Загибель Помпеї
24 серпня 79 року в Південній Італії, поблизу Неаполя, сталося виверження вулкану Везувій, в результаті котрого були знищені міста Помпеї, Стабії та Геркуланум, всі жителі яких загинули.На обкладинці: Вид на Везувій із Помпеїв, 2015 рік
33249
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Вулканічна активність Везувію, вулкану за 9 кілометрів на схід від Неаполя, проявлялась в 62-у році, коли Помпеї зазнали часткових ушкоджень від землетрусу і загинуло кількасот овець від "зіпсованого повітря" (за Сенекою Молодшим), і 64-у, коли землетрус був ще масштабнішим і призвів до руйнацій в Неаполі. За свідченням Плінія молодшого, очевидця цих подій, виверження тривало 18 годин і Помпеї були поховані під шаром попелу та лави товщиною до 5-6 метрів; Геркуланум було накрито вулканічними матеріалами товщиною до 20 метрів. Кількість загиблих у обох містах оцінюється в 20-25 тисяч чоловік.

На початку XVIII століття було знайдено залишки Геркуланума, а в 1748 році місцевий фермер, обробляючи виноградник, випадково наткнувся під товщею землі на архітектурні елементи того, що згодом виявилось античним містом Помпеї. Протягом наступних двох століть практично неперервно велись розкопки міста, в котрих збереглись майже неушкодженими будівлі, архітектурні споруди і тіла близько 2 тисяч загиблих. Це підтвердило свідчення Плінія про те, що основною причиною загибелі людей було отруєння газами, що оповили місто підчас і після виверження.
В 2002 році було опубліковано дослідження ісландського вулканолога Харальдура Сігурдссона, який досліджував пошарові наслідки виверження Везувію 24 серпня 79 року. За його даними, які зараз вважаються загальновизнаними, виверження почалось із сильного вибуху, що призвів до викиду попелу і пемзи на висоту до 30 кілометрів, які з часом випали на навколишню територію у вигляді задушливого дощу.

Через північно-західний вітер від золи і попелу постраждали Помпеї і Стабії, а Геракланум був зруйнований магматичними масами, які витікали з кратеру вулкану. Вважається, що з Везувію було шість поступово затухаючих викидів. У перший день навколишня територія вкривалась шаром викидів температурою до 120 градусів Цельсія зі швидкістю 3 см/год; найбільш руйнівними були 3-й і 4-й викиди, які і знищили Помпеї. Людям не вдалось врятуватись втечею з міста, оскільки все воно було оповите отруйними газами температурою до 100 градусів.

З 79 року Везувій проявляв вулканічну активність ще двічі — у 1631 і 1944 роках.

Друк 6
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 24 серпня

Розграбування Риму готами

410
#ЦейДень

Все про 24 серпня

Події, факти, персоналії

«Варфоломіївська ніч»

1572

Проголошення незалежності України

1991