Перша дамба в Асуані, за 800 кілометрів на південь від Каїру, була збудована ще в 1902 році. Вона, в основному, використовувалась для проведення іригаційних робіт і не могла стримати потік Нілу у періоди повноводдя. На початку 50-х єгипетський лідер Абдель Нассер дав розпорядження про будівництво нової греблі, достатньо великої для того, щоб стримати розливи ріки і стати для країни вагомим джерелом енергії. Він добився американської і британської фінансової підтримки цього проекту, але в липні 1956 року, після того, як стало відомо про секретну радянсько-єгипетську угоду, в допомозі було відмовлено.
У відповідь Нассер розпорядився націоналізувати Суецький канал (франко-британську власність), щоб використати грошові надходження від нього для фінансування будівництва Асуанської греблі. Це призвело до серйозної близькосхідної кризи, в ході котрої Велика Британія, Франція та Ізраїль атакували Єгипет і взяли Суецький канал під свій контроль. Але під тиском СРСР, США та ООН у 1957 році канал знов перейшов у власність Єгипту.
Зведення греблі почалося в 1960 році, після отримання великих інвестицій з боку Радянського Союзу. В ході робіт було перероблено близько 40 мільйонів кубічних метрів землі і каміння, що в 16 разів більше, ніж об'єм Великої піраміди в Гізі. В 1970 році від сердечного приступу помер президент Нассер, так і не дочекавшись завершення будівництва, котре офіційно було завершене 21 липня 1970 року.
Гігантське водосховище довжиною близько 500 кілометрів і шириною до 15 кілометрів, що утворилось внаслідок перекриття Нілу, було назване озером Нассера. Щоб зберегти людські та історичні ресурси довелось переселити близько 90 тисяч єгипетських та суданських селян, а також перенести старовинний палац Абу-Шимбель, збудований в 13 столітті до н.е.
Асуанська гребля дала змогу провести іригацію близько 100 тисяч акрів пустельних територій і 800 тисяч традиційно оброблюваних земель, 12 гігантських турбін стали джерелом 10 мільярдів кіловат-годин енергії на рік, що дало величезний поштовх єгипетській економіці. Озеро Нассера, що знаходиться на території Єгипту і Судану стало чи не єдиним джерелом води в засушливі 1984 і 1988 роки.
ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Коментарі
Дивіться також
• Перша черга ДніпроГЕС, 1932
• Гамаль Насер — перший президент Єгипету, 1956
• Націоналізація Суецького каналу, 1956