Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Кючук-Кайнарджийський мирний договір
21 липня 1774 року фельдмаршал Петро Румянцев і Великий візир Мухсінзаде Мехмед-паша в Кючук-Кайнарджи підписали мирний договір, який завершив Шосту Російсько-турецьку війну 1768—1774 рр. Згідно з ним, Туреччина визнавала незалежність Кримського ханства, протекторат Росії над Молдавією та Валахією і право російських кораблів на судноплавство в Чорному морі і протоках Босфор і Дарданелли.
На обкладинці: Петро Румянцев-Задунайський, портрет невідомого художника XVIII століття
7424
Війни
Володимир Лук'янюк
Після сходження в 1764 році на польський престол фаворита імператриці Катерини II Станіслава Понятовського в Речі Посполитій почалась глибока політична криза, яка через три роки привела до громадянської війни, коли католицька Барська конфедерація виступила як проти Росії, війська якої фактично окупували країну, так і проти підконтрольного їй короля. Опинившись у скрутному становищі, Барська конфедерація звернулась по допомогу до Османської імперії.
Приводом до війни стало вторгнення в жовтні 1768 року запорозьких козаків, котрі переслідували загони конфедератів, у місто Балта і їх бій із турецько-татарським підрозділом в Дубосарах. У відповідь турки заарештували російського посла в Стамбулі і оголосили мобілізацію, на що 29 листопада російська імператриця Катерина II відповіла оголошенням війни. На боці Османської імперії виступило Кримське ханство, некрасовські козаки з Кубані і Дубровницька республіка, на боці Російської — Велика Британія, запорозькі та донські козаки і козаки Лівобережжя України.
Активні бойові дії почались в січні 1769 року з наступу османів і їх союзників на Поділля і Київщину, проте вони обмежились нетривалими набігами і вже до осені завдяки активному використанню росіянами флоту перемістились на турецьку територію у Трансністрію, Кубань і Закавказзя. Весною наступного року росіяни завдали туркам поразки в Молдавії, переправились через Прут і у вересні зайняли Бендери та Бухарест, що дало можливість у воєнній кампанії 1771 року захопити Крим, Валахію і змусити Османську імперію до початку переговорів, які розпочались в 1772 році.
Не дійшовши згоди, війна продовжилась у травні 1773 року — росіяни переправились через Дунай і розпочали достатньо успішний наступ на Сілістрію та Добруджу, і по смерті у січні 1774 року непримиримого ворога Росії султана Мустафи III, спадкоємець престолу Абдул-Хамід I у березні був змушений ініціювати нові мирні переговори. Не маючи достатніх ресурсів продовжувати війну і під загрозою того, що Австрія виступить на боці Туреччини, у червні Росія відповіла згодою і 21 липня 1774 року у містечку Кючук-Кайнарджи в Добруджі (нині село Кайнарджа — Болгарія) фельдмаршал Петро Румянцев і Великий візир Мухсінзаде Мехмед-паша підписали мирний договір.
За його підсумками Османська імперія погодилась на незалежність Криму і виплату репарацій, передала Росії Велику й Малу Кабарду на Північному Кавказі, міста Азов, Керч з фортецею Єнікале, фортецю Кінбурн в усті Дніпра, надала російським торговими кораблями право вільно заходити в турецькі порти та проходити через Босфор і Дарданелли, визнала імператорський титул російських монархів і право Росії виступати захисницею та заступницею християн в Дунайських князівствах.
Вкрай невигідний Османській імперії Кючук-Кайнарджийський договір став початком її ослаблення і одночасного зміцнення позицій Росії на Балканах та Закавказзі. Всупереч договору вже через 9 років Росія анексувала Кримське ханство, що привело до Сьомої Російсько-турецької війни 1787-92 років.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 22 червня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Створення Української Центральної Ради
Україна
Створення Української Центральної Ради
Війни
Європа
Нова історія

Головні події 21 липня

#ЦейДень
Все про 21 липня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left20 липня
22 липняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward