Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Заснування Мельбурна
30 серпня 1835 року на узбережжі затоки Порт-Філіп, розташованій на півдні Австралії, висадидилась група британських поселенців, яка заснувала селище сьогодні відоме як місто Мельбурн. Через десь років він отримав статус міста і згодом став столицею колонії Вікторія.
На обкладинці: Мельбурн, 1870-і роки
4304
Архітектура і будівництво
Володимир Лук'янюк
Австралія була відкрита 26 лютого 1606 року експедицією голландської Ост-індійської компанії під керівництвом капітана Віллема Янсзона, який висадився на її узбережжі в районі сучасного півострова Кейп-Йорк (біля нинішнього міста Вейпа, штат Квінсленд). Для дослідження території, яка вважалась частиною острова Нова Гвінея і була названа Нова Зеландія, відправилась експедиція Абеля Тасмана, який в 1642 році відкрив Землю Ван-Дімена (нині — острів Тасманія), а наступного — острови, які сьогодні іменуються Нова Зеландія). Лише в 1770 році англієць Джеймс Кук під час своєї першої експедиції відкрив протоку між Новою Гвінеєю та Новою Голландією і став першим європейцем, що досяг східного її узбережжя, довівши, що вона є гігантським островом.
Для освоєння нових земель у 1783 році британський уряд спорядив т. зв. Перший флот з 11 суден, який під командуванням капітана Артура Філліпа прибув до східного узбережжя нинішньої Австралії і оголосив про приєднання до Великобританії території, названої Новий Південний Вельс, а себе — її губернатором. 26 січня 1788 року на узбережжі затоки Порт-Джексон було засновано місто Сідней — перше європейське поселення в Австралії, основу якого склали 778 в'язнів, вислані за межі Великобританії.
У 1834 році група підприємців, що проживали на Землі Ван-Дімена, заснували Асоціацію Порт-Філліп для пошуку і придбання землі для майбутнього поселення. У травні наступного року організована нею експедиція на чолі з Джоном Бетменом на шхуні «Ребекка» вивчила узбережжя затоки Порт-Філіп, і, піднявшись рікою Ярра, знайшов придатну ділянку площею 240 гектарів, котру Бетмен купив у місцевого племені аборигенів вурунджері за 40 одіял, 30 сокир, 100 ножів, 50 ножиць, 30 дзеркал, 200 носових хустин, 100 фунтів муки і 6 сорочок.
Коли за кілька місяців Бетмен повернувся на узбережжя Ярри, він виявив, що на придбаній ним ділянці вже існує поселення, засноване колоністами, що 30 серпня 1835 року прибули з Великої Британії на борту корабля «Ентерпрайз» Джона Фокнера, який особисто приплив до Австралії у жовтні зі ще однією групою поселенців. Конфлікт між Бетменом і Фокнером був вирішений без їх участі, коли у 1836 році губернатор Нового Південного Вельсу Річард Берк, який керував усіма територіями континентальної Австралії, оголосив про перехід землі в околицях затоки Порт-Філліп у власність британської корони, а поселення, засноване на берегах Ярри, було оголошене адміністративним центром округу Порт-Філіп.
Джон Фокнер, 1856 рік
Джон Фокнер, 1856 рік
У 1837 році селище отримало назву Мельбурн на честь прем'єр-міністра Великобританії Вільяма Лема, 2-го віконта Мельбурн, і 25 червня 1847 року спеціальною грамотою королеви Вікторії отримало статус міста, а в 1851 році, коли була утворена окрема від Південного Уельсу колонія Вікторія, 29-тисячний Мельбурн став її столицею. Його бурхливий розвиток почався у 1860-х роках після відкриття поблизу великих покладів золота і до кінця ХІХ століття Мельбурн перетворився на одне з найбільших міст Британської імперії. У 1901 році, коли Австралія отримала незалежність, Мельбурн став її тимчасовою столицею.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 26 липня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Архітектура і будівництво
Австралія
Нова історія

Головні події 30 серпня

#ЦейДень
Все про 30 серпня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left29 серпня
31 серпняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward