Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Популярна стаття
Падіння Західної Римської імперії
4 вересня 476 року війська варварів на чолі з Одоакром захопили Равенну, взяли в полон імператора Ромула Августула і домоглися його самозречення. Відіславши в Константинополь імператорські регалії, Одоакр формально об'єднав дві частини імперії, проте, зберігаючи повну незалежність, одноосібно правив першою варварською державою в Італії.На обкладинці: Себастьяно Річі «Викрадення сабінянок», бл. 1700 року
37563
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після захоплення Риму вандалами в 455 році влада в Західній Римській імперії, володіння якої обмежувалися фактично лише Італією, перебувала у руках германського полководця Рецимера, який фактично керував країною, визначаючи хто буде імператором. До своєї смерті в 472 році він змінив дев'ять імператорів, які володіли лише номінальною владою.

В 474 році імператором Західної Римської імперії став Юлій Непот, чоловік племінниці візантійського імператора Лева I Макелли. Він підписав вигідний мирний договір з вестготами, що дозволило вернути під контроль імперії Прованс. Для придушення нападів вестготів в Іспанії Непот призначив магістром (головнокомандувачем) римського війська Ореста Флавія, який вирушив з Риму на чолі війська з варварів. Досягнувши Равенни, Орест оголосив про намір позбавити Непота влади і захопити столицю імперії. Замість того, щоб організувати оборону, Непот втік у Далмацію, і 28 серпня 475 року Орест увійшов в Равенну. 31 жовтня він проголосив новим імператором свого 15-річного сина Ромула Августула.

Щоб укріпити своє положення, Орест Флавій відіслав у Панонію (Угорщину) свого воєнначальника Одоакра для набору нового війська. Однак той, зібравшивши велику кількість найманців, вирішив виступити проти Ореста і 28 серпня 476 року той був убитий. 4 серпня війська варварів на чолі з Одоакром захопили Равенну, взяли в полон Ромула Августула, змусили його зректись престолу і вислали зі столиці. Одоакр відіслав у Константинополь імператорські регалії (діадему і пурпурову мантію), відмовившись визнати Юлія Непота імператором і заявивши, що «як на небі одне Сонце, так на землі повинен бути один імператор». Переворот, здійснений Одоакром, припинив існування Західної Римської імперії, оскільки правителі Риму більше не іменували себе імператорами.

Ромул Августул зрікається влади. Малюнок 19 ст.
Ромул Августул зрікається влади. Малюнок 19 ст.

Формально визнаючи над собою владу Константинополя, Одоакр був повністю незалежним володарем Італії. Для його усмирення імператор Зенон надіслав в Італію військо остготів на чолі з Теодоріхом, який 5 березня 493 року захопив Равенну і невдовзі вбив Одоакра під час пиру-примирення. Так і не отримавши ні від Зенона, ні від його спадкоємця Анастасія визнання правителем Італії, у березні 493 року Теодоріх сам проголосив себе королем. Він зрівняв у правах готів і римлян, забезпечив налагодження єдиної податкової системи, зберіг римську адміністративну систему, що сприяло економічному підйому в країні.

Будучи сам християнином-аріянином, Теодоріх встановив в Італії свободу віросповідання, терпимо ставлячись до юдеїв і нехристиянських культів. Для забезпечення союзу із сусідніми державами Теодоріх видав заміж свою сестру Амалафріду за вандальского короля Тразамунда, дочку Тіудігото — за короля вестготів Аларіха II і другу дочку Остроготу — за бургундського королевича Сигізмунда, а сам одружився з дочкою короля франків Хлодвіга І. Це забезпечило відносно спокійні стосунки Італії із сусідами на найближчі 20 років, а територія володінь Теодоріха простяглась від Португалії до Далмації, охоплюючи території сучасних Сицилії, Провансу, Швейцарії та Австрії.

Друк 3
«Цей день в історії» © 2001-20. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Стаття «Падіння Західної Римської імперії» торкається події, що стала визначальною в історії людства.

Коментарі

Головні події 4 вересня

#ЦейДень
Все про 4 вересня
Події, факти, персоналії