сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Перша битва на Марні
5 вересня 1914 року об'єднані англо-французькі війська під командуванням генерала Жозефа Жоффра зупинили наступ німецьких армій на річці Марна за 50 кілометрів від Парижу і почали контратаку. Наступного дня битва, в котрій брали участь близько мільйона осіб, змінила свій хід і 9 вересня план німців на швидке завоювання Франції повністю провалився - війна на Західному фронті набула позиційного характеру.
На обкладинці: Французькі військові на маневрах, 1913 рік
13500
Перша Світова війна
Після ряду перемог у серпні 1914 року німецьке командування прийняло рішення форсувати події на Заході, поки Росія не встигла провести повну мобілізацію і зібрати необхідні сили на Східному фронті. Німці досить швидко зайняли Бельгію і на початку вересня практично без перешкод форсували ріку Марна, що на північний-захід від Парижа.
5 вересня, під загрозою нальотів німецької авіації, французький уряд був евакуйований в Бордо.
Швидко відступаючи, франко-британські війська були не взмозі підготувати котратаку, але завдяки інформації, отриманій від полоненого німецького офіцера, стало відомо, що німецька 1-а Армія генерала фон Клюка планує штурм Парижа. 5 вересня, випереджаючи суперника, французька 6-а Армія під командуванням генерала Мішеля-Жозефа Монорі ударила у фланг супротивника в районі ріки Марна. Фон Клюк розвернув війська, щоб відбити атаку і тим самим оголив 50-кілометрову ділянку фронту, куди наніс удар британський Експедиційний корпус. В цей же час на заході французька 9-а Армія атакувала німецьку 3-ю армію.
Протягом трьох днів битва точилась на ділянці фронту довжиною 160 кілометрів. Під натиском німців французька 6-а Армія відступила до Парижа настільки близько, що поповнення для неї підвозили 600 паризьких таксі. Але 9 вересня німці почали відступати на центральній ділянці боїв, а 11 вересня завдяки успішним діям британського Експедиційного корпусу хід бою вдалося переломити і змусити німців до відступу по всьому фронту. Вони відступили на 60 кілометрів і намагались закріпитись у наспіх виритих траншеях. Наступні контратаки з обох боків практично не змінювали розстановку сил і позиційна війна, до котрої перейшли обидві ворогуючі сторони, тривала зі змінним успіхом і привела до того, що траншеями було перекопано весь Північний Схід Франції аж до Атлантичного океану і Бельгії.
Битва на Марні, в котрій за шість днів пораненими і вбитими було втрачено з обох боків близько 100 тисяч чоловік, стала однією із найжахливіших трагедій Першої Світової війни. Вона змінила хід подій у Західній Європі і розвіяла надії на швидке закінченя війни. До кінця 1914 року на фронтах Першої Світової війни загинуло більше мільйона солдат різних націоальностей, а окопна війна на Західному фронті, що пролягав по півночі Франції і в Бельгії розтягнулась на наступні чотири страшних роки.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Стіва Джобса
Правила життя
Правила життя Стіва Джобса
Перша Світова війна
Битви
Європа
Нова історія

Головні події 5 вересня

#ЦейДень
Все про 5 вересня
Події, факти, персоналії
Під час Літніх Олімпійських ігор члени радикального палестинського угруповання «Чорний вересень» 5 вересня 1972..
1972
keyboard_arrow_left4 вересня
6 вересняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward