Початок нафтового
буму у США
Людина і суспільствоВолодимир Лук'янюк
27 серпня 1859 року полковник Едвін Дрейк біля міста Тітусвілль, штат Пенсильванія, пробурив першу свердловину, в якій на глибині 21 метр було виявлено нафту. Ця дата вважається початком розвитку американської нафтової промисловості, а свердловина Дрейка сьогодні є частиною музею загальнодержавного значення.На обкладинці: Тітусвілль, округ Ойл-Крік, штат Пеннсильванії, 1865 рік
21758
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Про існування нафтових покладів на території нинішнього штату Пенсильванія корінному населенню було відомо здавна завдяки тому, що вона місцями просочувалась на поверхню грунту або води. Європейські колоністи викостовували її під назвою «мінеральне масло» як засіб для лікування ряду хвороб, в першу чергу ревматизму і артриту. У 1848 році Семюель Кір, який займався промисловим видобутком солі та вугілля у сусідньому штаті Індіана і зіткнувся з тим, що нафта стала заливати його копальні, розробив метод очистки нафти і налагодив її продаж як лікувального засобу під назвою «Гірська олива», а із відходів її переробки — т. зв. білий вазелін, який продавав як лікувальну мазь.

Семюель Кір
Семюель Кір

Маючи хорошу освіту, з часом Кір зумів розробити більш глибоку переробку нафти і у 1851 році отримав рідину, котра стала з часом відома під торговою маркою «керосин». Названа Кіром «вугільною олією», вона, завдяки невисокій ціні, досить швидко замінила китовий жир в якості палива для освітлювальних ламп, які Кір власноруч удосконалив для ефективного використання гасу. Незважаючи на те, що він не запатентував жодного із своїх винаходів, Семюель Кір вів переробки нафти став отримувати прибутки більші за його основний дохід від добування вугілля та солі і в 1854 році збудував у Піттсбургу невеликий нафтопереробний завод, який виробляв гас із нафти, добутої відкритим способом на своїх колишніх шахтах.

Нові можливості використання нафти сприяли появі у Пеннсильванії кількох компаній з її промислового видобутку, першою з яких стала «Rock Oil Company», створена у 1853 році нью-йоркським адвокатом Джорджем Бісселом. Вона викупила 200 акрів землі поблизу селища Тітусвілль в Пенсильванії і у 1858 році найняла 38-річного залізничника-пенсіонера Едвіна Дрейка, керівником геологорозвідувальних робіт. Названий для солідності у супровідних документах полковником, Дрейк досить швидко пересвідчився, що риття колодязів для добування нафти зазнає невдачі через заливання грунтовими водами і вирішив застосувати революційний як на той час методом: всупереч поширеній думці, що нафта — це побічний продукт видобутку вугілля, яка «видавлюється» ним на поверхню, Дрейк запропонувати бурити свердловину як це робилось при добуванні солі.
Едвін Дрейк
Едвін Дрейк
Дрейк найняв коваля і видобувача солі Вільяма Сміта, який свого часу працював на Семюеля Кіра, котрий збудував спеціальну вишку і приладнав до таранного свердла горизонтальний паровий двигун потужністю 6 кінських сил. Досягнувши грунтових вод, Дрейк придбав 20-метрову чавунну трубу, якою укріпив стінки свердловини, і продовжив її заглиблювати зі швидкістю не більше метра в день. Після того як вартість робіт перевищила 2,5 тисячі доларів, працедавці Дрейка відмовились фінасувати подальшу роботу, яку він продовжив на позичені 500 доларів, і 27 серпня 1859 року досягнув технічно максимальної глибини 21,2 метра. Прийшовши наступного дня, він зі Смітом виявили, що вся свердловина по вінця наповнена нафтою, котру вони відкачали звичайним насосом і отримали перші 25 барелів нафти.
Едвін Дрейк (справа) на фоні своєї першої свердловини, 1859 рік © AP
Едвін Дрейк (справа) на фоні своєї першої свердловини, 1859 рік © AP

Це стало початком нафтового буму в Пенсильванії — до Тітусвілля, населення котрого за тиждень зросло з 250 до 10 тисяч чоловік, стали прибувати видобувачі нафти, викуповувати у фермерів ділянки землі і до 1868 року в околиці Тітусвілля було збудовано 8 нафтопереробних заводів і десятки підприємств з металообробки та виготовлення бурового устаткування. Едвін Дрейк заснував власну нафтову компанію, видобував до 20 барелів на день, але у 1863 році повністю розорився, коли його бурова вишка випадково згоріла.

Першим доларовим мільйонером, який зробив свій статок на видобутку нафти, у 1866 році став житель Тітусвілля Джонатан Вотсон, який володів землею, де була пробурена Дрейком перша свердловина. Сам він пробував грати акціями нафтових компаній на нью-йоркській біржі, але, не маючи належного досвіду, вчасно не зорієнтувався коли ціна на нафту почала різко падати, і розорився удруге. Від повного зубожіння Едвіна Дрейка врятував штат Пенсильванія, який у 1872 році за заслуги перед нафтовою галуззю став виплачувати йому спеціальну пенсію у розмірі 1500 доларів на рік, на яку він жив до своєї смерті у 1880 році.

Нафтовий бум у Пенсильванії, яка на піку давала до третини світового видобутку нафти, тривав до 1901 року, коли великі її поклади були знайдені в Техасі, Каліфорнії та Вайомінгу, став стартом шалених статків Джона Рокфеллера — почавши у 1859 році з компанії з виробництва гасу, він до 1880 року контролював 95% переробки нафти у США і на початку ХХ століття став найбагатшою людиною в історії всіх часів.

Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 27 липня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 27 серпня

Виверження Кракатау

1883
#ЦейДень

Все про 27 серпня

Події, факти, персоналії

Найкоротша в історії війна

1896

Другий Великий (римський) збір українських націоналістів

1939

Книга рекордів Гіннеса

1955