Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Загибель Помпеї
24 серпня 79 року в Південній Італії, поблизу Неаполя, сталося виверження вулкану Везувій, в результаті котрого були знищені міста Помпеї, Стабії та Геркуланум, всі жителі яких загинули.
На обкладинці: Вид на Везувій із Помпеїв, 2015 рік
18935
Катастрофи
Володимир Лук'янюк
Вулканічна активність Везувію, вулкану за 9 кілометрів на схід від Неаполя, проявлялась в 62-у році, коли Помпеї зазнали часткових ушкоджень від землетрусу і загинуло кількасот овець від "зіпсованого повітря" (за Сенекою Молодшим), і 64-у, коли землетрус був ще масштабнішим і призвів до руйнацій в Неаполі. За свідченням Плінія молодшого, очевидця цих подій, виверження тривало 18 годин і Помпеї були поховані під шаром попелу та лави товщиною до 5-6 метрів; Геркуланум було накрито вулканічними матеріалами товщиною до 20 метрів. Кількість загиблих у обох містах оцінюється в 20-25 тисяч чоловік.
На початку XVIII століття було знайдено залишки Геркуланума, а в 1748 році місцевий фермер, обробляючи виноградник, випадково наткнувся під товщею землі на архітектурні елементи того, що згодом виявилось античним містом Помпеї. Протягом наступних двох століть практично неперервно велись розкопки міста, в котрих збереглись майже неушкодженими будівлі, архітектурні споруди і тіла близько 2 тисяч загиблих. Це підтвердило свідчення Плінія про те, що основною причиною загибелі людей було отруєння газами, що оповили місто підчас і після виверження.
Загиблі у Помпеях
Загиблі у Помпеях
В 2002 році було опубліковано дослідження ісландського вулканолога Харальдура Сігурдссона, який досліджував пошарові наслідки виверження Везувію 24 серпня 79 року. За його даними, які зараз вважаються загальновизнаними, виверження почалось із сильного вибуху, що призвів до викиду попелу і пемзи на висоту до 30 кілометрів, які з часом випали на навколишню територію у вигляді задушливого дощу.
Руїни Геракланума, 2015 рік
Руїни Геракланума, 2015 рік
Через північно-західний вітер від золи і попелу постраждали Помпеї і Стабії, а Геракланум був зруйнований магматичними масами, які витікали з кратеру вулкану. Вважається, що з Везувію було шість поступово затухаючих викидів. У перший день навколишня територія вкривалась шаром викидів температурою до 120 градусів Цельсія зі швидкістю 3 см/год; найбільш руйнівними були 3-й і 4-й викиди, які і знищили Помпеї. Людям не вдалось врятуватись втечею з міста, оскільки все воно було оповите отруйними газами температурою до 100 градусів.
З 79 року Везувій проявляв вулканічну активність ще двічі — у 1631 і 1944 роках.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 08 серпня 2012, востаннє оновлено 4 серпня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Битва при Гастінгсі
Сьогодні
Битва при Гастінгсі
Катастрофи
Європа
Античні часи
Золотий вік

Головні події 24 серпня

#ЦейДень
Все про 24 серпня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left23 серпня
25 серпняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward