сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Суд над Мата Харі
25 липня 1917 року французьким судом голландська танцівниця Мата Харі за звинуваченням у шпигунстві на користь Німеччини засуджена до смертної кари.
На обкладинці: Мата Харі
5950
Кримінал
Маргарета Геертруда Целле народилась в 1876 році в сім'ї заможного голандського бізнесмена. В 1895 році вона вийшла заміж за британського колоніального офіцера Маклеода, з котрим 5 років прожила на індонезійських островах Ява і Суматра, допоки пара не розлучилась. В Індонезії Маргаретта протягом багатьох місяців вивчала традиційні індонезійські танці.
Залишившись після розлучення без засобів до існування, в 1905 році вона переїхала на заробітки в Париж, де стала виступати спочатку як циркова наїзниця, а зголом як виконавиця екзотичних індійських танців. З часом прийшов успіх, і з 1906 року Маргарета почала проводити турне по всій Європі і вигадала легенду про своє народження в закинутому індійському храмі, монахиня котрого навчила її мистецтву танцю і дала їй ім'я "Мата Харі", що в перекладі означає "Око ранкової зорі".
На початку XX століття, в період гострого інтересу до Сходу, балету і еротики, Мата Харі збирала повні зали публіки в усіх країнах, де виступала, - від Росії до США - головним чином завдяки тому, що з'являлась на сцені майже голою. Вона також прославилась своїми численними романами і з початком Першої Світової війни серед її коханців почали з'являтись високопоставлені французькі та німецькі офіцери.
В 1916 році французька контррозвідка запідозрила Мата Харі у шпигунській діяльності. Дізнавшись про це, вона особисто звернулась до французьких спецслужб із пропозицією стати подвійним агентом. Отримавши незначне контрольне завданн в Мадриді. Але в лютому 1917 року після ряду випадків, коли секретна військова інформація ставала відома Німеччині, французькі власті заарештували Мата Харі за звинуваченням у шпигунстві.
Суд над Мата Харі був закритим - їй інкримінувалася передача противнику відомостей, що призвело до загибелі кількох дивізій солдат. Суд виніс їй смертинй вирок, котрий було виконано 15 жовтня 1917 року на військовому полігоні в Венсене на околиці Парижа. Після страти офіцер для вірності зробив їй ще один постріл з револьвера в потилицю Мата Харі. Її тіло було передано в анатомічний театр, а голова була забальзамована і віддана в Музей анатомії в Парижі, звідки зникла в 1954 році.
Більш пізні дослідження виявили безпідставність доказів, на котрих базувався суд (хоча самі матеріали суду досі засекречені) - якщо вона і була щпигункою, то її ефективність була значно перебільшена.
Існують і версії про те, що головними злочинами Мата Харі були вигадана біографія і небайдужість до чоловіків в уніформі, особливо французької - небезпека розголосу зв'язів Мата Харі з представниками французької військової та політичної еліти могла вплинути на винесення їй смертного вироку.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Загибель «Адмірала Нахімова»
Катастрофи
Загибель «Адмірала Нахімова»
Кримінал
Особистості
Жінки
Європа
Нова історія

Головні події 25 липня

#ЦейДень
Все про 25 липня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left24 липня
26 липняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward