Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Перша кругосвітня подорож Джеймса Кука
25 серпня 1768 року із Плімута на кораблі «Індевор» Джеймс Кук відправився у своє перше кругосвітнє плавання, в ході якого було проведено дослідження проходження Венери через диск Сонця і відкрито східне узбережжя Австралії.
На обкладинці: Репліка корабля «Індевор»
8170
Подорожі і відкриття
Володимир Лук'янюк
Джеймс Кук народився 27 жовтня 1728 року в бідній багатодітній сім'ї шоландського селянина і у 18 років почав свою морську кар'єру юнгою на вантажному кораблі. Коли Британія вступила у Семирічну війну, він записався матросом до Королівського воєнно-морського флоту. через два роки здав екзамен на посаду штурмана і до 1772 року займався картографією канадського узбережжя.
16 лютого 1768 року Королівське товариство звернулося до короля Георга III з проханням фінансувати наукову експедицію в Тихий океан, щоб вивчити проходження Венери по диску Сонця, що дало б можливість виміряти відстань від Землі до Сонця. З цією метою був споряджений невеликий корабель «Індевор», капітаном котрого був призначений Джеймс Кук. Він також отримав задачу після завершення астрономічних досліджень розпочати пошуки «Невідомої Південної землі» в Тихому океані, яка в ті часи бачилась як гіпотетичний континент, що об'єднував територію від Вогняної Землі до Австралії і Нової Зеландії.
25 серпня 1768 року «Індевор» відплив із Плімута і 10 квітня 1769 року досягнув берегів Таїті, звідки після дослідження Венери взяв курс на південь. У вересні 1769 року Кук став другим європейцем, що досягнув Нової Зеландії, де 127 років перед ним побував голландець Абель Тасман, а 29 квітня 1770 року першим, хто досягнув східного узбережжя Австралії. У водах затоки, де зупинився «Індевор», експедиції вдалося знайти багато невідомих раніше видів рослин, тому Кук назвав цю затоку Ботанічною.
Далі «Індевор» попрямував на північний захід уздовж східного узбережжя Австралії, 11 червня 1770 року був відкрив Великий Бар'єрний риф і 22 серпня 1770 року Джеймс Кук оголосив ці території власністю британської корони, назвавши її Новий Східний Вельс. У жовтні 1770 року істотно постраждалий на рифах «Індевор» досягнув порту Батавія в голландській Ост-Індії, після чого продовжив своє плавання і 12 липня 1771 року прибув у Плімут.
Через рік після повернення із першої подорожі, Кук відправився у своє друге кругосвітнє плавання, яке тривало з 1772 по 1775 рік, а в 1776 — у третє, під час якого він загинув у сутичці з тубільцями Гавайських островів.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 06 лютого 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Берестейська церковна унія
Сьогодні
Берестейська церковна унія
Подорожі і відкриття
Австралія
Європа
Нова історія

Головні події 25 серпня

#ЦейДень
Все про 25 серпня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left24 серпня
26 серпняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward