сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Битва за Дніпро
26 серпня 1943 року почалась одна з найбільших воєнних операцій світової історії, в результаті якої до кінця грудня від німецьких військ були звільнені Київ і практично вся Лівобережна Україна. Її масштабність зумовила величезну кількість жертв серед військовослужбовців з обох боків і мирного населення.
9029
Україна
Володимир Лук'янюк
Ще в ході Курської битви німецьке командування розпочало будівництво розгалуженої мережі фортифікаційних споруд як частини захистного рубежу вздовж усього Східного фронту, який мав стримати наступ Червоної армії і забезпечити перехід до виснажливої окопної війни. Більша частина лінії Пантера-Вотан проходила вздовж Дніпра, від Смоленська до Чорного моря, відхиляючись від берега Дніпра лише там, де яка-небудь значна притока створювала власні оборонні можливості, і на півдні, в районі Перекопського перешийку.
Після перемоги в Курській битві звільнення Лівобережної України та форсування Дніпра стало для Червоної Армії важливим стратегічним завданням, яке було доручене військам п'яти фронтів, дії яких координували маршали Георгій Жуков та Олександр Василевський. У складі військ цих фронтів було 2 633 тисячі солдатів і офіцерів, 51 200 гармат та мінометів, 2 400 танків і самохідних артилерійських установок, 2 850 бойових літаків, яким протистояло 1 250 тисяч німецьких солдатів, підтримуваних 12 600 гарматами, 2 100 танками і 2 000 літаків.
Звільнивши Харків 23 серпня, Червона армія продовжила наступ трьома напрямками з метою розсічення німецької оборони та недопущення закріплення супротивника по рубежах річок Десна і Дніпро. 26 серпня 1943 року силами Центрального фронту розпочалась Чернігівсько-Прип'ятська операція, в результаті якої 3 вересня радянські війська вийшли південніше Новгород-Сіверського до Десни, потім з ходу перейшли ріку Сейм, 6 вересня звільнили Конотоп, 15 вересня - Ніжин, 21 вересня - Чернігів, наступного дня форсувавши Дніпро. Втративши в ході операції більше 140 тисяч чоловік (33,5 тисячі - загиблими), 30 вересня війська Центрального фронту захопили 7 плацдармів на Гомельському напрямку.
Одночасно війська Південно-Західного та Воронезького фронтів 22 вересня повністю звільнили Донбас і, просунувшись на 300 кілометрів, вийшли на лінію Дніпропетровськ - Мелітополь. Після ліквідації німецького плацдарму біля Кременчука почалось форсування Дніпра, однак подальший стрімкий розвиток наступу військам Воронезького фронту виконати не вдалося - лише при спробі переправитися через Дніпро в районі Букрина загинуло понад 250 тисяч радянських солдатів.
Бої на захоплених плацдармах без успіху точилися до 22 жовтня, коли 1-й Український фронт (колишній Воронезький) надійно закріпився біля Букрина, Лютежа і в гирлі ріки Прип'ять. Однак до 29 жовтня жодна з армій фронту не мала понтонних мостів на Дніпрі, що не дозволяло розвинути наступ у напрямку Києва, битва за який завершиласья лише 6 листопада 1943 року наступом на Букринському і Лютізькому плацдармах, де Дніпро був найвужчим.
За офіційною статистикою під час Битви за Дніпро, яка завершилась 23 грудня, з німецького боку загинуло 283 тисячі військовослужбовців (близько 800 тисяч поранених) і 417 тисяч червоноармійців (більше 1,2 мільйона поранених). Однак за підрахунками ряду істориків кількість загиблих з радянського боку сягає не менше 800 тисяч чоловік, враховуючи мирне населення, яке було мобілізоване через польові військкомати із щойно звільнених територій і практично неозброєне та необмундироване (т. зв. «чорна піхота») брало участь в одній із найкривавіших воєнних операцій Другої Світової війни.
23 серпня 2016 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Конфуція
Правила життя
Правила життя Конфуція
Україна
Друга Світова війна
Битви
Європа
Новітня історія

Головні події 26 серпня

#ЦейДень
Все про 26 серпня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left25 серпня
27 серпняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward