Терористичні атаки Андерса Брейвіка
22 липня 2011 року 32-річний норвежець Андерс Брейвік здійснив дві терористичні атаки в Осло і на острові за 35 км від столиці, в результаті яких загинуло 77 чоловік. Це була найбільша з часів Другої світової війни масова загибель у Норвегії, за яку Брейвік був засуджений до 21 року тюремного ув'язнення з правом його продовження щоп'ять років на невизначений термін до тих пір, доки він не буде визнаний безпечним для суспільства.На обкладинці: Андерс Брейвік, 2016 рік
15204
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Виходець із сім'ї середнього класу, яка традиційно підтримувала правлячу Норвезьку робітничу партію, в 1999 році 20-літній Андерс Брейвік вступив до опозиційної правої Партії прогресу, проте досить швидко розчарувався у демократичних методах політичної боротьби. Противник мультикультуралізму, глобалізму і поширення в Європі ісламу, Брейвік приблизно з 2002 року готувався до радикальних дій, реалізацію яких почав у 2009-у, коли заснував сільськогосподарське підприємство, щоб мати можливість придбати великі партії хімікатів для виготовлення вибухівки.

Наступного року він відвідав Чехію, Сербію і Німеччину з метою нелегального придбання зброї, проте не зумів це зробити і в 2010 році в Новегії як мисливець офіційно придбав самозарядний карабін, а в польському інтернет-магазині — 300 кг натрієвої селітри. Наступного року після вступу до стрілкового клубу Брейвік офіційно купив пістолет, 6 тон добрив та три тони нітрату амонію і 13 червня 2011 року на околиці Осло випробував свій перший вибуховий пристрій.

18 липня 2011 року Брейвік помістив найпотужніший із зібраних ним вибухових пристроїв (масою від 500 до 900 кг) у орендований мікроавтобус, який 22 липня припаркував в столичному урядовому кварталі і підірвав о 15:25:22 за місцевим часом — на місці загинуло 6 чоловік, двоє — у лікарні від отриманих травм, ще 209 чоловік було поранено. Через півтори години Андерс Брейвік у формі поліцейського доїхав до острова Утойя, де проходив літній табір молодіжного крила Робітничої партії за участю 564 чоловік. Пред'явивши фальшиве посвідчення, він наказав зібрати членів табору для проведення інструктажу з приводу теракту в Осло і о 17-22 відкрив вогонь по натовпу, про що через дві хвилини надійшло повідомлення в поліцію.

Розстріл беззбройних людей тривав 73 хвилини — під улюблену композицію «Вічне світло» з фільму «Реквієм по мрії» Даррена Аронофскі Брейвік випустив 186 куль, вбиваючи на місці, дострілюючи поранених і людей, що намагалися врятуватись втечею чи вплав; двох чоловік він пожалів й не вбив на їх прохання. Принаймні 150 чоловік були врятовані відпочиваючими поблизу, котрі на своїх човнах витягали з води потерпілих й три-чотири рази повертались до берега Утойї. О 18-01 і 18-26 Брейвік сам викликав поліцію, продовжуючи стріляти і здався спецпідрозділу о 18-45 зі словами: «Я закінчив…». Разом з ним помилково був заарештований 17-літній чеченець, запідозрений у причетності до теракту через його спокійну поведінку, неадекватну ситуації.

Всього в теракті на острові Утойя Брейвік убив 67 чоловік (57 з них — одним або декількома пострілами в голову), одна людина потонула в озері, одна загинула при втечі, розбившись при падінні зі скелі; ще 66 було поранено і щонайменше 110 людей отримали різні тілесні ушкодження.
Загиблі на острові Утойя
Загиблі на острові Утойя
Брейвік визнав себе відповідальним за підрив бомби і розстріл людей, але не винним, назвавши свої дії «звірячими, але необхідними». 24 серпня 2012 року суд визнав Андерса Брейвіка осудним, винним у смерті 77 осіб і засудив до 21 року попереднього тюремного ув'язнення з правом його продовження щоп'ять років на невизначений термін до тих пір, доки Брейвік буде вважатись небезпечним для суспільства.
Андерс Брейвік зі зведеною сестрою і матір'ю
Андерс Брейвік зі зведеною сестрою і матір'ю

Батько Андерса Брейвіка зрікся сина, матір померла наступного року після тривалої хвороби, а три сестри знаходяться під програмою захисту свідків через небезпеку розправи з боку родичів загиблих.

Облога Порт-Артура
Війни
Облога Порт-Артура
Друк 1
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 23 червня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 22 липня

Нума Помпілій — другий цар Риму

717 до н.е.
#ЦейДень

Все про 22 липня

Події, факти, персоналії

Єрусалимське королівство

1099

Убивство Джона Діллінджера

1934