Початок
ядерної епохи
Наука, освіта і технікаВолодимир Лук'янюк
16 липня 1945 року в штаті Нью-Мексико проведено перше у світі випробування ядерної зброї — на полігоні Аламогордо підірвано ядерний заряд «Gadget» потужністю еквівалентною дев'ятнадцяти тисячам тон тринітротолуолу. Це було результатом 28 місяців інтенсивної наукової роботи вчених під керівництвом Роберта Оппенгеймера над проектом, що носив кодову назву «Манхеттенський».На обкладинці: Вибух заряду «Gadget» через 0,016 секунд після детонації
32660
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

2 серпня 1939 року німецький фізик Альберт Ейнштейн, що проживав на той час в Нью-Йорку, під впливом обговорення проблеми можливого отримання нацистською Німеччиною атомної зброї з іншими фізиками-емігрантами — Лео Силардом, Юджином Вігнером і Едвардом Таллером — написав листа президенту США Франкліну Рузвельту із закликом до негайного початку робіт над створенням власної атомної бомби.

Альберт Ейнштейн і Роберт Оппенгеймер
Альберт Ейнштейн і Роберт Оппенгеймер

За порадою фізиків Рузвельт організував Дорадчий комітет у справах урану, але не виявив великого інтересу до проблеми розробки ядерної зброї, оскільки на той час ймовірність її створення була невисокою. Ситуація змінилась за два роки, коли фізики Отто Фріш та Рудольф Пієрлс, які переховувались від німців у Великій Британії, зробили підрахунки критичної маси урану і з'ясували, що ядерну бомбу можна справді виготовити і що вона має достатні розміри для транспортування її бомбардувальником.

У червні 1942 року Франклін Рузвельт створив Урановий комітет, котрий прийняв секретну американо-британську атомну програму, затверджену 19 вересня 1943 року, під назвою «Манхеттенський проект». Її керівником став американський фізик-теоретик з Каліфорнійського університету в Берклі Роберт Оппенгеймер, а до виконання задачі отримання збагаченого урану, щоб зробити можливою ланцюгову ядерну реакцію, були залучені видатні вчені з різних країн світу. Задля цього в штаті Нью-Мексико була зведена Лос-Аламоська лабораторія, а в місті Окрідж штату Теннесі збудували велетенський завод, на якому поставлене завдання було вирішене в червні 1944 року.

До літа 1945 року військове відомство США зуміло отримати атомну зброю, дія якої була заснована на використанні двох матеріалів — ізотопу урану-235 («уранова бомба») або ізотопу плутонію-239 («плутонієва бомба»), і 16 липня 1945 року на полігоні Аламогордо було проведене успішне випробування під кодовою назвою «Трініті» з тестування плутонієвої бомби, яка отримала назву «Gadget» («Штучка»).

Через три тижні, незважаючи на протести і заперечення як всесвітньо відомих вчених (Нільс Бор, Джеймс Франк, Лео Сцирлард та інші), так і авторитетних військових — генерала армії Дуайта Ейзенхауера, адмірала Честера Німіца, генерала Дугласа Макартура, дві подібні бомби були скинуті на японські міста Хіросіма і Нагасакі, що привело до смерті більше 200 тисяч людей.

Друк 4
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 3 липня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Стаття «Початок ядерної епохи» торкається події, що стала визначальною в історії людства.

Коментарі

Головні події 16 липня

II Універсал Центральної Ради

1917
#ЦейДень

Все про 16 липня

Події, факти, персоналії

Перехід УГА і уряду ЗУНР за Збруч

1919

Перший політ людини на Місяць

1969

Саддам Хусейн — президент Іраку

1979

Декларація про державний суверенітет України

1990