Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Популярна стаття
Початок Другої Світової війни
1 вересня 1939 року о 4-45 ранку близько півтора мільйона німецьких солдат увійшло на територію Польщі по всій довжині майже тритисячакілометрового кордону. Одночасно німецька авіація почала бомбардування польських аеродромів, а військові кораблі і підводні човни атакували польські морські бази в Балтійському морі. Нацистський лідер Адольф Гітлер назвав цю операцію оборонною, але Велика Британія і Франція втрутились в конфлікт і 3 вересня оголосили Німеччині війну. Це стало початком Другої Світової війни.
59133
Друга Світова війна
Володимир Лук'янюк
Для Гітлера загарбання Польщі було частиною плану по розширенню "життєвого простору" для німців — згідно з ним, німці мали б колонізувати слов'янські землі, а самі слов'яни бути перетворені на рабів. Німецька експансія на Схід почалась ще в 1938 році шляхом анексії Австрії і Судетів, а потім і всієї Чехословаччини в 1939 році. Жодна із цих агресій не зустріла серйозної протидії з боку світових держав, і Гітлер розраховував на толерантність західних демократій і щодо завоювання Польщі.
Для нейтралізації можливого втручання СРСР, 23 серпня 1939 року Німеччина підписала з ним Пакт про ненапад і секретний протокол по переділу польської території. Наступ на Польщу повинен був початись 26 серпня, але був відкладений після того як Гітлер довідався про підписання військового договору між Британією і Польщею. Для імітації польської агресивності щодо Німеччини, нацистська пропаганда використала проблему німецькомовного населення, котре ніби-то зазанає утисків у Польщі, та інсценований есесівцями, переодягнутими в польську уніформу, напад на німецьке прикордонне містечко.
Генерал Гайнц Гудеріан і комбриг Семен Крівошєїн у Бресті
Генерал Гайнц Гудеріан і комбриг Семен Крівошєїн у Бресті
Вранці 1 вересня почалась окупація Польщі. 2 вересня Британія та Франція, під загрозою оголошення війни, поставили вимогу Німеччині до 3 вересня вивести свої війська з польської території. 3 вересня об 11-15 ранку, через 15 хвилин після закінчення терміну британського ультиматуму, прем'єр-міністр Великобританії Невіл Чемберлен по національному радіо оголосив, що Британія вступає у війну з Німеччиною. Її підтримали Австралія, Нова Зеландія та Індія. О 15-00 війну Німеччині оголосила й Франція.
Однак, у перші дні війни, ні Британія, ні Франція не здійснили ніяких рішучих військових заходів проти Німеччини — 4 вересня британцями були атаковані військові кораблі у Північному морі, але Чемберлен відмовився бобардувати територію самої Німеччини; а Франція, проти якої на Західному фронті було виставлено всього 23 німецькі дивізії, вчетверо менше, ніж французьких, не провела жодної наземної операції.
Тим часом, 8 вересня німецькі війська вийшли на околицю Варшави, 17 вересня радянські війська почали окупацію Польщі зі Сходу. 23 вересня у Бресті пройшов спільний парад радянських і німецьких військ — його приймали випускник Казанського танкового училища і Академії Генштабу міністерства оборони СРСР генерал Гайнц Гудеріан і випускник Військової академії імені Фрунзе комбриг Семен Крівошєїн. 28 вересня капітулював варшавський гарнізон — вчетвете за свою історію Польща була переділена агресорами і перестала існувати як самостійна політична сила.
22 червня 1941 року Гітлер, всупереч Пакту про ненапад, атакував СРСР і окупував всю територію Польщі. Вона була звільнена лише в 1945 році силами Радянської армії, на штиках котрої в країні був встановлений комуністичний режим.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 12 червня 2012. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Великий інквізитор Томас Торквемада
Сьогодні
Великий інквізитор Томас Торквемада
Друга Світова війна
Європа
Новітня історія

Головні події 1 вересня

#ЦейДень
Все про 1 вересня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left31 серпня
2 вересняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward