сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Страта Сакко і Ванцетті
23 серпня 1927 року в штаті Массачусетс на електричному стільці страчені анархісти Нікола Сакко і Бартоломео Ванцетті, засуджені до смертної кари за вбивство і пограбування касира та охоронця взуттєвої фабрики в квітні 1920 року.
На обкладинці: Бартоломео Ванцетті (ліворуч) і Нікола Сакко
5244
Особистості
Володимир Лук'янюк
Італійські емігранти Нікола Сакко і Бартоломео Ванцетті прибули до США в 1908 році і познайомилися в 1917 році під час одного з багаточисельних страйків у Бостоні як послідовники італійського анархіста Луїджі Галлеані, який пропагував ідеї насильницької ліквідації "гнобителів" і "тиранів" для повалення державних інститутів. На початку травня 1920 року вони були заарештовані за звинувачення у вбивстві і пограбуванні касира та охоронця взуттєвої фабрики в квітні того ж року.
Незважаючи на те, що викрадені 15 тисяч доларів так і не були знайдені, 14 липня 1921 року Сакко і Ванцетті були засуджені до страти. Вирішальне значення проти них зіграло неправдиве твердження при арешті про відсутність у них зброї і алібі Ванцетті, яке не підтвердилось при перевірці. Як мотив злочину прокурор назвав спробу добути гроші на організацію заворушень і повалення влади, до чого, на його думку, прагнуть всі анархісти. Ключовим аргументом звинувачення став кольт 32 калібру, вилучений у Сакко, і кулі знайдені в кишені Ванцетті, які були аналогічні тим, які залишилися на місці злочину, хоча довести, що грабіжники стріляли саме з пістолета Сакко, поліції так і не вдалося.
Вирок, винесений Сакко і Ванцетті, виглядав настільки неправосудним, що викликав резонанс не тільки в США, але і у всьому світі - на їх захист створювались комітети, виступали авторитетні громадські особистості, діячі культури і науки рівня Альберта Ейнштейна і Папи римського Пія XI. Проте навіть зізнання заарештованого гангстера Селестіно Мадейроса, що це він разом з бандою Джо Мореллі вчинив напад, зроблене в 1923 році, не вплинули на вирок, затверджений Верховним судом 9 квітня 1927 року.
Незважаючи на масові демонстрації, які на заклик анархістів охопили США, Велику Британію, Німеччину і Францію, 23 серпня 1927 року Нікола Сакко і Бартоломео Ванцетті, а разом з ними і Мадейрос, який зізнався в участі у злочині, були страчені на електричному стільці. 28 серпня в італійському робочому кварталі Бостона відбулось прощання з тілами анархістів.
В 1961 році при допомозі сучасних криміналістичних методів приватним чином було встановлено, що вбивство охоронця було скоєне з пістолета Сакко, і не знайдено жодних підтверджень вини Ванцетті. В 1977 році, день у день через 50 років років після страти Сакко і Ванцетті, губернатор Массачусетсу Майкл Дукакіс видав прокламацію, згідно з котрою Сакко і Ванцетті були засуджені незаконно і вчинений у 1920 році злочин ніяким чином не повинен асоціюіватись з їх іменами, але не проголосив їх невинними.
22 серпня 2016 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Тімоті Снайдер «Історична відповідальність Німеччини перед Україною»
Пряма Мова
Тімоті Снайдер «Історична відповідальність Німеччини перед Україною»
Особистості
Кримінал
Америка
Новітня історія
Інтербелум

Головні події 23 серпня

#ЦейДень
Все про 23 серпня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left22 серпня
24 серпняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward