Заснування Мельбурна
Архітектура і будівництвоВолодимир Лук'янюк
30 серпня 1835 року на узбережжі затоки Порт-Філіп, розташованій на півдні Австралії, висадидилась група британських поселенців, яка заснувала селище сьогодні відоме як місто Мельбурн. Через десь років він отримав статус міста і згодом став столицею колонії Вікторія.На обкладинці: Мельбурн, 1870-і роки
9114
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Австралія була відкрита 26 лютого 1606 року експедицією голландської Ост-індійської компанії під керівництвом капітана Віллема Янсзона, який висадився на її узбережжі в районі сучасного півострова Кейп-Йорк (біля нинішнього міста Вейпа, штат Квінсленд). Для дослідження території, яка вважалась частиною острова Нова Гвінея і була названа Нова Зеландія, відправилась експедиція Абеля Тасмана, який в 1642 році відкрив Землю Ван-Дімена (нині — острів Тасманія), а наступного — острови, які сьогодні іменуються Нова Зеландія). Лише в 1770 році англієць Джеймс Кук під час своєї першої експедиції відкрив протоку між Новою Гвінеєю та Новою Голландією і став першим європейцем, що досяг східного її узбережжя, довівши, що вона є гігантським островом.

Для освоєння нових земель у 1783 році британський уряд спорядив т. зв. Перший флот з 11 суден, який під командуванням капітана Артура Філліпа прибув до східного узбережжя нинішньої Австралії і оголосив про приєднання до Великобританії території, названої Новий Південний Вельс, а себе — її губернатором. 26 січня 1788 року на узбережжі затоки Порт-Джексон було засновано місто Сідней — перше європейське поселення в Австралії, основу якого склали 778 в'язнів, вислані за межі Великобританії.

У 1834 році група підприємців, що проживали на Землі Ван-Дімена, заснували Асоціацію Порт-Філліп для пошуку і придбання землі для майбутнього поселення. У травні наступного року організована нею експедиція на чолі з Джоном Бетменом на шхуні «Ребекка» вивчила узбережжя затоки Порт-Філіп, і, піднявшись рікою Ярра, знайшов придатну ділянку площею 240 гектарів, котру Бетмен купив у місцевого племені аборигенів вурунджері за 40 одіял, 30 сокир, 100 ножів, 50 ножиць, 30 дзеркал, 200 носових хустин, 100 фунтів муки і 6 сорочок.

Коли за кілька місяців Бетмен повернувся на узбережжя Ярри, він виявив, що на придбаній ним ділянці вже існує поселення, засноване колоністами, що 30 серпня 1835 року прибули з Великої Британії на борту корабля «Ентерпрайз» Джона Фокнера, який особисто приплив до Австралії у жовтні зі ще однією групою поселенців. Конфлікт між Бетменом і Фокнером був вирішений без їх участі, коли у 1836 році губернатор Нового Південного Вельсу Річард Берк, який керував усіма територіями континентальної Австралії, оголосив про перехід землі в околицях затоки Порт-Філліп у власність британської корони, а поселення, засноване на берегах Ярри, було оголошене адміністративним центром округу Порт-Філіп.
Джон Фокнер, 1856 рік
Джон Фокнер, 1856 рік

У 1837 році селище отримало назву Мельбурн на честь прем'єр-міністра Великобританії Вільяма Лема, 2-го віконта Мельбурн, і 25 червня 1847 року спеціальною грамотою королеви Вікторії отримало статус міста, а в 1851 році, коли була утворена окрема від Південного Вельсу колонія Вікторія, 29-тисячний Мельбурн став її столицею. Його бурхливий розвиток почався у 1860-х роках після відкриття поблизу великих покладів золота і до кінця ХІХ століття Мельбурн перетворився на одне з найбільших міст Британської імперії. У 1901 році, коли Австралія отримала незалежність, Мельбурн став її тимчасовою столицею.

Друк 4
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 26 липня 2013. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 30 серпня

Помер Теодоріх Великий

526
#ЦейДень

Все про 30 серпня

Події, факти, персоналії

Замах на Леніна

1918

Звільнення Києва українськими військами

1919

Перша заборона Комуністичної партії України

1991