Авіабаза «Рамштайн-Ландштуль» поблизу міста Кайзерслаутерн була відкрита 1 грудня 1957 року і з березня 1973 року стала штаб-квартирою ВПС США в Європі. В рамках програми «День відкритих дверей» на ній з 1958 року проводились щорічні авіашоу з демонстраційними польотами військових літаків, які з 1973 року доповнились виступами пілотажних груп. У 1976 році на авіашоу в Рамштайні дебютувала професійна італійська команда «313° Gruppo Addestramento Acrobatico», створена у 1961-у, яка виступала під назвою «Frecce Tricolori» («Триколірні стріли»).
В результаті помилки полковника Іво Нутареллі, котрий до цього виконував фігуру «пронизане серце» 78 разів, його літак, який мав зобрати стрілу, на четвертій хвилині польоту на висоті 40 метрів зіткнувся з одним з літаків в лівій групі, котрий, втративши управління, зачепив і пошкодив ще один літак. Перекинувшись у повітрі, літак Нутареллі загорівся і впав в натовп глядачів, яких того дня зібралось у Рамштайні близько 300 тисяч.
Безпосередньо від удару об землю і викликаної пожежі на місці загинула 31 людина і ще 36 чоловік померло в лікарнях від важких травм. Сам Нутареллі і пілот літака, з яким він зіткнувся, загинули в момент аварії, а пілот третього літака зумів катапультуватись, проте через не повністю розкритий парашут загинув під час приземлення. Великій кількості поранених, більшість з яких зазнали значних опіків, не була вчасно надана допомога через запізнілий наказ американських властей допустити на летовище німецькі машини швидкої допомоги.
У підсумку в авіакатастрофі в Рамштайні загинуло 70 осіб, включаючи 16 дітей, і було поранено ще 342 людини — це стало наймасштабнішою аварією на показових виступах професійних пілотів допоки у 2002 році не відбулась Скнилівська трагедія під Львовом. Масштабність трагедії стала причиною заборони демонстраційних польотів на всій території ФРН, який був знятий через три роки після внесення змін у регламент їх проведення і правила безпеки та порятунку глядачів.
Коментарі
Дивіться також
• Авіакатастрофа у Токіо, 1985
• Трагедія над Перською затокою, 1988
• Авіакатастрофа над Чорним морем, 2001
• Скнилівська трагедія, 2002
• Авіакатастрофа під Смоленськом, 2010
• Рейс MH17, 2014