Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Лист Ейнштейна Рузвельту
Побоюючись, що нацистська Німеччина почала розробку атомної зброї, 2 серпня 1939 року німецький фізик Альберт Ейнштейн, що проживав на той час в Нью-Йорку, написав листа президенту США Франкліну Рузвельту із закликом до негайного початку робіт над створенням власної атомної бомби.
На обкладинці: Альберт Ейнштейт
5072
Політика
Лист був написаний Ейнштейном, пацифістом за переконаннями, під впливом обговорення цієї проблеми з іншими фізиками-емігрантами — Лео Силардом, Юджином Вігнером і Едвардом Таллером, — котрі були занепокоєні бездіяльністю США. Загроза появи у Німеччині нового виду зброї стала особливо реальною після захоплення нею уранових родовищ у Чехословаччині.
За порадою фізиків Рузвельт організував Дорадчий комітет у справах урану, але не виявив великого інтересу до проблеми розробки ядерної зброї, оскільки на той час ймовірність її створення була невисокою. Ситуація змінилась за два роки, коли фізики Отто Фріш та Рудольф Пієрлс, які переховувались від німців у Великій Британії, зробили підрахунки критичної маси урану і з'ясували, що ядерну бомбу можна справді виготовити і що вона має достатні розміри для транспортування її бомбардувальником.
У червні 1942 року президент Рузвельт створив Урановий комітет, котрий прийняв секретну американо-британську атомну програму, відому під назвою «Манхеттенський проект». Керівником проекту створення атомної бомби став американський фізик-теоретик з Каліфорнійського університету в Берклі Роберт Оппенгеймер. Ейнштейн у цій програмі участі не брав. Центральним завданням науковців та інженерів, які на виконання проекту отримали від 2 мільярди долларів США, було отримання збагаченого урану. Задля цього в штаті Нью-Мексико була зведена Лос-Аламоська лабораторія, а в місті Окрідж штату Теннесі збудували велетенський завод, на якому поставлене завдання було вирішене в червні 1944 року.
16 липня 1945 року в пустелі штату Нью-Мексико було проведене успішне випробування першої у світі атомної бомби, а через три тижні, незважаючи на протести і заперечення як всесвітньо відомих вчених (Нільс Бор, Джеймс Франк, Лео Сцирлард та інші), так і авторитетних військових — генерала армії Дуайта Ейзенхауера, адмірала Честера Німіца, генерала Дугласа Макартура, дві подібні бомби були скинуті на японські міста Хіросіма і Нагасакі, що привело до смерті більше 200 тисяч людей. Ейнштейн виступив з протестом проти застосування зброї масового знищення до невійськових об'єктів і після війни неодноразово закликав до міжнародного контролю над атомною зброєю.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Політика
Америка
Новітня історія
Інтербелум

Головні події 2 серпня

#ЦейДень
Все про 2 серпня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left1 серпня
3 серпняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward