Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Конференція у Потсдамі
17 липня 1945 року у передмісті Берліну почалась конференція глав урядів Великої Британії, СРСР і США, на якій було затверджено програму післявоєнного устрою Німеччини — денацифікацію, демілітаризацію, демократизацію Німеччини та її поділ на чотири зони окупації, знищення німецьких монополій, репарації, про західний кордон Польщі. Потсдамська конференція також прийняла декларацію, яка вимагала капітуляції Японії.
На обкладинці: Учасники Потсдамської конференції (зліва на право) — Клемент Еттлі, Гаррі Трумен, Йосиф Сталін
6642
Друга Світова війна
Володимир Лук'янюк
На Кримській конференції глав держав-учасників антигітлерівської коаліції, яка пройшла у лютому 1945 року в Ялті, вдалось досягнути стратегічних угод щодо подальшої війни з Німеччиною і Японією, створення Організації Об'єднаних Націй, але в питаннях повоєнного устрою Європи, зокрема долі Польщі, взаєморозуміння знайдено не було. Після капітуляції Німеччини Радянський Союз не виконав обіцянок щодо польського уряду, і силою насаджував в окупованих східноєвропейських державах прокомуністичні адміністрації.
Третя і остання зустріч "Великої трійки" ставила за мету визначення політичного і економічного майбутнього переможеної Німеччини і рішення повоєнних проблем, як-то поводження з переможеними громадянами та переслідування військових злочинців. Вона розпочалась у передмісті Берліну 17 липня 1945 року за участю президента США Гаррі Трумена, який головував на всіх засіданнях, голови Ради народних комісарів СРСР Йосифа Сталіна та прем'єр-міністра Великобританії Вінстона Черчілля, разом з котрим брав участь і його конкурент по парламентських виборах Клемент Еттлі, та міністрів закордонних справ США, Великобританії та СРСР.
Першими на Потсдамську конференцію 15 липня прибули делегації США і Великобританії, наступного дня — делегація СРСР і 17 липня відбулась приватна ознайомча зустріч Сталіна і Трумена, який у квітні змінив на посту США померлого Франкліна Рузвельта. Після того, як Черчілль подав у відставку, 28 липня він залишив Потсдам, а британську делегацію очолив Еттлі.
Рішенням Потсдамської конференції була проголошена мета зберегти єдність демілітаризованої і денацифікованої Німеччини, територія якої зменшувалась на чверть за рахунок переміщення польського кордону на Захід і польсько-радянського поділу Східної Пруссії, і яка розділялась на чотири окупаційні зони. СРСР підтвердив свою обіцянку оголосити війну Японії, хоча й не підписав прийняту 26 липня Потсдамську декларацію про вимогу її беззастережної капітуляції. США і СРСР уклали попередню угоду про поділ окупаційних зон в Кореї, але не дійшли згоди щодо територіальних претензій Радянського Союзу до Туреччини, який у березні 1945 року денонсував радянсько-турецький договір 1925 року: ні США, ні Британія не погодились з передачею до складу Грузинської та Вірменської РСР частини Східної Туреччини і на розміщення радянських воєнно-морських баз в протоках Босфор і Дарданелли.
Потсдамська конференція закінчила роботу 2 серпня 1945 року, а через чотири дні США скинули атомну бомбу на Хіросіму. 9 серпня, напередодні ядерного бомбардування Нагасакі, СРСР без оголошення війни розпочав бойові дії проти Японії, яка капітулювала через три тижні.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 04 липня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Друга Світова війна
Політика
Європа
Новітня історія

Головні події 17 липня

#ЦейДень
Все про 17 липня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left16 липня
18 липняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward