Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Ангорська битва
20 липня 1402 року під Ангорою війська самаркандського еміра Тамерлана вщент розбили армію султана Баязіда Блискавичного, що привело до краху Османської імперії. Розпавшись на кілька десятків князівства і султанатів, вона перестала існувати як держава і лише після одинадцяти років міжусобної війн її єдність вдалось відновити сину Баязіда Мехмеду I.
13668
Війни
Володимир Лук'янюк
Зійшовши на престол після загибелі на Косовому полі султана Мурада I його син Баязід продовжив політику завоювань батька — повністю підкорив Болгарію і Фесалію, захопив більшу частину Боснії і північ Пелопоннеса, облогами Константинополя фактично встановив протекторат над Візантією. Взимку 1390 року війська османів завоювали більшу частину тюркських бейліків (дрібних князівств) у західній і центральній частині Анатолії, на які в XIII столітті після нашестя монголів розпався колись могутній Конійський султанат.
Правителі підкорених бейліків знайшли прихисток у володіннях еміра Тимура (Тамерлана), тюрко-монгольського правителя центрально-азіатської імперії зі столицею у Самарканді, який оголосив себе сюзереном всіх тюркських правителів Малої Азії. Після завоювання в 1398 році Індії він розпочав похід на Захід і в 1400 році завоював стратегічно важливе місто Сівас, після чого розбив війська тюркського племінного союзу Кара-Коюнлу (на території півдня сучасних Вірменії і Азербайджану і півночі Ірану), султан якого Кара Юсуф був змушений рятуватись втечею в османські володіння. У 1401 році Тамерлан вдруге захопив Багдад, правитель якого Ахмед Джалаір знайшов прихисток спочатку в мамелюкській Сирії, а після завоювання монголами Алеппо і Дамаска також був змушений тікати до османів.
Після відмови Баязіда видати Тимуру втікачів, підкоритись його вимозі повернути захоплені бейліки їх попереднім правителям і визнати васальну залежність у березні 1402 року Тамерлан розпочав похід у Анатолію. Його 140-тисячна армія, основу якої складала важка кіннота і лучники-кавалеристи, підсилена 32-а бойовими слонами, справила гнітюче враження на турецьких послів, які прибули в Сівас для переговорів. Щоб протистояти їй Баязіду довелось припинити кількарічну облогу Константинополя, залучити 10 тисяч війська сербського князя Стефана Лазаревича і разом з найманцями, яничарами та кількома десятками тисяч татарської кінноти його військо налічувало біля 85 тисяч чоловік.
Після тривалого і виснажливого переходу османська армія, очолена особисто султаном і його синами, 19 липня 1402 року підійшла до міста Ангора (нині Анкара) в центрі Анатолії. Відмовившись від порад своїх полководців зайняти оборонні позиції в гірській місцевості, Баязід прийняв рішення негайно вступити в бій на рівнині. Масштабна атака центром османської кавалерії вранці 20 липня була зупинена стрілами монгольських кінних лучників, після чого Тимур завдав ударів на обох флангах — в той час як сербські війська на лівому зуміли вистояти, татарська кіннота і війська анатолійських беїв на правому були зім'яті і перейшли на бік супротивника після розгромного удару монголів по яничарах в центрі. Втрата чверті армії фактично визначила долю битви — решта османського війська була оточена і розбита, а Баязід, якому з кількома сотнями вершників вдалось втекти в гори, попав у полон.
Поразка у битві біля Ангори мала для Османської імперії фатальні наслідки — Тамерлан вогнем і мечем дійшов до Смирни (нині — Ізмір) на узбережжі Егейського моря, підкоривши всю Малу Азію. Однак, так і не завершивши її завоювання, в 1405 році він відправився у похід на Китай, під час якого несподівано помер, — колишні бейліки знову отримали незалежність, а між чотирма синами Баязіда, котрий помер у неволі ще 8 березня 1403 року, почалась міжусобна війна. Вона завершилась перемогою Мехмеда, який за підтримки візантійського імператора Мануїла II Палеолога здолав суперників, підкорив більшість володінь свого батька і в 1413 році в Едірне проголосив себе п'ятим султаном Османської імперії.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 18 липня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Війни
Битви
Азія
Середньовіччя

Головні події 20 липня

#ЦейДень
Все про 20 липня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left19 липня
21 липняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward