Повстання
у Воттсі
11 серпня 1965 року у Воттсі, населеному переважно чорношкірими передмісті Лос-Анжелеса, почались масові заворушення, спричинені жорстокими і расистськими діями поліції. Наступного дня вони перекинулись на центральну частину міста, де були розгромлені сотні магазинів, будівель, машин, вчинені напади на білих мешканців.
9805
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Під час Другої Світової війни велика кількість чорношкірого населення в пошуках роботи мігрувала на захід США, де були збудовані численні підприємства оборонної промисловості. Це значно змінило расовий склад багатьох міст Каліфорнії. Хоча в Лос-Анжелесі не було законів про сегрегацію, тим не менш, існував ряд обмежень на заселення певних районів чорношкірими та латиноамериканцями. Незважаючи на те, що у судовому порядку ці обмеження були відмінені як антиконституційні, Лос-Анжелес, як конгломерат окремих міст, зберігав етнічний і расовий поділ, що значно обмежувало можливості чорношкірого населення на роботу та освіту не тільки серед бідняків, але й для середнього класу.

Незважаючи на проведені реформи в поліції, в результаті яких була створена професійна команда, управління поліції Лос-Анджелесу стало об'єктом критики за «поліцейську жорстокість» та упереджене ставлення до чорношкірого та латиноамериканського населення.

Увечері 11 серпня 1965 року білим офіцером дорожньої служби за підозрою в керуванні транспортним засобом в стані інтоксикації був зупинений двадцятиоднорічний чорношкірий Маркет Фрай. Після того як офіцер перевірив стан затриманого, він викликав евакуатор для транспортування автомобіля на штрафмайданчик. У цей час брат хлопця, який також знаходився в автомобілі, вийшов з машини, зайшов у свій будинок і покликав на допомогу свою матір. Інцидент перетворився у сутичку, почав збиратись великий натовп, і викликаний наряд поліції заарештував брата Фрая та його матір. Для розгону натовпу був викликаний ще один наряд поліції, який був закиданий камінням.

У місті почалися безлади, і поліція, втративши контроль над ситуацією, 13 серпня викликала частини Національної гвардії. Заворушення, в яких брало участь до 35 тисяч чоловік, тривали до 17 серпня і спричинили смерті 34-х людей, поранення 1032, арешт більше 4 тисяч осіб і загальні збитки на суму понад 40 мільйонів доларів. У Воттсі було спалено більше тисячі будинків, головним чином білих власників.

Для розслідування подій була створена спеціальна комісія на чолі з гебернатором Каліфонії. В оприлюдненому 2 грудня звіті йшлося про те, що причиною заворушень став високий рівень безробіття, недосконала система початкової шкільної освіти і погані умови життя чорношкірого населення в районі Воттс. Запропоновані комісією заходи для виправлення виявлених проблем так і не були втілені повністю, ні у Воттсі ні в інших районах Лос-Анжелеса. Це згодом стало причною ще більш трагічних подій 1992 року в іншому районі міста, Південному Централі.

Друк 1
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 11 серпня

Римське завювання Дакії

106
#ЦейДень

Все про 11 серпня

Події, факти, персоналії

Закінчення Московсько-новгородської війни

1471

Франц Габсбург — перший імператор Австрії

1804

Веймарська республіка

1919