Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Конференція у Потсдамі
17 липня 1945 року у передмісті Берліну почалась конференція глав урядів Великої Британії, СРСР і США, на якій було затверджено програму післявоєнного устрою Німеччини — денацифікацію, демілітаризацію, демократизацію Німеччини та її поділ на чотири зони окупації, знищення німецьких монополій, репарації, про західний кордон Польщі. Потсдамська конференція також прийняла декларацію, яка вимагала капітуляції Японії.
На обкладинці: Учасники Потсдамської конференції (зліва на право) — Клемент Еттлі, Гаррі Трумен, Йосиф Сталін
7201
Друга Світова війна
Володимир Лук'янюк
На Кримській конференції глав держав-учасників антигітлерівської коаліції, яка пройшла у лютому 1945 року в Ялті, вдалось досягнути стратегічних угод щодо подальшої війни з Німеччиною і Японією, створення Організації Об'єднаних Націй, але в питаннях повоєнного устрою Європи, зокрема долі Польщі, взаєморозуміння знайдено не було. Після капітуляції Німеччини Радянський Союз не виконав обіцянок щодо польського уряду, і силою насаджував в окупованих східноєвропейських державах прокомуністичні адміністрації.
Третя і остання зустріч "Великої трійки" ставила за мету визначення політичного і економічного майбутнього переможеної Німеччини і рішення повоєнних проблем, як-то поводження з переможеними громадянами та переслідування військових злочинців. Вона розпочалась у передмісті Берліну 17 липня 1945 року за участю президента США Гаррі Трумена, який головував на всіх засіданнях, голови Ради народних комісарів СРСР Йосифа Сталіна та прем'єр-міністра Великобританії Вінстона Черчілля, разом з котрим брав участь і його конкурент по парламентських виборах Клемент Еттлі, та міністрів закордонних справ США, Великобританії та СРСР.
Першими на Потсдамську конференцію 15 липня прибули делегації США і Великобританії, наступного дня — делегація СРСР і 17 липня відбулась приватна ознайомча зустріч Сталіна і Трумена, який у квітні змінив на посту США померлого Франкліна Рузвельта. Після того, як Черчілль подав у відставку, 28 липня він залишив Потсдам, а британську делегацію очолив Еттлі.
Рішенням Потсдамської конференції була проголошена мета зберегти єдність демілітаризованої і денацифікованої Німеччини, територія якої зменшувалась на чверть за рахунок переміщення польського кордону на Захід і польсько-радянського поділу Східної Пруссії, і яка розділялась на чотири окупаційні зони. СРСР підтвердив свою обіцянку оголосити війну Японії, хоча й не підписав прийняту 26 липня Потсдамську декларацію про вимогу її беззастережної капітуляції. США і СРСР уклали попередню угоду про поділ окупаційних зон в Кореї, але не дійшли згоди щодо територіальних претензій Радянського Союзу до Туреччини, який у березні 1945 року денонсував радянсько-турецький договір 1925 року: ні США, ні Британія не погодились з передачею до складу Грузинської та Вірменської РСР частини Східної Туреччини і на розміщення радянських воєнно-морських баз в протоках Босфор і Дарданелли.
Потсдамська конференція закінчила роботу 2 серпня 1945 року, а через чотири дні США скинули атомну бомбу на Хіросіму. 9 серпня, напередодні ядерного бомбардування Нагасакі, СРСР без оголошення війни розпочав бойові дії проти Японії, яка капітулювала через три тижні.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 04 липня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Наполеона Бонапарта
Правила життя
Правила життя Наполеона Бонапарта
Друга Світова війна
Політика
Європа
Новітня історія

Головні події 17 липня

#ЦейДень
Все про 17 липня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left16 липня
18 липняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward