Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Берлінська стіна
13 серпня 1961 року в Берліні почалось спорудження загорожі, що відділяла західну і східну частини міста. 15 серпня дротяні загорожі почали замінятись бетонною стіною висотою до 5 метрів, з колючим дротом і сторожовими вишками. До 9 листопада 1989 року Берлінська стіна, довжиною 155 кілометрів, слугувала державним кордоном Німецької Демократичної Республіки з Західним Берліном.
14442
Політика
Володимир Лук'янюк
В ході Берлінської наступальної операції 2 травня 1945 року Берлін був зайнятий радянськими військами. По закінченні Другої Світової мійни за погодженням з союзниками СРСР, Берлін був поділений між Радянським Союзом, США, Великобританією і Францією на чотири окупаційні зони. У 1948 році між союзниками виявилися розбіжності, що вилилися в повномасштабний кризу, безпосереднім приводом для якої стала грошова реформа в Тризонії (окупаційних зонах США, Великобританії та Франції у Німеччині) — з 21 червня протягом року СРСР блокував залізничні і автомобільні шляхи союзників в західні сектори Берліна, що знаходяться під їх контролем. Цим заходом Сталін сподівався привести західних союзників до столу переговорів з метою зберегти цілісність Німеччини.
Підсумком берлінської кризи стало об'єднання в травні 1949 року земель, що перебували в західній зоні окупації, у Федеративну Республіку Німеччини (ФРН), при цьому Західний Берлін став автономним самоврядним містом, пов'язаним наземним транспортним коридором з ФРН; у відповідь на це в жовтні 1949 році в радянській зоні окупації була створена Німецька Демократична Республіка (НДР).
В 1957 році уряд Західної Німеччини на чолі з Конрадом Аденауером ввів у дію т. зв. «доктрину Хальштейна», яка передбачала автоматичний розрив дипломатичних відносин з будь-якою країною, що визнала НДР. Він категорично відкинув пропозиції східнонімецької боку про створення конфедерації німецьких держав, наполягаючи замість цього на проведенні загальнімецьких виборів. У свою чергу, влада НДР заявили в 1958 році про свої домагання на суверенітет над Західним Берліном на тій підставі, що він перебуває «на території НДР».
У серпні 1960 року уряд НДР ввів в дію обмеження на відвідування громадянами ФРН Східного Берліна, посилаючись на необхідність припинити ведення ними «реваншистської пропаганди». У відповідь Західна Німеччина відмовилася від торгової угоди між обома частинами країни, що НДР розцінила як «економічну війну». Ситуація ускладнилася влітку 1961 року, коли зовнішньополітична напруженість і більш високий рівень оплати праці в Західному Берліні спонукали тисячі громадян НДР виїжджати на Захід — лише в липні у ФРН виїхало більше 30 тисяч східних німців.
В умовах загострення обстановки навколо Берліна 3-5 серпня нарада секретарів комуністичних і робітничих партій країн Варшавського договору рекомендували Народній палаті НДР закрити кордон. У 1:00 ночі 13 серпня 1961 року почалося зведення Берлінської стіни — кордон між Західним і Східним Берліном був блокований військами і до 15 серпня вся західна зона була обнесена колючим дротом. Того ж дня були перекриті чотири лінії Берлінського метро, деякі лінії міської залізниці. Будівництво та переобладнання стіни тривало з 1962 по 1975 року, коли вона перетворилась на складну інженерно-технічна споруду з бетонних сегментів висотою до 5 метрів зі сторожовими вежами і прикордонними пропускними пунктами. Для відвідування Західного Берліна громадянам НДР було потрібно спеціальний дозвіл. Правом вільного проходу володіли тільки пенсіонери.
Берлінська стіна проіснувала до 1989 року, коли під впливом перебудови в Радянському Союзі керівництво НДР змінилоправила відвідування ФРН і Західного Берліна — 9 листопада тисячі людей масово кинулися до кордону, де їх не змогли стримати прикордонники, і Берлінська стіна фактично перестала бути кордоном між Західним Берліном і НДР. За 28 років її існування було скоєно 5075 успішних втеч в Західний Берлін або ФРН, у тому числі 574 випадки дезертирства військових. При цьому від куль прикордонників загинуло 1245 осіб (документально підтверджено смерть 125).
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 11 травня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Паризький суд над Талмудом
Релігія
Паризький суд над Талмудом
Політика
Європа
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 13 серпня

#ЦейДень
Все про 13 серпня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left12 серпня
14 серпняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward