сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Молодотурецька революція
23 липня 1908 року революційні загони на чолі з офіцерами, членами підпільної організації «Єднання і прогрес», зайняли Салоніки і проголосили вимогу відновлення конституції 1876 року. Цей заклик знайшов підтримку в більшій частині османської армії, що змусило султана Абдул-Хаміда ІІ того ж дня поновити дію конституції і скликати парламент, в якому молодотурки отримали більшість.
На обкладинці: Герб Османської імперії
7648
Політика
Володимир Лук'янюк
31 серпня 1876 року, через 93 дні після сходження на престол, силами підпільної прозахідної організації «Нові османи» був позбавлений влади султан Мурад V і на престол Османської імперії зійшов його брат молодший брат Абдул-Хамід. Ліберальних поглядів, новий султан був налаштований на проведення прозахідних реформ і 23 грудня 1878 року Абдул-Хамід II підписав першу турецьку конституцію, яку урочисто поклявся дотримуватись.
Султан Абдул-Хамід II, 1868 рік
Султан Абдул-Хамід II, 1868 рік
Наступного року під приводом захисту балканських християн і слов'ян від утисків та переслідування Османською імперією Росія оголосила їй війну, яка закінчилась через рік підписанням Сан-Стефанського мирного і Берлінського договорів, за яким Туреччина змушена була визнати незалежність Румунії, Сербії та Чорногорії, надати статус автономії Болгарії та Боснії і Герцоговині. Поразка у війні, в якій Османська імперія не отримала від західних держав належної обіцяної допомоги, спонукала Абдул-Хаміда змінити внутрішню політику і узурпувати всю повноту влади, відмовившись від скликання парламенту і фактично припинивши дію конституції.
Після кризи 1882 року, коли Османська імперія оголосила себе банкрутом, в країні були остаточно згорнуті реформи, посилилось переслідування інакомислення, була введена цензура і з особливою жорстокістю придушувались заворушення в національних окраїнах. Це сприяло появі підпільних опозиційних організацій, які ставили за мету поновлення демократичних свобод. 6 лютого 1889 року в Стамбулі виник таємний студентський «Комітет за османську єдність», який у 1906 році об'єднався з іншою підпільною організацією «Батьківщина і свобода» з числа, в основному, армійських офіцерів у «Комітет єднання і прогресу».
Рух за політичну, військову та економічну модернізацію країни, який отримав загальну назву «Рух молодотурків», активізувався у червні 1908 року, коли в османській армії поширилася звістка про підписання російським царем Миколою II і англійським королем Едуардом VII плану реформ в Македонії, розцінених як намір розчленувати Османську імперію. 3 липня 1908 року чета під командуванням майора Ніязі-бея підняла повстання у місті Ресне, після чого його підтримали більшість османських військових частин в Македонії та Албанії.
23 липня 1908 року кількатисячні революційні загони вступили у Салоніки, де на мітингу майор Енвер-паша проголосив поновлення конституції 1876 року. Цей заклик знайшов підтримку в більшій частині османської армії, що змусило султана Абдул-Хаміда ІІ того ж дня поновити дію конституції і призначити на 4 грудня відкриття нового турецького парламенту, в якому «Комітет єднання і прогресу» отримав більшість.
Генерал Енвер-паша, 1911 рік
Генерал Енвер-паша, 1911 рік
13 квітня 1909 року син султана Бурханеддін, спираючись на духовенство і столичні полки, здійснив спробу перевороту - повсталі солдати під командуванням унтер-офіцера Хамді Яшара стратили офіцерів-молодотурків, захопили парламент і уряд, розгромили штаб-квартиру правлячої партії «Єдність і прогрес» і зажадали поновлення законів шаріату та вислання з країни усіх молодотурків. Султан Абдул-Хамід II зразу ж погодився з умовами повсталих, проте негайно створена молодотурками в Салоніках і Адріанополі «Армія дії» чисельністю до 100 тисяч чоловік за два тижні з боями захопила Стамбул і змусила Абдул-Хаміда 26 квітня 1909 року зректися престолу і сану великого халіфа на користь свого брата.
Призначений наступного дня парламентом султан Мехмед V став фактично конституційним монархом при правлінні партії «Єдність і прогрес». Після поразки у 1912 році в Італо-турецькій війні популярність молодотурків стала падати і вони втратили владу в результаті чергового перевороту, очоленого партією «Свобода і злагода», яка розпустила парламент. У 1913 році генерал Енвер-паша здійснив ще один переворот, встановив військову диктатуру і підтримав Німеччину та Австро-Угорщину в Першій Світовій війні, яка на думку молодотурків дала тюркам унікальну можливість на території від Балкан до Поволжя і Середньої Азії створити єдину тюркську державу Туран.
8 січня 2016 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Дональда Трампа
Правила життя
Правила життя Дональда Трампа
Політика
Європа
Нова історія

Головні події 23 липня

#ЦейДень
Все про 23 липня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left22 липня
24 липняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward