Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
5 вересня 1914 року об'єднані англо-французькі війська під командуванням генерала Жозефа Жоффра зупинили наступ німецьких армій на річці Марна за 50 кілометрів від Парижу і почали контратаку. Наступного дня битва, в котрій брали участь близько мільйона осіб, змінила свій хід і 9 вересня план німців на швидке завоювання Франції повністю провалився — війна на Західному фронті набула позиційного характеру. На обкладинці: Французькі військові на маневрах, 1913 рік
11313
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після ряду перемог у серпні 1914 року німецьке командування прийняло рішення форсувати події на Заході, поки Росія не встигла провести повну мобілізацію і зібрати необхідні сили на Східному фронті. Німці досить швидко зайняли Бельгію і на початку вересня практично без перешкод форсували ріку Марна, що на північний-захід від Парижа.

5 вересня, під загрозою нальотів німецької авіації, французький уряд був евакуйований в Бордо.

Швидко відступаючи, франко-британські війська були не взмозі підготувати котратаку, але завдяки інформації, отриманій від полоненого німецького офіцера, стало відомо, що німецька 1-а Армія генерала фон Клюка планує штурм Парижа. 5 вересня, випереджаючи суперника, французька 6-а Армія під командуванням генерала Мішеля-Жозефа Монорі ударила у фланг супротивника в районі ріки Марна. Фон Клюк розвернув війська, щоб відбити атаку і тим самим оголив 50-кілометрову ділянку фронту, куди наніс удар британський Експедиційний корпус. В цей же час на заході французька 9-а Армія атакувала німецьку 3-ю армію.

Протягом трьох днів битва точилась на ділянці фронту довжиною 160 кілометрів. Під натиском німців французька 6-а Армія відступила до Парижа настільки близько, що поповнення для неї підвозили 600 паризьких таксі. Але 9 вересня німці почали відступати на центральній ділянці боїв, а 11 вересня завдяки успішним діям британського Експедиційного корпусу хід бою вдалося переломити і змусити німців до відступу по всьому фронту. Вони відступили на 60 кілометрів і намагались закріпитись у наспіх виритих траншеях. Наступні контратаки з обох боків практично не змінювали розстановку сил і позиційна війна, до котрої перейшли обидві ворогуючі сторони, тривала зі змінним успіхом і привела до того, що траншеями було перекопано весь Північний Схід Франції аж до Атлантичного океану і Бельгії.

Битва на Марні, в котрій за шість днів пораненими і вбитими було втрачено з обох боків близько 100 тисяч чоловік, стала однією із найжахливіших трагедій Першої світової війни. Вона змінила хід подій у Західній Європі і розвіяла надії на швидке закінченя війни. До кінця 1914 року на фронтах Першої світової війни загинуло більше мільйона солдат різних націоальностей, а окопна війна на Західному фронті, що пролягав по півночі Франції і в Бельгії розтягнулась на наступні чотири страшних роки.

Друк 1
«Цей день в історії» © 2001-20. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

«цей день в історії» у
Telegram