей Майнца
1 травня 1556 року Сулейман Пишний виступив у свій останній, тринадцятий, похід і 7 серпня розпочав облогу угорського міста Сігетвар, під час якої 6 вересня 1566 року 70-річний султан помер, імовірно від сибірки або чуми. За легендою, його серце і нутрощі було поховані на місці султанського шатра, а тіло — доставлене в Стамбул, де Сулеймана поховали в мавзолеї біля мавзолею Роксолани, збудованих на подвір'ї мечеті Сулейманіє.
Місце поховання Сулеймана Пишного на території мечеті Сулейманіє в Стамбулі
Місце поховання Сулеймана Пишного на території мечеті Сулейманіє в Стамбулі

7 вересня 1556 року османський престол зайняв Селім II, третій син Сулеймана від єдиної законної дружини Роксолани і єдиний з живих можливих спадкоємців. Попри те, що він продовжив завойовницьку політику батька і зумів остаточно підкорити Туніс і Далмацію та підписати у 1568 році із Священною Римською імперією мирний договір, за яким та зобов'язувалась виплачувати щорічну данину і остаточно визнала турецький протекторат над Трансільванією, Молдавією і Валахією, невдачі Селіма II у війнах з Московським царством та коаліцією католицьких держав підірвали могутність Османської імперії, занепад якої почався за правління внука Сулеймана Пишного султана Мурада III.

Друк 8
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 6 вересня

Битва на ріці Фріґід

394
#ЦейДень

Все про 6 вересня

Події, факти, персоналії

Завершення експедиції Магеллана

1522

Початок української колонізації Канади

1891