Незалежність В'єтнаму
2 вересня 1945 року, через декілька годин після капітуляції Японії, у Ханої в'єтнамські комуністи на чолі з Хо Ши Міном проголосили незалежність В'єтнаму від Франції і утворення нової держави — Демократичної Республіки В'єтнам. На обкладинці: Хо Ши Мін
14479
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після капітуляції Франції 22 червня 1940 року Французький Індокитай був окупований японськими військами і над його територією було встановлено протекторат Японії при формальній владі Вішистського уряду Франції, союзника Німеччини. Однак, коли в ході Другої світової війни Японія почала втрачати домінуючу позицію на тихоокеанському узбережжі, 9 березня 1945 року японські війська ліквідували французьку адміністрацію і проголосили створення В'єтнамської імперії. 20-річний імператор Бао Дай негайно оголосив недійсним договір 1884 року, за яким В'єтнам став французькою колонією.

Користуючись слабкою позицією як французів, так і японців, «Ліга незалежності В'єтнаму» (В'єтмінь), створена в 1941 році за ініціативою Компартії Індокитаю, почала підготовку до повстання і створення Тимчасового уряду. У травні 1945 року збройні сили різних політичних утворень, що входили до В'єтміню, були об'єднані в єдину В'єтнамську визвольну армію, яка у червні взяла під контроль шість провінцій Північного В'єтнаму.

13-15 серпня 1945 року конференція Компартія Індокитаю прийняла рішення про початок повстання, яке підтримав В'єтмінь, котрий наступного дня створив тимчасовий уряд — Національний комітет визволення В'єтнаму на чолі з Хо Ши Міном. 19 серпня під владою В'єтміню опинилась столиця країни Ханой, через кілька днів — колишня імператорська столиця династії Нгуєн, місто Хюе, що змусило імператора Бо Дая 25 серпня зректися престолу і стати "верховним радником" уряду Хо Ши Міна. Того ж дня у Сайгоні був створений Народний революційний комітет Південного В'єтнаму.

2 вересня 1945 року, через декілька годин після капітуляції Японії, Хо Ши Мін, виступаючи на півмільйонному мітингу на площі Бадін в Ханої, від імені Тимчасового уряду урочисто проголосив Декларацію незалежності В'єтнаму і створення Демократичної Республіки В'єтнам (ДРВ). Французькі власті, котрі контролювали південь країни, почали переговори з комуністами Північного В'єтнаму про умови об'єнання країни, але у листопаді 1946 року вони закінчились безрезультатно, і французькі військові кораблі провели атаку міста Хайфон, де були сконцентровані великі повстанські сили.

20 грудня 1946 року, на наступний день після того, як французькі війська зайняли Ханой, Хо Ши Мін звернувся із закликом всім в'єтнамцям піднятись на боротьбу із французькими колоніалістами, що стало початком Першої Індокитайської війни, яка тривала вісім наступних років і закінчилась розділенням В'єтнаму на дві держави.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 1
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 2 вересня

Битва біля мису Акцій

31 до н.е.
#ЦейДень

Все про 2 вересня

Події, факти, персоналії

Хотинська битва

1621

Велика пожежа у Лондоні

1666

Капітуляція Японії

1945

Загибель Алана Курді

2015