Столиця ацтеків місто Теночтитлан було засноване в 1325 році племенами мисливців та збирачів на острові в центрі озера Текскоко поблизу сучасного Мехіко. Всього лише за століття завдяки великому прогресу в системі ведення сільського господарства навколо міста розвинулась потужна цивілізація, Ацтекська імперія, котра на момент приходу Монтесуми II до влади в 1502 році простяглася на південь до сучасної Нікарагуа. Монтесума обклав податями численні дрібні племена і підтримував жорсткий режим правління на величезній території завдяки військовому придушенню будь-яких проявів невдоволення.
Молодий аристократ Ернан Кортес з'явився у Вест-Індії в 1504 році. В 1511 році разом із Дієго Веласкесом він завоював Кубу і всупереч забороні Веласкеса, котрий став губернатором Куби, в 1518 році відплив на чолі іспанської експедиції до континенту.
В березні 1519 року він висадився на узбережжі Мексиканської затоки з 500-и солдатами, сотнею моряків і 16-а кіньми. Кортес легко переміг місцеві племена і заснував на узбережжі місто Веракруз, головним чином для того, щоб бути обраним губернатором колонії і позбавитись підпорядкуванню Веласкесу, чиїм підлеглим він формально вважався. У Веракруз Кортес зайнявся підготовкою своєї армії, спалив усі кораблі, щоб запобігти можливій зраді своїх соратників, і почав просування вглиб мексиканської території. Серед племен, підкорених ацтеками, він швидко знайшов союзників, котрі підтримали його у прагнені завоювати Теночтитлан.
Дізнавшись про завойовників, Монтесума II намагався підкупити Кортеса, але безуспішно, і 8 листопада 1519 року півтисячі іспанців і тисяча воїнів племені тлакскалтек без бою увійшли в Теночтитлан. Іспанці були зустріті з почестями, а Кортес зумів добитися такого впливу на Монтесуму, що фактично став правителем величезної імперії.
Розбивши його і повернувшись в червні до столиці ацтеків, він застав розгар повстання проти влади Монтесуми і Кортеса, котре набуло такого розмаху, що знесилені довгим походом іспанці були змушені 30 червня 1520 року тікати з Теночтитлану. Цього ж дня, вночі Монтесума був убитий: за іспанськими свідчення — ацтеками, за ацтекськими — іспанцями. Його спадкоємцем на троні став молодший брат Куітлахуак, який невдовзі помер від віспи, після чого новим тлатоані був обраний племінник Монтесуми Куаутемок (Гватемозін).
Протягом червня Кортесу тричі вдавалось увірватись в Теночтитлан і дістатись центра міста, але кожного разу ацтеки успішно контратакували, відтісняючи нападників. Після особливо кривавого бою 30 червня іспанці взяли місто в облогу і до кінця липня прекрили всі відходи з нього. 13 серпня 1521 року пр спробі втечі був схоплений Куаутемок, що означало падіння міста і всієї Ацтекської імперії, яку Кортес оголосив іспанською власністю.
Кортес був губернатором Мехіко наступні 10 років, два рази відкликався до Іспанії, де поставав перед судом за звинуваченнями у первищенні від влади, і після відсторонення у 1541 році виїхав до Іспанії, де й помер у 1547 році, заразившись на дизентерію.
Коментарі
Дивіться також
• «Ніч смутку», 1520
• Страта останнього імператора ацтеків, 1525
• Викуп Атауальпи, 1533
• Віце-королівство Нова Іспанія, 1535
• Падіння першої Мексиканської імперії, 1823