Повалення хунти «Чорних полковників»
Після невдалої участі грецьких військових у перевороті на Кіпрі 23 липня 1974 року президент Федон Гізікіс розпустив уряд військових і скликав раду найстаріших політиків, яка сформувала цивільний «уряд національної єдності». Йому вдалось здійснити безболісний перехід від диктатури до демократичного правління і наступного року Греція була проголошена президентською республікою.На обкладинці: Герб Греції у 1973-74 роках
21396
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Група офіцерів на чолі з бригадним генералом Стіліаносом Паттакосом і полковниками Георгіосом Пападопулосом, Ніколаосом Макарезосом, Іоаннісом Ладасом та Мікалісом Руфогалісом захопили владу в Греції 21 квітня 1967 року — в Афіни були введені танки, армійські підрозділи взяли під контроль парламент, королівський палац, вузли звя'зку та провели арешти ведучих політиків лівого та центристського спрямування, прем'єр-міністра Панайотіса Канеллопулоса та головнокомандувача армії Георгіоса Спантідакиса. Завдяки несподіваності і швидкості дій на ранок 22 квітня вся Греція була в руках «Чорних полковників».

Незважачи на те, що 27-річний король Костянтин II Глюксбург визнав диктаторів в якості законного уряду, 13 грудня він здійснив спробу силами вірних йому військових змістити хунту, проте зазнав невдачі і наступного дня був змушений залишити країну. 14 грудня 1967 року полковник Георгіос Пападопулос став новим прем'єр-міністр і міністром оборони, а генерал Георгіос Дзойтакіс — регентом. В країні були розпущені політичні партії, обмежені громадянські свободи, введені воєнні суди, розпочались репресії щодо невдоволених громадських активістів.
Георгіос Пападопулос, 1973 рік
Георгіос Пападопулос, 1973 рік

Не досягнувши успіхів у зміцненні економіки країни, з 1972 року Пападопулос почав проводити політику поступової лібералізації, зняв ряд політичних заборон та звузив роль армії. Придушивши заколот на флоті в січні 1973 року, 1 червня Пападопулос за підсумками референдуму скасував монархію, а 19 серпня став президентом. Проте його прагнення зробити Грецію президентською республікою за моделлю голлістської Франції не знайшло підтримки серед генералітету і в листопаді Пападопулос був усунутий від влади генералом Дімітріосом Іоаннідісом, який відновив воєнний стан і призначив на пост президента генерала Федона Гізікіса.

15 липня 1974 року за підтримки грецької хунти президент Кіпру архієпископ Макаріос був відсторонений від влади, а контроль над островом перейшов до групи радикалів, очолюваних Нікосом Самсоном, представником грецької підпільної організації EOKA-B, яка виступала за приєднання Кіпру до Греції. Однак 23 липня 1974 року Туреччина під приводом захисту турків-кіпріотів вторглася на острів і окупувала третину його території.

Це остаточно підірвало довіру до режиму «Чорних полковників» і того ж дня президент Гізікіс розпустив уряд військових і скликав раду найстаріших грецьких політиків, яка 24 липня сформувала цивільний «уряд національної єдності» на чолі з колишнім прем'єр-міністром Константіносом Караманлісом. Йому вдалось здійснити безболісний перехід від диктатури до демократичного правління і після референдуму 8 грудня 1974 року, коли Греція була проголошена президентською республікою, президентом Греції став лауреат Нобелівської премії миру Міхаіл Стасінопулос.

24 жовтня 1974 року Георгіос Пападопулос, Стіліанос Паттакос, Ніколаос Макарезос, Іоанніс Ладас і Мікаліс Руфогаліс були заарештовані, звинувачені в змові і засуджені до страти, яку Караманліс замінив на довічне ув'язнення. До такого ж терміну був засуджений і Дімітріос Іоаннідіс, якого заарештували 14 січня 1975 року. Більшість «Чорних полковників» були звільнені в 1990 році після прохання про помилування.

Друк 3
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 18 лютого 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 23 липня

Молодотурецька революція

1908
#ЦейДень

Все про 23 липня

Події, факти, персоналії

Місто Урга

1913

Переворот у Єгипті

1952