Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Перший кругосвітній переліт
29 серпня 1929 року у місті Лейхерст приземлився німецький дирижабль «Граф Цеппелін», завершивши перший в історії повітроплавання кругосвітній переліт. За 21 день дирижабль подолав майже 34 тисячі кілометрів із середньою швидкістю польоту 115 км/год і перед посадкою зробив лише три проміжні посадки у Фрідріхсхафене, Токіо і Лос-Анджелесі.
5845
Авіація і космонавтика
Володимир Лук'янюк
Конструкцію першого дирижабля запропонував французький військовий інженер Жак Меньє в 1784 році, через рік після першого польоту братів Монгольф'є. Саме Меньє належить ідея форми дирижабля і застосування пропелера для керування польотом. Однак, його ідеї довгий час не могли бути реалізованs із технічних міркувань. Лише в 1852 році француз Анрі Жиффар піднявся в повітря на збудованому ним 44-метровому дирижаблі з паровим двигуном. Він зумів піднятись на висоту 1 800 метрів, однак із-за малої потужності двигуна сам дирижабль виявився не здатним долати сильні пориви вітру і вів себе некоровано.
В 1883 році на дирижблі почали ставити електричні двигуни, в 1887 році — бензинові, завдяки чому вдалось розвивати швидкість до 25 км/год; з кінця ХІХ століття в якості оболонок став використовуватись алюміній. В 1900 році німець Фердинанд Цеппелін збудував дирижабль у вигляді обшитого листовим алюмінієм каркасу з двома алюмінієвими гондолами, в яких розмістилось по бензиновому двигуну потужністю 16 кінських сил. Його випробування пройшло 2 липня і справило на глядачів неймовірне враження: 128-метровий апарат діаметром майже 12 метрів рухався в повітрі зі швидкістю 8 м/с (29 км/год). Завдяки такому успіху на довгий час слово "цеппелін" стало синонімом слова "дирижабль".
Пасажирський дирижабль «Граф Цеппелін» (LZ 127) був збудований 8 липня 1928 року, в день 90-річчя графа Цеппеліна, на пожертви, зібрані в Німеччині за 4 роки. 18 вересня він вперше піднявся у повітря, у жовтні здійснив перший трансатлантичний політ, на початку 1929 року — кілька польотів до Греції, а в серпні — прибув до США, щоб 8 серпня з авіабази Лейхерст (штат Нью-Джерсі) піднятися у перший в історії повітроплавання кругосвітній переліт.
Хуго Еккенер
Хуго Еккенер
Перелітівши Атлантику, цеппелін приземлився у місті Фридрихсхафен (Німеччина) для дозаправки, звідки за 101 годину 49 хвилин подолав 11 743 км над Східною Європою, СРСР, Сибіром і здійснив посадку в Токіо. При цьому екіпаж дирижабля відмовився сісти у Москві, незважаючи на офіційне запрошення радянських властей. Через 5 днів LZ 127 продовжив політ і через 79 годин і 54 хвилин, подолавши 9634 км прибув до Лос-Анджелеса. Останні 4822 км дирижабль подолав за 51 годину 13 хвилин і 29 серпня 1929 року завершив кругосвітню подорож у Лейхерсті.
Загалом перший кругосвітній переліт тривав 12 днів 12 годин і 13 хвилин (21 день 5 годин і 31 хвилина разом із зупинками), а його довжина склала 33 234 кілометри. Станом на 1929 рік це була найшвидша кругосвітня подорож. З цієї нагоди Німеччина випустила спеціальну срібну монету, а керівник польоту Хуго Еккенер був нагороджений золотою медаллю американського Національного географічного товариства.
«Граф Цеппелін» експлуатувався до 1937 року і за цей час виконав 590 польотів, включаючи один переліт через Тихий океан, 143 — через Атлантичний, один політ над Арктикою і один — круговий з Європи до Південної Америки через Північну. Після катастрофи дирижабля «Гінденбург» регулярні польоти LZ 127 були припинені, він був перетворений на музей, а в 1940 році — розібраний для потреб військової промисловості.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 27 серпня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Історія ядерної зброї
Інфографіка
Історія ядерної зброї
Авіація і космонавтика
Подорожі і відкриття
Америка
Новітня історія
Інтербелум

Головні події 29 серпня

#ЦейДень
Все про 29 серпня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left28 серпня
30 серпняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward