Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Варфоломіївська ніч
Король Франції Карл IX віддав наказ знищити у Парижі протестантських лідерів, що 24 серпня 1572 року вилилось у масову різню гугенотів, відому як Варфоломіївська ніч. Наступного дня Карл розпорядився припинити вбивства, але ситуація вийшла з-під контролю і знищення протестантів тривало до жовтня, охопивши провінції Руан, Ліон, Бордо і Орлеан. За оцінками істориків, у Парижі було вбито близько 3 тисяч гугенотів і до 70 тисяч — по всій країні. Ця трагедія вважається однією з найбільших в історії релігійних війн.На обкладинці: Фрагмент картини Франсуа Дюбуа «Варфоломіївська ніч»
34720
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Третя релігійна війна у Франції, що тривала два роки, закінчилась підписанням 8 серпня 1570 року Сен-Жерменського договору, який гугенотам гарантував свободу віросповідання у всій Франції, крім Парижа, з правом на кальвіністське богослужіння в межах двох міст кожного губернаторства Франції та право займати державні посади. На забезпечення договору гугеноти отримали чотири фортеці — Ла-Рошель, Монтобан, Коньяк і Ла-Шаріте.

Катерина Медічі
Катерина Медічі

Вінцем примирення ворогуючих таборів мав стати шлюб сімнадцятирічного принца, кальвініста за віросповіданням, Генріха Бурбона з дев’ятнадцятирічною сестрою короля Франції Карла ІХ католичкою Маргаритою де Валуа. Попри папське несхвалення шлюб мав відбутися 18 серпня 1572 року. Водночас планувався шлюб молодшого сина Катерини Медічі Генріха Анжуйського з англійською королевою Єлизаветою І, який мав сприяти залученню Англії до війни з Іспанією на боці Франції.
Карл IX Валуа
Карл IX Валуа
Ініціатором війни з католицькою Іспанією був лідер гугенотів, адмірал Ґаспар Коліньї, який брав активну участь у всіх релігійних конфліктах в країні та мав значний авторитет серед європейських кальвіністів. У 1571 році король зробив Коліньї своїм найближчим радником і протягом року він намагався переконати Карла ІХ підтримати протестанське повстання у Нідерландах проти іспанського короля Філіпа II. Натомість Катерина Медічі шукала примирення з Іспанією, вважаючи, що виснажена тривалими громадянськими війнами Франція не в стані перемогти Іспанію, яка знаходилась у зеніті своєї могутності. Позицію матері короля підтримував один з найзаможніших у Франції рід Ґізів, який в період релігійних воєн очолював католиків.
Генріх де Гіз
Генріх де Гіз
Крім того, маючи давні претензії на французький престол, глава роду Генріх де Гіз, сприймав зближення Коліньї і короля як загрозу своєму впливу. Ґізам вдалось переконати двадцятидворічного короля і Катерину Медічі, що приїзд до Парижу для участі у весільних церемоніях усієї кальвіністської знаті країни — зручний момент для того, щоб одним ударом покінчити з протестантизмом у Франції. 22 серпня 1572 року на Коліньї було вчинено замах. Втім, куля лише поранила його у руку.
Ґаспар II Коліньї
Ґаспар II Коліньї

У плани королеви-матері не входила масове знищення гугенотів — планувалось лише вбивство Коліньї та кількох основних лідерів гугенотів, а також арешт лідерів гугенотської партії, очолюваних Бурбонами, — Генріха Наварського і принца де Конде. Проте у ніч на 24 серпня 1572 року, напередодні дня святого Варфоломія, сигнал, що прозвучав з дзвінниці церкви Сен-Жермен-л'Оксеруа, привів до масової різанини як в Парижі, так і в провінціях. Ненависть паризького населення до гугенотів, а також давня ворожнеча сімейних кланів Коліньї і Гізів вилилась у хвилю насильства, що з серпня по жовтень забрала життя до 70 тисяч чоловік. Близько 200 тисяч гугенотів були змушені втекти з країни.

Варфоломіївська ніч назавжди позбавила короля Франції та його двір легітимності в очах його протестантських підданих і Франція стала на шлях повного викорінення протестантизму. Проте нова релігійна війна привела на французький престол гугенота. По смерті Карла IX в 1574 році брати Ґізи не полишили своїх претензій на трон і у 1588 році були вбиті за наказом короля Генріха III Валуа, який наступного року сам загинув від руки релігійного фанатика. В 1589 році королем Франції став колишній гугенот Генріх IV Бурбон, який у черговий раз змінив віру та став католиком.

Друк 2
«Цей день в історії» © 2001-20. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

«цей день в історії»
ПОДКАСТИ

Головні події 24 серпня

#ЦейДень
Все про 24 серпня
Події, факти, персоналії