сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Королівство Португалія
Після перемоги португальського війська принца Афонсу Енрікеша Капетинга над мавританською армією Альморавідів у битві біля Оріке 26 липня 1139 року він був проголошений «королем португальців». Його монарша гідність як першого короля Португалії була визнана імператором Іспанії Альфонсо VII через чотири роки.
На обкладинці: Прапор Афонсу Великого і Португальського королівства
3935
Політика
Володимир Лук'янюк
В ході Реконкісти в XIX - X століттях виникло два португальських графства, які з часом збільшували свої володіння за рахунок відвойованих у маврів територій. В XI столітті король Леона і Кастилії Альфонсо VI Хоробрий залучив до війни проти мусульман бургундських лицарів і в 1102 році видав свою дочку Терезу заміж за одного зі своїх воєнначальників Генріха Бургундського, якому в якості приданого в лен було надане найменш захищене з португальських графств.
З чотирьох дітей Терези і Генріха Португальського вижив лише старший син Афонсу Енрікеш, який у трирічному віці успадкував титул графа Португалії. По смерті батька Афонсу його матір Тереза Леонська розпочала війну за спадщину проти своєї сестри, королеви Леона, прагнучи одночасно позбавити спадщини і сина. По досягненні повноліття в 1123 році 14-літній Афонсу Енрікеш за підтримки місцевої знаті зібрав військо й розпочав війну проти матері, яка закінчилась перемогою через п'ять років - Тереза була заарештована і поміщена в монастир.
Завдавши поразку військам свого двоюрідного брата короля Леона і Кастилії Альфонсо VII, які той вислав на допомогу Терезі, 6 квітня 1129 року Афонсу Енрікеш проголосив себе принцем Португалії і прямим васалом Папської держави.
Присягнувши перед папою Інокентієм II вести війну проти невірних, Афонсу Енрікеш відвоював у маврів землі на південь від свого графства і 25 липня 1139 року отримав над мавританською армією Альморавідів грандіозну перемогу у битві біля міста Оріке. Наступного дня, 26 липня військо проголосило Афонсу «королем португальців» і його новий титул був підтверджений на регіональних станово-представницьких зборах у місті Ламегу, де Афонсу I отримав королівську корону з рук архієпіскопа Браганси.
Війна із двоюрідним братом тривала п'ять років і завершилась 5 жовтня 1143 року мирним договором, за яким Афонсу I визнав за сюзерена Альфонсо VII, який на той момент вже носив титул імператора всієї Іспанії. У 1179 році папа Олександр III буллою «Manifestis Probatum» визнав Афонсу I королем Португалії. Він помер 6 грудня 1185 року у столиці, місті Коїмбра, де й був похований в монастирі Санта-Крус.
Як засновник португальскої нації Афонсу Енрікеш шанується як народний герой і увійшов в історіографію з епітетами Завойовник, Засновник і Великий.
Піренеї, 1200 рік
Піренеї, 1200 рік
Остаточно кордони Португалії були встановлені в 1297 році договором між правнуком Афонсу I королем Дінішем і королем Кастилії і Леона Фердинандом IV Кастильським, який попри короткочасну втрату Португалією незалежності в 1580 - 1640-хх роках, діє й по сьогодні.
30 червня 2016 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Наполеона Бонапарта
Правила життя
Правила життя Наполеона Бонапарта
Політика
Європа
Битви
Середньовіччя

Головні події 26 липня

#ЦейДень
Все про 26 липня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left25 липня
27 липняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward