Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Арешт Горбачова у Форосі
19 серпня 1991 року за розпорядженням створеного напередодні Державного комітету з надзвичайного стану президент СРСР Михайло Горбачов був взятий під домашній арешт під час перебування в урядовій кримській резиденції у Форосі. З цього приводу у ЗМІ було поширене повідомлення про його нездатність виконувати свої обов'язки за станом здоров'я і про перехід повноважень президента до віце-президента Геннадія Янаєва.
На обкладинці: Прес-конференція Михайла Горбачова в аеропорту після повернення з Форосу, 22 серпня 1991 року
14546
Політика
Володимир Лук'янюк
Михайло Сергійович Горбачов, обраний Генеральним секретарем ЦК КПРС 11 березня 1985 року, провів низку суперечливих економічних, політичних та соціальних реформ, які не дали бажаних результатів і привели до непередбачуваних наслідків, що поставили під загрозу існування Радянського Союзу. Для виходу з політичної кризи 3 грудня 1990 року Верховна Рада СРСР підтримала концепцію запропонованого Горбачовим, обраного на той момент президентом СРСР, проекту нового Союзного Договору.
17 березня 1991 року відбувся Всесоюзний референдум , на якому більшість громадян проголосували за збереження та оновлення СРСР на підставі нового договору, остаточна редакція котрого була опублікована в газеті «Правда» 15 серпня 1991 року, а його піписання було намічене на 20 серпня.
Скориставшись відсутністю Горбачова у Москві, 18 серпня 1991 року було створено Державний комітет з надзвичайного стану (ГКЧП) у складі прем'єр-міністра СРСР, міністрів оборони і внутрішніх справ, голова КДБ на чолі з віце-президентом СРСР Геннадієм Янаєвим, який поставив за мету запобігти підписанню нового союзного договору. О 16:32 на президентськійкой дачі в Форосі, де на той час перебував Горбачов, були відключені всі види зв'язку, включаючи канал, що забезпечував управління стратегічними ядерними силами СРСР, а о 23-25 Янаєв підписав указ про тимчасове покладення на себе президентських повноважень з наступного дня.
19 серпня 1991 року, після відмови добровільно скласти з себе повноваження, Михайла Горбачова було взято під домашній арешт і з цього приводу о 6-й ранку засоби масової інформації поширили повідомлення ГКЧП про нездатність президента СРСР виконувати свої обов'язки за станом здоров'я і про перехід його повноважень до віце-президента Янаєва. Себе ГКЧП проголосив органом «для управління країною і ефективного здійснення режиму надзвичайного стану» і наділив усією повнотою влади.
Своїм рішенням ГКЧП припинив діяльність політичних партій і масових рухів, заборонив проведення мітингів, вуличних походів, демонстрацій та страйків, встановив контроль над засобами масової інформації і запровадив у Москві надзвичайний стан, для підтримання якого в місто були введені війська. Після двох діб протистояння, головну роль в якому відіграв президент РРСФР Борис Єльцин, на чий заклик у центр Москви прибули тисячі небайдужих і почалось зведення барикад, так і не здобувши належної підтримки ні у вищих ешелонах влади, ні серед цивільного населення, 21 серпня Геннадій Янаєв підписав указ, в якому ГКЧП оголошувався розпущеним, а всі його рішення недійсними.
Того ж вечора у Форос вилетіла делегація ГКЧП, яку Горбачов відмовився прийняти. Він був звільненй з-під арешту делегацією РРСФР на чолі з віце-президентом Олександром Руцьким, яка о 21-00 також прибула в Крим. Разом з нею Горбачов повернувся до Москви у ніч на 22 серпня і того ж дня всі члени ГКЧП та особи, які їм активно сприяли, були заарештовані. 24 серпня Михайло Горбачов розповсюдив заяву, якою засудив участь керівних органів КПРС в державному перевороті, та склав з себе повноваження Генерального секретаря партії.
Михайло Горбачов з сім'єю спускається з трапа літака після повернення в Москву, 22 серпня 1991 року
Михайло Горбачов з сім'єю спускається з трапа літака після повернення в Москву, 22 серпня 1991 року
Активна роль Бориса Єльцина у придушенні спроби державного перевороту дала йому можливість взяти контроль над урядом СРСР, підписати Біловезьку угоду, якою СРСР припинив своє існування, і 25 грудня 1991 року Михайло Горбачов, який фактично втратив будь-які важелі впливу на ситуацію, подав у відставку з поста президента СРСР.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 14 липня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Головні події 19 серпня

#ЦейДень
Все про 19 серпня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left18 серпня
20 серпняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill