Помер
Богдан Хмельницький
6 серпня 1657 року у Чигирині на 61-у році помер гетьман Богдан Хмельницький. Через місяць він був похований в Іллінській церкві поруч із старшим сином Тимішем у його рідному місті Суботів. Смерть Хмельницького стала початком тридцятилітньої громадянської війни та загального занепаду української державності — періоду, відомого в історіографії як Руїна.На обкладинці: Герб роду Хмельницьких
55206
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

54-річний Богдан Хмельницький був обраний гетьманом Війська Запорозького 25 січня 1648 року на Микитинській січі, яку він захопив разом із загоном 400 козаків, і за підтримки Кримського ханства вже 16 травня здобув першу перемогу над військами Речі Посполитої у битві під Жовтими Водами.

Після наступних тріумфальних перемог під Корсунем і Пилявцями та отримання виикупу за зняття облоги Львова, 14 січня 1649 року Хмельницький тріумфально в'їхав у Київ, де його особисто вітали київський митрополит Сильвестр і єрусалимський патріарх Паїсій та багатотисячний натовп містян. Це стало початком загальноукраїнського повстання, під час якого Річ Посполита втратила контроль над центральною частиною українських етнічних земель і 18 серпня 1649 року підписала із Хмельницьким Зборівський договір, за яким нею визнавалась українська державність у межах Київського, Чернігівського та Брацлавського воєводств.
Богдан Хмельницький у турецькому костюмі, подарованому султаном Мехмедом IV, близько 1652 року
Богдан Хмельницький у турецькому костюмі, подарованому султаном Мехмедом IV, близько 1652 року

Після поразки у битві під Берестечком, територію Гетьманщини вдалось відстояти в ході нової війни і перемог під Батогом та Жванцем в 1652 році. Пошук підтримки у протистоянні з Польщею підштовхнула Хмельницького до укладання в 1654 році угоди із Московським царством, яка була підтверджена т. зв. Березневими статтями, за якими Україна увійшла до складу Московської держави на конфедеративній основі і втратила право на самостійну зовнішню політику щодо Польщі і Туреччини.

Після підписання 24 жовтня 1656 року Віленського перемир'я між Річчю Посполитою і Московською державою, яке порушувало Переяславську угоду, Хмельницький прагнув укласти антипольську угоду зі Щвецією та Трансильванією, однак цьому завадила хвороба. Відчуваючи близьку смерть, у квітні 1657 року Хмельницький скликав у Чигирині старшинську раду і за її згодою заповів гетьманську булаву своєму наймолодшому синові Юрію. Наприкінці липня він пережив апоплексичний удар, внаслідок якого його розбив параліч та відібрало мову. За кілька днів, у вівторок 6 серпня (27 липня за ст. ст.) 1657 року о 5-й ранку Богдана Хмельницького не стало.

День похорону генеральна старшина визначила аж через чотири тижні — щоб якомога більше людей могли прибути до Чигирина, аби провести гетьмана в останню путь. Забальзамоване тіло в парадному одязі, під нахиленими церковними і козацькими хоругвами, лежало в гетьманській резиденції до 2 вересня, коли домовина з гетьмном вирушила до родового маєтку у Суботові, де Богдан Хмельницький був похований у збудованій ним же Іллінській церкві поруч із старшим сином Тимішем.

Всупереч волі Хмельницького козацька старшина усунула його 16-літнього сина від влади і 6 листопада 1657 року на Корсунській раді обрала генерального писара Івана Виговського гетьманом України. Це стало початком тривалої громадянської війни, загального занепаду української державності і поділу України на Лівобережну та Правобережну між її ворогами — Річчю Посполитою та Московським царством. Тридцятирічна Руїна закінчилась з приходом на гетьманство Івана Мазепи у 1687 році, політика котрого, однак, не вберегла Україну від остаточної втрати державності, автономія якої були ліквідовані Росією у 1775 році.

Марія Кривава — королева Англії
Сьогодні
Марія Кривава — королева Англії
Друк 6
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 27 липня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 6 серпня

Кінець Священної Римської імперії

1806
#ЦейДень

Все про 6 серпня

Події, факти, персоналії

Перша страта на електричному стільці

1890

Атомне бомбардування Хіросіми

1945