сьогодні
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Помер Богдан Хмельницький
6 серпня 1657 року у Чигирині на 61-у році помер гетьман Богдан Хмельницький. Через місяць він був похований в Іллінській церкві поруч із старшим сином Тимішем у його рідному місті Суботів. Смерть Хмельницького стала початком тридцятилітньої громадянської війни та загального занепаду української державності - періоду, відомого в історіографії як Руїна.
На обкладинці: Герб роду Хмельницьких
13620
Особистості
Володимир Лук'янюк
54-річний Богдан Хмельницький був обраний гетьманом Війська Запорозького 25 січня 1648 року на Микитинській січі, яку він захопив разом із загоном 400 козаків, і за підтримки Кримського ханства вже 16 травня здобув першу перемогу над військами Речі Посполитої у битві під Жовтими Водами.
Після наступних тріумфальних перемог під Корсунем і Пилявцями та отримання виикупу за зняття облоги Львова, 14 січня 1649 року Хмельницький тріумфально в'їхав у Київ, де його особисто вітали київський митрополит Сильвестр і єрусалимський патріарх Паїсій та багатотисячний натовп містян. Це стало початком загальноукраїнського повстання, під час якого Річ Посполита втратила контроль над центральною частиною українських етнічних земель і 18 серпня 1649 року підписала із Хмельницьким Зборівський договір, за яким нею визнавалась українська державність у межах Київського, Чернігівського та Брацлавського воєводств.
Богдан Хмельницький у турецькому костюмі, подарованому султаном Мехмедом IV. Близько 1650 року
Богдан Хмельницький у турецькому костюмі, подарованому султаном Мехмедом IV. Близько 1650 року
Після поразки у битві під Берестечком, територію Гетьманщини вдалось відстояти в ході нової війни і перемог під Батогом та Жванцем в 1652 році. Пошук підтримки у протистоянні з Польщею підштовхнула Хмельницького до укладання в 1654 році угоди із Московським царством, яка була підтверджена т. зв. Березневими статтями, за якими Україна увійшла до складу Московської держави на конфедеративній основі і втратила право на самостійну зовнішню політику щодо Польщі і Туреччини.
Після підписання 24 жовтня 1656 року Віленського перемир'я між Річчю Посполитою і Московською державою, яке порушувало Переяславську угоду, Хмельницький прагнув укласти антипольську угоду зі Щвецією та Трансильванією, однак цьому завадила хвороба. Відчуваючи близьку смерть, у квітні 1657 року Хмельницький скликав у Чигирині старшинську раду і за її згодою заповів гетьманську булаву своєму наймолодшому синові Юрію. Наприкінці липня він пережив апоплексичний удар, внаслідок якого його розбив параліч та відібрало мову. За кілька днів, у вівторок 6 серпня 1657 року, о 5-й ранку Богдана Хмельницького не стало.
День похорону генеральна старшина визначила аж через чотири тижні — щоб якомога більше людей могли прибути до Чигирина, аби провести гетьмана в останню путь. Забальзамоване тіло в парадному одязі, під нахиленими церковними і козацькими хоругвами, лежало в гетьманській резиденції до 2 вересня, коли домовина з гетьмном вирушила до родового маєтку у Суботові, де Богдан Хмельницький був похований у збудованій ним же Іллінській церкві поруч із старшим сином Тимішем.
Всупереч волі Хмельницького козацька старшина усунула його 16-літнього сина від влади і 6 листопада 1657 року на Корсунській раді обрала генерального писара Івана Виговського гетьманом України. Це стало початком тривалої громадянської війни, загального занепаду української державності і поділу України на Лівобережну та Правобережну між її ворогами - Річчю Посполитою та Московським царством. Тридцятирічна Руїна закінчилась з приходом на гетьманство Івана Мазепи у 1687 році, політика котрого, однак, не вберегла Україну від остаточної втрати державності, автономія якої були ліквідовані Росією у 1775 році.
27 липня 2016 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Білла Гейтса
Правила життя
Правила життя Білла Гейтса
Особистості
Політика
Європа
Україна
Нова історія

Головні події 6 серпня

#ЦейДень
Все про 6 серпня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left5 серпня
7 серпняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward