Марія Кривава — королева Англії
Всього після дев'яти днів перебування в якості монарха 16-річна Джейн Грей була позбавлена влади і заарештована. Новою королевою Англії 19 липня 1553 року стала її кузина Марія Тюдор, законна спадкоємниця престолу після смерті короля Едварда VI.На обкладинці: Портрет Марії Тюдор пензля Антоніса Мора, 1554 рік © Національний музей Прадо, Мадрид
41354
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після смерті Геріха VIII Марія, його дочка від Катерини Арагонської, була другою претенденткою на престол після свого дев'ятирічного брата Едварда. Кволий від народження хлопчик, правив шість років під опікою регентів і помер 6 липня 1553 року від туберкульозу. Із релігійних міркувань своєю спадкоємницею він призначив шіснадцятилітню Джейн Грей, правнучку засновника династії Тюдорів Генріха VII і переконану протестантку, чим відсторонив від влади католичку Марію.

Через чотири дні Джейн була проголошена королевою, а Марія, передбачаючи свій арешт, втекла у Східну Англію, де підняла збройний заколот. Її підтримали як переконані католики, так і титулована протестантська знать, незадоволена правлінням Роберта Дадлі, регента Едварда VI, тестя Джейн Грей.

Після того, як на бік Марії перейшла більша частина знаті, а Джон Дадлі не зумів зібрати достатньо війська, щоб придушити її заколот, 19 липня 1553 року Таємна рада позбавила корони Джейн Грей і проголосила Марії Тюдор королевою. Наступного дня Дадлі підкорився волі ради і оголосив про свою капітуляцію. Невдовзі він, як і ще 150 високопоставлених осіб, включаючи Джейн Грей, був заарештований і поміщений в Тауер. 3 серпня Марія на чолі десятитисячного війська прибула в Лондон, де її зустріла сестра Єлизавета і 800 представників знаті.

Весь цей час Едвард залишався непохованим через бажання Марії провести церемонію за католицьким обрядом. Однак радники переконали її відмовитись від цього наміру, і 9 серпня у Вестмінстерському абатстві відбулись його похорони за протестантською традицією. Тут же 1 жовтня було короновано і Марію I, першу правлячу королеву в історії Англії.

Як ревна католичка, за пять років свого правління Марія Тюдор наказала стратитти понад 300 протестантів, заслуживши від них прізвисько Кривава. Однак її батько, Генріх VIII, був значно жорстокішим тираном — під час Англійської Реформації за його наказом було вбито близько 72 тисяч католиків, включаючи його колишнього радника Томаса Мора і двох колишніх дружин

За перші півроку свого правління вона стратила Джейн Грей, рідню її свекра Джона Дадлі і його самого. А через рік, після одруження із спадкоємцем іспанського престолу Філіпом Габсбургом, Марія Тюдор почала переслідування всіх, хто сприяв її батькові у проведенні реформації в Англії — було спалено біля трьохсот ієрархів Англіканської церкви, включаючи архієпископа Кентенберійського Томаса Кранмера. Намір Марії повністю знищити протестантизм і повернути католицькій церкві монастирські землі привели до повстання, під час якого була заарештована Єлизавета.

Шлюб Марії з Філіпом Іспанським виявився невдалим — дітей у них не було, через Франко-іспанську війну Англія втратила Кале, своє останнє володіння в континентальній Європі; незважаючи на те, що вони обоє були нащадками Джона Гонта, 1-го герцога Ланкастера, незадовго до своєї смерті 17 листопада 1558 року під час епідемії вірусної лихоманки, спадкоємцем на англійському престолі Марія призначила свою сестру Єлизавету.

Того ж року в Женеві шотландський релігійний реформатор Джон Нокс опублікував свій памфлет «Трубний глас проти жахливого правління жінок», в якому піддав нападкам, зокрема, правління Марії Тюдор, яку за жорстоке переслідування протестантів назвав кривавою. Це прізвисько стало особливо поширеним у XVII столітті, коли "Кривава Мері" набула репутації кровожерного тирана, а її заслуги у реформуванні держави, які заклали основи успіху єлизаветинської епохи, були применшені або забуті.

Друк 7
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 19 липня

Розетський камінь

1799
#ЦейДень

Все про 19 липня

Події, факти, персоналії

Франко-прусська війна

1870

Перші велоперегони «Тур де Франс»

1903

Геноцид в Руанді

1994