Поразка
іспанської Армади
29 липня 1588 року біля французького узбережжя англійський флот під командуванням лорда Чарльза Говарда і сера Френсіса Дрейка завдав поразки іспанській Непереможній Армаді. Вісім годин виснажливого бою і несприятливі погодні умови змусили іспанців залишити арену бойових дій і рятуватися втечею через Північне море. Надії на несподівану атаку і швидке завоювання Англії розвіялись і залишки Армади кілька місяців добирались на батьківщину.
38270
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

В кінці 1580-х років активізувалися напади англійських каперів на іспанські торгові судна, що привозили до Іспанії скарби з Нового Світу, і підтримка королевою Єлизаветою I голландських повстанців у Іспанських Нідерландах. Це підштовхнуло іспанського короля Філіпа II почати підготовку до нападу і завоювання Англії. Згідно з виробленим планом, половина військ доставлялась до Ла-Маншу морем, де повинна була з'єднатись з військами герцога Парми, головнокомандуючого іспанськими силами в Нідерландах, і висадитись в Англії. Папа римський благословив цю військову кампанію, сподіваючись повернути протестантський острів у лоно католицької церкви.

Іспанський флот був повністю готовий до походу у 1587 році, але несподіваний напад флотилії Френсіса Дрейка на Кадіс змусив короля Філіпа II відкласти наступ до травня 1588 року. 19 травня 1588 року Армада, що складалась із 130 кораблів, 2500 гармат, 8 тисяч моряків і 20 тисяч солдатів, під керівництвом герцога Медина-Сидонія відплила з Ліссабону і через три місяці, 19 липня, досягнула Ла-Маншу. Проти іспанців з Плімута відплило 60 кораблів. Іспанські судна були повільніші за англійські і гірше озброєні, але розрахунок був на абордажний бій, де іспанці мали б чисельну перевагу.

Протягом тижня обидва флоти маневрували, сподіваючись зайняти більш вигідну позицію. Не дочекавшись підтримки від герцога Парми, 28 липня іспанські кораблі прибули до Кале, звідки планували продовжини похід на Англію. 29 липня англійці атакували їх брандерами, підпаленими корпусами старих суден, начинених смолою, нафтою і вибухівкою. Іспанці втратили шість суден, 1400 чоловік пораненими і вбитими і в паніці почали відпливати з порту. Дезорганізований флот був атакований англійськими кораблями, спроба досягти узбережжя Нідерландів була блокована невеликим голландським флотом, і Армада змушена була через Північне море, в обхід Шотландії та Ірландії, повертатись до Іспанії, що їй вдалось зробити лише у жовтні, втративши половину флоту і 15 тисяч чоловік.

Розгром Непереможної Армади зробив Англію найсильнішою морською державою і завершив епоху ведення боїв шляхом абордажу і артобстрілів з близької відстані.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 4
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 29 липня

Беласицька битва

1014
#ЦейДень

Все про 29 липня

Події, факти, персоналії

Голод в Україні

1921

Одруження принца Чарльза і леді Діани Спенсер

1981