Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Варфоломіївська ніч
Король Франції Карл IX віддав наказ знищити у Парижі протестантських лідерів, що 24 серпня 1572 року вилилось у масову різню гугенотів, відому як Варфоломіївська ніч. Наступного дня Карл розпорядився припинити вбивства, але ситуація вийшла з-під контролю і знищення протестантів тривало до жовтня, охопивши провінції Руан, Ліон, Бордо і Орлеан. За оцінками істориків, у Парижі було вбито близько 3 тисяч гугенотів і до 70 тисяч — по всій країні. Ця трагедія вважається однією з найбільших в історії релігійних війн.
На обкладинці: Фрагмент картини Франсуа Дюбуа «Варфоломіївська ніч»
24022
Катастрофи
Третя релігійна війна у Франції, що тривала два роки, закінчилась підписанням 8 серпня 1570 року Сен-Жерменського договору, який гугенотам гарантував свободу віросповідання у всій Франції, крім Парижа, з правом на кальвіністське богослужіння в межах двох міст кожного губернаторства Франції та право займати державні посади. На забезпечення договору гугеноти отримали чотири фортеці — Ла-Рошель, Монтобан, Коньяк і Ла-Шаріте.
Катерина Медічі
Катерина Медічі
Вінцем примирення ворогуючих таборів мав стати шлюб сімнадцятирічного принца, кальвініста за віросповіданням, Генріха Бурбона з дев’ятнадцятирічною сестрою короля Франції Карла ІХ католичкою Маргаритою де Валуа. Попри папське несхвалення шлюб мав відбутися 18 серпня 1572 року. Водночас планувався шлюб молодшого сина Катерини Медічі Генріха Анжуйського з англійською королевою Єлизаветою І, який мав сприяти залученню Англії до війни з Іспанією на боці Франції.
Карл IX Валуа
Карл IX Валуа
Ініціатором війни з католицькою Іспанією був лідер гугенотів, адмірал Ґаспар Коліньї, який брав активну участь у всіх релігійних конфліктах в країні та мав значний авторитет серед європейських кальвіністів. У 1571 році король зробив Коліньї своїм найближчим радником і протягом року він намагався переконати Карла ІХ підтримати протестанське повстання у Нідерландах проти іспанського короля Філіпа II. Натомість Катерина Медічі шукала примирення з Іспанією, вважаючи, що виснажена тривалими громадянськими війнами Франція не в стані перемогти Іспанію, яка знаходилась у зеніті своєї могутності. Позицію матері короля підтримував один з найзаможніших у Франції рід Ґізів, який в період релігійних воєн очолював католиків.
Генріх де Гіз
Генріх де Гіз
Крім того, маючи давні претензії на французький престол, глава роду Генріх де Гіз, сприймав зближення Коліньї і короля як загрозу своєму впливу. Ґізам вдалось переконати двадцятидворічного короля і Катерину Медічі, що приїзд до Парижу для участі у весільних церемоніях усієї кальвіністської знаті країни — зручний момент для того, щоб одним ударом покінчити з протестантизмом у Франції. 22 серпня 1572 року на Коліньї було вчинено замах. Втім, куля лише поранила його у руку.
Ґаспар II Коліньї
Ґаспар II Коліньї
У плани королеви-матері не входила масове знищення гугенотів — планувалось лише вбивство Коліньї та кількох основних лідерів гугенотів, а також арешт лідерів гугенотської партії, очолюваних Бурбонами, — Генріха Наварського і принца де Конде. Проте у ніч на 24 серпня 1572 року, напередодні дня святого Варфоломія, сигнал, що прозвучав з дзвінниці церкви Сен-Жермен-л'Оксеруа, привів до масової різанини як в Парижі, так і в провінціях. Ненависть паризького населення до гугенотів, а також давня ворожнеча сімейних кланів Коліньї і Гізів вилилась у хвилю насильства, що з серпня по жовтень забрала життя до 70 тисяч чоловік. Близько 200 тисяч гугенотів були змушені втекти з країни.
Варфоломіївська ніч назавжди позбавила короля Франції та його двір легітимності в очах його протестантських підданих і Франція стала на шлях повного викорінення протестантизму. Проте нова релігійна війна привела на французький престол гугенота. По смерті Карла IX в 1574 році брати Ґізи не полишили своїх претензій на трон і у 1588 році були вбиті за наказом короля Генріха III Валуа, який наступного року сам загинув від руки релігійного фанатика. В 1589 році королем Франції став колишній гугенот Генріх IV Бурбон, який у черговий раз змінив віру та став католиком.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Сімона Болівара
Правила життя
Правила життя Сімона Болівара
Катастрофи
Релігія
Європа
Нова історія

Головні події 24 серпня

#ЦейДень
Все про 24 серпня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left23 серпня
25 серпняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward